Editorial

As ligj, as moral, madje as frikë nga Perëndia…

Buxheti i shtetit shpenzoi në vitin 2023 gjithsej 674 miliardë lekë, ose rreth 6.4 miliardë euro. Sipas të dhënave zyrtare të buxhetit, rreth 60% e kësaj shume përdoret…

Tregu i pronave në Tiranë, si ka ndryshuar në 30 vjet

Si ka ndryshuar tregu i pasurive të paluajtshme në Tiranë gjatë 30 viteve të fundit? Lefter Sila, themelues i agjencisë Inf ‘93 dhe vlerësues i pasurive të paluajtshme ka publikuar një libër që tregon historinë e zhvillimit të pasurive të paluajtshme në Tiranë, të shoqëruar…

Kosova

Kurti: Në Kosovë janë dyfishuar eksportet dhe investimet e huaja, janë 420 mijë vende aktive të punës

“Janë dyfishuar eksportet dhe investimet e huaja direkte, ndërkaq raporti mes eksportit dhe importit ka rënë nga 1:9 që ishte në 1:6. Të hyrat tatimore janë…


Guvernatori BQK-së pjesë e takimeve të FMN-së dhe BB-së

Një delegacion i lartë i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po…

15/04/2024 12:14 PM

Banka Botërore parashikon rritje ekonomike 3.7 për qind në Kosovë

Sipas Bankës Botërore rritja e PBB-së në Kosovë pritet të përshpejtohet në 3.7 për qind në vitin 2024, e…

11/04/2024 1:53 PM

Qytetarët e Kosovës së shpejti do të rimbursohen për kthimin e shisheve

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka njoftuar se në Kosovë së shpejti do të aplikohet…

11/04/2024 1:00 PM

Europa

Ekonomia e BE rrezikon rënien në mungesë të një reforme tregu

Ish-kryeministrit italian Enrico Letta, i është kërkuar nga drejtuesit europianë, të raportojë mbi gjendjen e tregut të përbashkët. BE-ja duhet të integrojë tregjet e saj financiare,…


Ekonomia britanike rritet në shkurt, shtohen shpresat për të dalë nga recesioni

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar, u rrit pak në shkurt, duke shtuar shpresat se është në rrugën e duhur…

12/04/2024 2:39 PM

ECB mban të pandryshuara normat e interesit, ulja është ‘e përshtatshme’ nëse inflacioni bie më tej

Banka Qendrore Europiane (BQE) i ka lënë të pandryshuara normat e interesit, por dërgoi sinjale edhe më të qarta…

11/04/2024 3:00 PM

BQE: Kompanitë e Eurozonës presin rritje të moderuar të pagave

Kompanitë në Eurozonë, presin që rritja e pagave të ngadalësohet, sipas një sondazhi të Bankës Qendrore Europiane, duke u…

10/04/2024 12:52 PM

Rajoni

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e ekonomisë dhe të konsumatorëve, duke mbajtur nën…


Ekonomia serbe po rritet mes sfidave globale

Serbia ka arritur të tërheqë investime të mëdha nga jashtë, ku 30% e projekteve të Investimeve të Huaja Direkte…

26/03/2024 3:23 PM

Bullgari, rinovohet rrjeti hekurudhor me fondet e kohezionit

Falë fondeve të kohezionit të BE-së, Bullgaria po aktivizon dhe po përfundon projekte të shumta për të rinovuar rrjetin…

20/02/2024 2:45 PM

Përballja me sfidat e tranzicionit të gjelbër në Ballkanin Perëndimor

Edhe përpara se të fillonte kriza energjetike, vendet e Ballkanit Perëndimor e dinin sa urgjent ishte kalimi nga prodhimi…

03/02/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Çmimet e naftës ulen pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit

Çmimet e naftës ranë, pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit, gjatë fundjavës. Nafta e papërpunuar Brent - një pikë referimi kyç për çmimet e naftës…


Marsi dhe Afërdita; Pse ndarja midis femrave dhe meshkujve të rinj po thellohet

Pikëpamjet e ndryshme të botës mund të ndikojnë në politikë, familje dhe të tjera, shkruan The Economist   Në…

13/04/2024 10:02 PM

Bota e Bitcoin

Bitcoin është kriptomonedha dixhitale më e famshme në botë. Me një kapitalizim tregu prej afro 1.5 trilionë dollarësh dhe…

13/04/2024 10:00 PM

Çmimi i Bitcoin është në rritje. Çfarë do të ndodhë më pas?

