Italia populiste, deri të henën qeveri e re

11/05/2018 8:27 AM 0 komente

Së pari erdhi Brexit, pastaj Donald Trump dhe tani rebelimi nga votuesit e zemëruar që ka goditur Evropën kontinentale.

Italia, anëtari më i debituar i eurozonës, për të shmangur një ndihmë financiare gjatë krizës evropiane të borxheve, i është nënshtruar forcave të nacionalizmit dhe proteksionizmit, që u shfaqën gjatë dy viteve të fundit, si kërcënimi më i madh për rendin politik, shkruan Bloomberg.

Përpjekjet për të formuar një koalicion të gjerë për të zbutur fuqinë e lëvizjes anti-krijuese “Pesë yje” u përplasën këtë javë dhe kreu 31-vjeçar i partisë, Luigi Di Maio, të enjten në mëngjes hartoi plane për një aleancë qeverisëse me Matteo Salvini, 45, të Lidhjes kundër emigrantëve.

Çështje të rëndësishme ende duhet të zgjidhen, më e rëndësishmja prej të cilave se kush do të jetë kryeministër. Megjithatë, ata janë në rrugën e duhur për ta bërë Italinë vendin më të madh me një qeveri populiste, që nga koha kur ajo formoi pararendësin e Bashkimit Evropian me pesë vende të tjera, pothuajse 70 vjet më parë. Ndërsa Franca, Gjermania dhe Holanda zgjodhën një rrugë tjetër sa i përket votave, vitin e kaluar, Italia gjithmonë ka mbetur një rrezik.

“Italia është një thirrje zgjimi se populizmi është i gjallë dhe mirë”, tha Federico Santi, një analist politik në Euroasia Group në Londër. “Pas zgjedhjeve franceze ishte një valë e madhe optimizmi, por e vërteta është se problemi definitivisht nuk ishte larguar”.
Salvini dhe Di Maio kanë deklaruar se deri të hënën do të përfundojnë planin e tyre për të formuar një qeveri në Romë.
Ata ende duhet të konsiderojnë premtimin e Lidhjes për një taksë të sheshtë me 15 përqind për njerëzit dhe bizneset, ndërsa Pesë yje ka ofruar të ardhura qytetare për italianët e varfër. Të dy duan të heqin reformën e pensioneve që ndihmuan në krizën e borxhit, por që mërzitën shumë votues.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of