Italia fut ne karantinë Lombardinë (Milanon) për shkak të koronavirusit

08/03/2020 8:58 AM 0 komente

Dekreti i qeverisë do të vërë gjobë për këdo që kapet duke hyrë ose duke lënë rajonin verior

 

Qeveria italiane do të bllokojë rajonin verior të Lombardisë, pasi po përpiqet të frenojë përhapjen e koronavirusit. Një dekret i fundit ka zgjatur zonat e karantinës, të ashtuquajturat “zona të kuqe”, duke i urdhëruar njerëzit të mos hyjnë ose të largohen nga rajoni.

Vendi po mundohet të përmbajë shpërthimin më të keq të Evropës së Covid-19, i cili ka marrë jetën e 233 personave dhe ka infektuar gjithsej 5.883 njerëz.

Autoritetet italiane njoftuan se do të miratohej një dekret i ri që përmban masa drakoniane. Ai do të përfshijë të drejtën për të vendosur gjobë për këdo që kapet duke hyrë ose duke u larguar nga Lombardia, rajoni që është prekur më shumë, deri më 3 prill. Njerëzit mund të lejohen brenda dhe jashtë për arsye serioze. Dekreti parashikon ndalimin e të gjitha ngjarjeve publike, mbylljen e kinemave, teatrot, palestrat, disko dhe baret. Ceremonitë fetare si funeralet dhe dasmat gjithashtu do të ndalohen.

Roma gjithashtu po mendon të zgjasë mbylljen e shkollave në të gjithë vendin deri në 3 prill, ndërsa ngjarjet kryesore sportive, siç janë lojërat e futbollit në Serie A, do të luhen pas dyerve të mbyllura.

Numri i rasteve të koronavirusëve në Itali u rrit me më shumë se 1200 në një periudhë 24-orëshe, tha agjensia e mbrojtjes civile të shtunën. Kjo është rritja më e lartë ditore që kur shpërthimi filloi dy javë më parë, duke mos treguar shenja ngadalësimi.

Rajonet veriore të Lombardisë, Emilia-Romagna dhe Veneto janë më të prekurat, duke përfaqësuar 85% të rasteve dhe 92% të vdekjeve të regjistruara.

“Ne do ta fitojmë këtë betejë nëse qytetarët tanë adoptojnë një qëndrim të përgjegjshëm dhe ndryshojnë mënyrën e tyre të të jetuarit,” tha kreu i agjencisë së mbrojtjes civile të Italisë, Angelo Borrelli, për një konferencë për shtyp.

Përhapja është duke dëmtuar rëndë ekonominë italiane, ku vetëm sektori i turizmit mund të pësojë humbje prej 7.4 miliardë eurosh  gjatë këtij tremujori.

Lombardia është një nga 20 zonat administrative të Italisë, e gjendur në veri dhe ka rreth 10 milionë banorë (një të gjashtën e popullsisë), ndërsa kontribuon në një të pestën e prodhimit të brendshëm bruto të vendit. Qendra e saj është Milano.

Janë ndaluar ndërkohë në gjithë Italinë eventet dhe manifestimet publike.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of