Italia, masa nxitëse për ekonominë, pezullohen pagesat e kredive për shtëpi

10/03/2020 2:08 PM 0 komente

Italia do të zgjerojë masat në kuadër të paketës së saj të emergjencës ekonomike dhe do të pezullojë pagesat për hipotekat në një përpjekje për të zvogëluar ndikimin e kufizimeve gjithëpërfshirëse të vendosura në të gjithë vendin për të frenuar shpërthimin e koronavirusit. Italia është vendi i dytë më i prekur pas Kinës.

Ministrat e qeverisë të martën thanë se Italia do të rritë masat fiskale për të ndihmuar bizneset dhe familjet në vështirësi në 10 miliardë euro, nga 7,5 miliardë euro të njoftuara tashmë. Ata gjithashtu thanë se do të kishte një moratorium për pagesat e borxheve, përfshirë ato të kredive për shtëpi, gjatë kësaj periudhe.

Në bazë të masave të reja emergjente që hynë në fuqi të martën, i gjithë vendi është vendosur në karantinë dhe të gjithë udhëtimet jo thelbësore nëpër Itali janë ndaluar deri në fillimin e prillit.

Italianëve u lejohet të udhëtojnë për të punuar dhe të lënë shtëpitë e tyre për veprimtari thelbësore, dhe transporti publik vazhdon të funksionojë, por njerëzit duhet të nënshkruajnë vetë-deklarata, që shpjegojnë lëvizjet e tyre. Pothuajse të gjitha tubimet publike – përfshirë dasmat dhe funeralet – janë pezulluar, dhe restorantet dhe baret duhet të mbyllen në ora 6 të mëngjesit çdo ditë.

Stefano Patuanelli, ministri i zhvillimit ekonomik të Italisë, tha se masat e reja mund të bëjnë që Italia të rrisë ndjeshëm deficitin e saj buxhetor në rreth 3 për qind të produktit të brendshëm bruto këtë vit, nga 1.6 për qind në 2019.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of