Nr: 998 monitor 998 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Pandemia rrit kostot spitalore

Pandemia rrit kostot spitalore

Pandemia Covid-19 i rriti kostot spitalore për ditë qëndrimi deri në 90 për qind gjatë vitit 2020, sipas të dhënave zyrtare nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Kemi ftuar në Monitor Brief Insight të na flasë për këtë fenomen, ekspertin e shëndetësisë,…

Te Fundit nga Koronavirus

Nga sot, Suedia ndalon hyrjen për shtetasit e Shqipërisë, Serbisë dhe 4 vendeve të tjera

Duke filluar nga sot, qeveria suedeze ka vendosur të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave që udhëtojnë nga Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Brunei, Japonia dhe…


Bota ka nevojë për një hetim të plotë mbi origjinën e Covid-19  

Kina nuk është e interesuar, shkruan The Economist   Dokumentari “Misteri i virusit”, i transmetuar më 12 gusht, tërhoqi…

17/09/2021 10:02 PM

5 shtete që po rihapen dhe po mësojnë të jetojnë me Covid-19

Më shumë se 18 muaj pas shfaqjes së pandemisë Covid-19, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për…

16/09/2021 12:14 PM

SHBA përcakton 10 shtete si destinacione me rrezik të lartë, midis tyre edhe Shqipëria

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ka shtuar edhe 10 destinacione të tjera në listën e vendeve…

15/09/2021 10:10 AM

Kosova

Reciprociteti i targave: Ndalohet hyrja me targa të Serbisë në Kosovë, ky është vendimi i marrë nga Qeveria

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që nga sot të vendoset reciprocitetit ndaj Serbisë sa u përket targave të automjeteve. Dokumenti u nënshkrua nga ministri i…


Nga 1 tetori, arsimi i lartë publik në Kosovë bëhet pa pagesë

Arsimi i lartë publik në Kosovë do të jetë pa pagesë, nisur nga 1 tetori i këtij viti. Kryeministri…

17/09/2021 3:08 PM

Takimi i dy qeverive, Kosova dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë 11 marrëveshje

Kosova dhe Maqedonia e Veriut në kuadër të takimit të dy qeverive sot në Shkup kanë nënshkruar 11 marrëveshje…

16/09/2021 3:02 PM

Mbi 380 mijë emigrantë vizituan Kosovën këtë verë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Kosovë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me…

16/09/2021 11:49 AM

Europa

Pas Merkelit, Franca mund të tentojë të rrëzojë Gjermaninë si “superfuqia” e Europës

Pasi kancelarja gjermane Angela Merkel të largohet nga detyra pas zgjedhjeve të ardhshme të vendit, shumë ekspertë politikë do të vëzhgojnë nga afër Francën. Kjo për…


Punësimi në Eurozonë po rritet ndjeshëm. Por rimëkëmbja nuk është arritur ende

Në Forumin Ekonomik të Brukselit në qershor, Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Europian, dha një vlerësim optimist…

18/09/2021 10:02 PM

Partia e Gjelbër në Francë përgatitet për zgjedhjen e kandidatit presidencial

Lista e gjelbër. Baza militante e partisë dëshiron të luftojë ndryshimet klimatike pa energji bërthamore   Këto janë kohë…

18/09/2021 10:00 PM

Ekonomia gjermane do të rritet 2.1% në 2021, 4.9% në 2022

Ekonomia gjermane do të rritet më ngadalë se sa pritej këtë vit pasi problemet me zinxhirët e furnizimit dhe…

17/09/2021 2:15 PM

Rajoni

Paga minimale mund të rritet sërish në Greqi

Parashikimi për norma më të larta të rritjes ekonomike në Greqi ka krijuar edhe skenarë të rritjes së pagës minimale, e cila pritet të rritet me…


Plani nga Rio Tinto për ndërtimin e minierës së madhe të litiumit shkakton protesta në Serbi

Pas 4 vjetësh, fushat në luginën e lumit Jadar në Serbinë Perëndimore, ku Djorjde Kapetanovic mbjell misër dhe sojë…

18/09/2021 10:11 PM

Gjallërohet ekonomia në rajon, bashkë me të edhe çmimet

Vendet e rajonit kanë shënuar përmirësim të aktivitetit ekonomik dhe rritje të çmimeve të konsumit, sipas një raporti të…

18/09/2021 10:06 PM

Serbia, vatra e re strategjike e Kinës 

Anëtarësimi në BE mbetet qëllimi strategjik i Serbisë, pasi dy të tretat e shkëmbimit tregtar të saj janë me…

17/09/2021 10:04 PM

Te Tjera nga Bota

Largimi i Amerikës nga Afganistani do të nxisë xhihadistët në të gjithë botën

Edhe nëse talebanët nuk i ndihmojnë luftëtarët e tjerë ekstremistë, thjesht suksesi i tyre është një frymëzim, shkruan The Economist   Kur një president i ri…


Borxhi global po i afrohet shpejt rekordit prej 300 trilion dollarësh

Borxhi global arriti një rekord të ri prej afro 300 trilionë dollarë në tremujorin e dytë, por raporti i…

17/09/2021 11:57 AM

SHBA, vaksinim i detyrueshëm për kompanitë me 100 apo më shumë punonjës, ose të testohen rregullisht

Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar masa gjithëpërfshirëse kundër Covid-19 që kërkojnë që punëtorët në kompanitë e mëdha të…

10/09/2021 12:05 PM

Nga Saigoni në Kabul, çfarë nënkupton për botën fiaskoja amerikane në Afganistan?  

