Italia po përballet me krizën më të madhe demografike që nga Lufta e Parë Botërore

12/02/2020 9:49 AM 1 koment

Popullsia e Italisë ra për të pestin vit radhazi në 2019 dhe vdekjet tejkaluan lindjet me gati 212,000, sipas të dhënave të Istat të botuara të martën. Kjo do të thotë që e ashtuquajtura ‘ekuilibër natyror’ ka normën më të keq që nga viti 1918.

Balanca migratore gjithashtu u ul, duke rënë 18% nga një vit më parë, me migrantët që tejkalojnë emigrantët me vetëm 144,000.

ISTAT citon se që nga 1 janari i vitit 2020, numri i banorëve është 60 milion 317 mijë, 116 mijë më pak në bazë vjetore. Hendeku midis lindjeve dhe vdekjeve po rritet: për 100 njerëz të vdekur, mbërrijnë vetëm 67 fëmijë (dhjetë vjet më parë ishin 96). Por flukset neto migratore me vendet e huaja janë ngadalësuar: bilanci është + 143 mijë, 32 mijë më pak se në vitin 2018, rezultat i 307 mijë regjistrimeve dhe 164 mijë anulime. Rritja e mëtejshme në moshën mesatare: 45.7 vjet më 1 janar 2020

Në dritën e rezultateve të para të përkohshme, viti 2019 është një vit në të cilin tendencat demografike janë nga pikëpamja ciklike në përputhje me ato mesatarisht të shprehura në vitet më të fundit. Provat dokumentojnë edhe një herë nivele të ulëta të pjellorisë, një rritje të rregullt dhe të pritshme të jetëgjatësisë, e cila shoqërohet, si zakonisht, nga një dinamikë e gjallë e migracionit ndërkombëtar. Pasqyrimi i këtyre tendencave demografike në përgjithësi çon në një ulje të mëtejshme të popullatës rezidente, e cila ra në 60 milion 317 mijë në 1 Janar 2020. Popullsia, e cila ka rënë vazhdimisht për pesë vjet rresht, ka regjistruar në vitin 2019 një ulje prej -1.9 për mijëra banorë. Ulja është për shkak të bilancit domethënës negativ të dinamikës natyrore (lindje-vdekje) e cila në vitin 2019 ishte e barabartë me -212 mijë njësi, vetëm e zbutur pjesërisht nga një ekuilibër kryesisht pozitiv shtegtar me vendet e huaja (+ 143 mijë).

 

/BLOOMBERG

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Arqiduka Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Arqiduka
Guest
Arqiduka

Ndofta nuk eshte 60m popullsia optimale pra, ndifta eshte dicka me pak.