Janaf i Kroacisë nënshkruan marrëveshjen e transportit të naftës me NIS të Serbisë

01/02/2021 12:44 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintOperatori shtetëror kroat i tubacionit të naftës Jadranski Naftovod, deklaroi se nënshkroi një marrëveshje për të transportuar naftë të papërpunuar për kompaninë serbe të naftës dhe gazit NIS, në vitin 2021. Janaf do të transportojë për NIS rreth 2.75 milionë tonë naftë bruto këtë vit, plus ose minus 10%, nën një kontratë blerjeje “take-or-pay”, deklaroi kompania. Një klauzolë “take-or-pay” është një marrëveshje sipas së cilës blerësi bie dakord të paguajë çmimin e kontratës, edhe nëse nuk merr në dorëzim sasitë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of