Tregu i pronave në Tiranë, si ka ndryshuar në 30 vjet

Si ka ndryshuar tregu i pasurive të paluajtshme në Tiranë gjatë 30 viteve të fundit? Lefter Sila, themelues i agjencisë Inf ‘93 dhe vlerësues i pasurive të paluajtshme ka publikuar një libër që tregon historinë e zhvillimit të pasurive të paluajtshme në Tiranë, të shoqëruar…

Kosova

Banka Botërore parashikon rritje ekonomike 3.7 për qind në Kosovë

Sipas Bankës Botërore rritja e PBB-së në Kosovë pritet të përshpejtohet në 3.7 për qind në vitin 2024, e mbështetur nga stabilizimi i vazhdueshëm i çmimeve…


Qytetarët e Kosovës së shpejti do të rimbursohen për kthimin e shisheve

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka njoftuar se në Kosovë së shpejti do të aplikohet…

11/04/2024 1:00 PM

Trusti e ndryshon strategjinë e investimeve, përfitojnë ata që janë afër pensionimit

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK) ka ndryshuar strategjinë e investimeve, duke e ulur riskun e investimeve për…

08/04/2024 1:03 PM

FMN arrin edhe një marrëveshje me Kosovën, rritja ekonomike 3.8% këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë pritet të arrijë deri në 3.8 për qind në…

08/04/2024 11:00 AM

Europa

Ekonomia britanike rritet në shkurt, shtohen shpresat për të dalë nga recesioni

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar, u rrit pak në shkurt, duke shtuar shpresat se është në rrugën e duhur për të dalë nga recesioni. Ekonomia u…


ECB mban të pandryshuara normat e interesit, ulja është ‘e përshtatshme’ nëse inflacioni bie më tej

Banka Qendrore Europiane (BQE) i ka lënë të pandryshuara normat e interesit, por dërgoi sinjale edhe më të qarta…

11/04/2024 3:00 PM

BQE: Kompanitë e Eurozonës presin rritje të moderuar të pagave

Kompanitë në Eurozonë, presin që rritja e pagave të ngadalësohet, sipas një sondazhi të Bankës Qendrore Europiane, duke u…

10/04/2024 12:52 PM

Spanja do të heqë “vizat e arta” për investitorët e huaj të pronave

Kryeministri Pedro Sánchez, e quan "strehimin, një të drejtë dhe jo biznes spekulativ", ndërsa kostot rriten për vendasit. Spanja…

09/04/2024 12:13 PM

Rajoni

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e ekonomisë dhe të konsumatorëve, duke mbajtur nën…


Ekonomia serbe po rritet mes sfidave globale

Serbia ka arritur të tërheqë investime të mëdha nga jashtë, ku 30% e projekteve të Investimeve të Huaja Direkte…

26/03/2024 3:23 PM

Bullgari, rinovohet rrjeti hekurudhor me fondet e kohezionit

Falë fondeve të kohezionit të BE-së, Bullgaria po aktivizon dhe po përfundon projekte të shumta për të rinovuar rrjetin…

20/02/2024 2:45 PM

Përballja me sfidat e tranzicionit të gjelbër në Ballkanin Perëndimor

Edhe përpara se të fillonte kriza energjetike, vendet e Ballkanit Perëndimor e dinin sa urgjent ishte kalimi nga prodhimi…

03/02/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Çmimi i Bitcoin është në rritje. Çfarë do të ndodhë më pas?

Kriptomonedha është rritur me 63% këtë vit   Për një periudhë të shkurtër, dukej se të gjithë ata që zotëronin kriptomonedhat bitcoin kishin fituar para prej…


Drejtuesja e FMN paralajmëron: Ekonomia globale përballet me një dekadë rritjeje të dobët

Kristalina Georgieva, bën thirrje për masa për të rritur produktivitetin dhe për të ulur borxhin, për të shmangur një…

12/04/2024 1:25 PM

Inflacioni në SHBA kërcen ndërsa kostot e karburantit dhe banesave rriten

Çmimet e konsumit në SHBA, u rritën më shpejt se sa pritej muajin e kaluar, në shenjë se lufta…

11/04/2024 1:56 PM

FMN: Problemet në ekonomitë e vendeve në zhvillim të G20 ndikojnë rritjen e vendeve të pasura

Sipas një raporti nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, problemet e brendshme në ekonomitë në zhvillim në G20, po ndikojnë gjithnjë…