Kriptomonedha është rritur me 63% këtë vit   Për një periudhë të shkurtër, dukej se të gjithë ata që…

12/04/2024 10:00 PM

Makina

Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të personelit në botë

Shkak, rënia e shitjeve   Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore në botë, siç tregon një memo e brendshme…


Ferrari rrit know-how mbi bateritë, por nuk ka plan t’i prodhojë

Ferrari synon të rrisë ekspertizën në fushën e qelizave të baterive, duke pasur parasysh rëndësinë e tyre në kalimin…

09/04/2024 5:20 PM

Dërgesat tremujore të Tesla bien për herë të parë në thuajse 4 vjet

Tesla regjistroi rënie tremujore të dërgesave për herë të parë në thuajse katër vjet, duke zhgënjyer vlerësimet e Wall…

02/04/2024 4:58 PM

Kia EV9 votohet Makina e Vitit 2024

Kia EV9 triumfoi në kategorinë e makinave elektrike në New York Auto Show. Zbuloni më poshtë fituesit e kategorive…

29/03/2024 3:10 PM

Teknologji

Renditja e kompanive të chip-ave sipas të ardhurave

Lider i tregut dhe veteran i sektorit, Intel, mban ende kurorën e kompanisë me më shumë të ardhura në sektor, duke kaluar 50 miliardë dollarë në…


1 në 7 iPhone tani prodhohet në Indi, Apple zvogëlon varësinë nga Kina

Një raport i ri shkruan se një në shtatë iPhone tani prodhohet në Indi, duke treguar për një përshpejtim…

11/04/2024 4:50 PM

Roli i IA tek influencerat e marketingut

Me të dhënat e duhura, Inteligjenca Artificiale mund të krijojë përmbajtje shumë tërheqëse dhe të personalizuara, si për markat…

08/04/2024 4:03 PM

Spotify parashikon të rrisë çmimet këtë vit dhe të prezantojë plane të reja

Sipas një raporti të ri të Bloomberg, Spotify po përgatit një rishikim të planeve dhe çmimeve të tij. Çmimet…

04/04/2024 4:55 PM

Menaxhim

Vendet më të mira në Europë për të bërë biznes

Vendet nga Europa, Lindja e Mesme dhe Afrika, u vlerësuan në nëntë kategori, duke përfshirë taksat e drejta dhe të parashikueshme, qeverisjen, disponueshmërinë e punonjësve të…


Substancat që nxisin trurin janë në modë

Thuhet se filmi i vitit 2011, i titulluar “I Limitless”, nxiti interesin për produktet që rrisin përqendrimin ose përmirësojnë…

12/04/2024 10:02 PM

Gjërat që nuk duhet të bëni javën e parë në një punë të re

Gjatë javës së parë në punë, ajo që bëni ose thoni, mund të lërë një përshtypje për një kohë…

12/04/2024 1:00 PM

Barazia gjinore në Lojërat Olimpike 2024

Për herë të parë në historinë olimpike, atletet femra do të kenë po aq vende në lojëra sa atletët…

10/04/2024 1:00 PM

Sport

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve u rrit në 30.9 miliardë euro, duke…


Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3,…

29/01/2024 5:01 PM

Real Madrid rifiton vendin e parë në raportin e Deloitte Football Money League

Edicioni i 27-të i Deloitte Football Money League zbulon 20 klubet e futbollit që gjenerojnë të ardhurat më të…

25/01/2024 2:37 PM

Life Style

Iluzion optik në stacionin e trenit në Milano

Përkon me Javën e Dizajnit të Milanos 2024, La Nascita nga JR, shton formacione të larta shkëmbore në Stacionin Qendror të qytetit. Artisti i njohur francez…


Pesë nga destinacionet më të mira të verërave në botë

Në foto: Castello di Gabiano Italia veriore Piemonte, është një rajon italian, relativisht i panjohur – me përjashtim të…

13/04/2024 1:00 PM

Ura më e lartë për këmbësorë në Europë

Zona rurale e Italisë, është sigurisht e denjë për kartolina, por edhe kodrat më të bukura, nuk do të…

11/04/2024 1:00 PM

Rrugët më të bukura në Europë

Nga korridoret e vogla, deri te rrugët kryesore, këto janë rrugët, që ia vlen të shëtisni – sipas ekipit…

09/04/2024 1:00 PM