Humbja në Afganistan, ashtu si ajo në Vietnam, është një pikë kthese. Shumë kanë frikë se armiqtë e Amerikës…

03/09/2021 10:00 PM

Makina

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo nuk shkakton ndonjë impresion të madh. Në…


AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

BMW X1 XDRIVE25E

Merr makinën më të vogël sportive të Monacos me motor benzine, shtoi një motor elektrik dhe një bateri 10…

06/09/2021 8:56 PM

Teknologji

TikTok, nën hetim në Europë për mënyrën se si i trajton të dhënat e fëmijëve

Hetimi është në duart e Garantuesit të Privatësisë në Irlandë, i cili do të shohë qartë trajtimin e informacioneve të fëmijëve nën 13 vjeç   Probleme…


Rekord “green pass” false në Telegram. Në SHBA dyfishohen çmimet

Rekord i papritur në tregun e zi në të gjithë botën, për certifikata vaksinimi false (green pass) në Telegram.…

17/09/2021 3:57 PM

Studimi / Instagram, “një aplikacion toksik për adoleshentët”. Dhe Facebook e di!

Një kërkim i brendshëm i shoqërisë me seli në Menlo Park, i publikuar në “Wall Street Journal”, tregon se…

16/09/2021 3:16 PM

Nga iPhone 13 tek iPad e gjeneratës së fundit, risitë e prezantuara nga Apple në eventin e fundit

Siç pritej nga shumë lajme të publikuara në rrjet javë më parë, në eventin e 14 shtatorit 2021, i…

15/09/2021 9:10 AM

Menaxhim

“Pse nuk jam përpjekur më të dal jashtë zonës së komfortit në mjedisin e punës”

Në një kohë kur jeta personale është ndërthurur me atë profesionale, është më e rëndësishme se kurrë që të dimë se kur përpjekjet tona rrisin interesin…


Covid dhe rasti i çuditshëm i kolegëve fantazmë – Të punësuar dhe të pushuar, pa takuar askënd

Ata që nisin një punë të re gjatë pandemisë, shpesh i shohin kolegët vetëm online. Ky është një fenomen…

17/09/2021 3:24 PM

3 gjëra që njerëzit më bindës i bëjnë ndryshe për të arritur atë që dëshirojnë, sipas një psikologu social  

Ne shpesh mendojmë se veprimet, kontributet dhe kërkesat tona do të anashkalohen ose do të refuzohen, qoftë kjo një…

16/09/2021 3:44 PM

Avantazhet kur një anëtar i ekipit largohet nga grupi

Siç thotë ajo shprehja, e vetmja mënyrë “për të pushuar” shefin tuaj, është duke dhënë dorëheqjen nga puna. Kështu…

14/09/2021 4:57 PM

Sport

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë sterlina në paga sezonin e kaluar –…


Emma Raducanu do të fitojë 2.5 mln $ për suksesin e saj në U.S. Open

Shifra është 8 herë më shumë se fitimet e mëparshme në karrierë   Kampionia adoleshente e tenisit, Emma Raducanu,…

14/09/2021 5:41 PM

FIFA: Të ardhurat nga transferimet, rënie me 2.08 mld $ krahasuar me me rekordin e 2019-s

Me futbollistët e transferuar që po përshtaten te klubet e reja për sezonin e ardhshëm, FIFA publikoi raportin International…

13/09/2021 5:18 PM

Shpenzimet për transferime në Premier League bien në 11. mld sterlina

Klubet e Premier League angleze shpenzuan më shumë se 1 miliard sterlina në merkaton e transferimeve të verës, e…

03/09/2021 6:54 PM

Life Style

Ain Dubai, si u ndërtua rrota më e madhe e vëzhgimit në botë

Në një qytet të mbushur me superlativa, është shtuar struktura më e re në listën e gjatë të ndërtesave “më të mëdha” dhe "më të larta"…


Chamois, i vetmi fshat italian që nuk mund të arrihet me makinë

Fshati i izoluar malor Chamois është dëshmi se është e mundur të shkosh në një botë tjetër, në vetëm…

15/09/2021 4:55 PM

Ushqimet që ndryshimet klimatike mund të eliminojnë nga menuja juaj

Me siguri keni parë dhjetëra foto të arinjve polarë të dobësuar në Arktik, të vetëm mbi një pllakë akulli,…

14/09/2021 1:16 PM

Ishulli grek Milos votohet ishulli më i mirë në botë për vitin 2021

Ishulli grek Milos u votua si ishulli më i mirë në botë për vitin 2021, sipas një sondazhi nga…

13/09/2021 3:54 PM