10/04/2024 12:30 PM

Makina

Ferrari rrit know-how mbi bateritë, por nuk ka plan t’i prodhojë

Ferrari synon të rrisë ekspertizën në fushën e qelizave të baterive, duke pasur parasysh rëndësinë e tyre në kalimin drejt automjeteve elektrike, por nuk ka plane…


Dërgesat tremujore të Tesla bien për herë të parë në thuajse 4 vjet

Tesla regjistroi rënie tremujore të dërgesave për herë të parë në thuajse katër vjet, duke zhgënjyer vlerësimet e Wall…

02/04/2024 4:58 PM

Kia EV9 votohet Makina e Vitit 2024

Kia EV9 triumfoi në kategorinë e makinave elektrike në New York Auto Show. Zbuloni më poshtë fituesit e kategorive…

29/03/2024 3:10 PM

Nissan njofton planet për të prodhuar 16 makina të reja elektrike deri në vitin 2026

Nissan prezantoi një plan të ri për t’i kthyer në elektrike 16 nga 30 makinat që prodhon brenda vitit…

26/03/2024 4:12 PM

Teknologji

1 në 7 iPhone tani prodhohet në Indi, Apple zvogëlon varësinë nga Kina

Një raport i ri shkruan se një në shtatë iPhone tani prodhohet në Indi, duke treguar për një përshpejtim të konsiderueshëm në punën e Apple për…


Roli i IA tek influencerat e marketingut

Me të dhënat e duhura, Inteligjenca Artificiale mund të krijojë përmbajtje shumë tërheqëse dhe të personalizuara, si për markat…

08/04/2024 4:03 PM

Spotify parashikon të rrisë çmimet këtë vit dhe të prezantojë plane të reja

Sipas një raporti të ri të Bloomberg, Spotify po përgatit një rishikim të planeve dhe çmimeve të tij. Çmimet…

04/04/2024 4:55 PM

Raporti / Tregu global i smartphone pritet të rimëkëmbet në vitin 2024

Tregjet në zhvillim si India, Lindja e Mesme dhe Afrika konsiderohen nxitësit kryesorë të rritjes së tregut të smartphone,…

01/04/2024 12:22 PM

Menaxhim

Vendet më të mira në Europë për të bërë biznes

Vendet nga Europa, Lindja e Mesme dhe Afrika, u vlerësuan në nëntë kategori, duke përfshirë taksat e drejta dhe të parashikueshme, qeverisjen, disponueshmërinë e punonjësve të…


Substancat që nxisin trurin janë në modë

Thuhet se filmi i vitit 2011, i titulluar “I Limitless”, nxiti interesin për produktet që rrisin përqendrimin ose përmirësojnë…

12/04/2024 10:02 PM

Gjërat që nuk duhet të bëni javën e parë në një punë të re

Gjatë javës së parë në punë, ajo që bëni ose thoni, mund të lërë një përshtypje për një kohë…

12/04/2024 1:00 PM

Barazia gjinore në Lojërat Olimpike 2024

Për herë të parë në historinë olimpike, atletet femra do të kenë po aq vende në lojëra sa atletët…

10/04/2024 1:00 PM

Sport

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve u rrit në 30.9 miliardë euro, duke…


Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3,…

29/01/2024 5:01 PM

Real Madrid rifiton vendin e parë në raportin e Deloitte Football Money League

Edicioni i 27-të i Deloitte Football Money League zbulon 20 klubet e futbollit që gjenerojnë të ardhurat më të…

25/01/2024 2:37 PM

Life Style

Pesë nga destinacionet më të mira të verërave në botë

Në foto: Castello di Gabiano Italia veriore Piemonte, është një rajon italian, relativisht i panjohur – me përjashtim të dashamirësve të gastronomisë dhe verërave, për të…


Ura më e lartë për këmbësorë në Europë

Zona rurale e Italisë, është sigurisht e denjë për kartolina, por edhe kodrat më të bukura, nuk do të…

11/04/2024 1:00 PM

Rrugët më të bukura në Europë

Nga korridoret e vogla, deri te rrugët kryesore, këto janë rrugët, që ia vlen të shëtisni – sipas ekipit…

09/04/2024 1:00 PM

Malmo, qyteti pritës i Eurovizionit është rinor, i larmishëm dhe i nënvlerësuar

Në Malmö, 700 vite histori takohen me modernizmin. Kur Suedia arriti një fitore befasuese në festivalin europian të këngës,…

08/04/2024 4:00 PM