Editorial

26 nëntor ’19 – Dy vjet më pas!

Dy vjet më parë, një fatkeqësi natyrore goditi qendrën e Shqipërisë. Tërmeti i 26 nëntorit 2019 mori 51 jetë njerëzish dhe shkaktoi dëme të mëdha, që sipas “Raportit…

Nr: 1008 monitor 1008 Abonohuni

Ku udhëtuan shqiptarët për festat e Nëntorit?

Prej disa vitesh, shqiptarët zgjedhin të “festojnë” jashtë trojeve për Festën e Pavarësisë dhe Çlirimit. Po këtë vit, si ishin tendencat në kushtet e një pandemie botërore që po zgjat? Kemi ftuar të na flasë në Monitor Bried Insight, drejtuesi i agjencisë turistike UNION TRAVEL,…

Te Fundit nga Koronavirus

Sa duhet të shqetësohemi për variantin Omicron?

Varianti i ri i koronavirusit Omicron – i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, por gjithashtu me raste të zbuluara edhe në Europë…


BE drejt vendosjes së vaksinave përforcuese të Covid në krye të rregullave të udhëtimit

Të gjithë ata që shpresojnë të udhëtojnë në Bashkimin Europian vitin e ardhshëm do të duhet të marrin një…

26/11/2021 10:36 AM

Shkencëtarët paralajmërojnë për një variant të ri të Covid-it me numër të lartë mutacionesh

Shkencëtarët kanë thënë se një variant i ri Covid që mbart një "numër jashtëzakonisht të lartë" mutacionesh mund të…

25/11/2021 1:57 PM

Agjencia shëndetësore e BE rekomandon dozën përforcuese për të gjithë të rriturit

Vendet europiane duhet të konsiderojnë dhënien e dozës përforcuese të vaksinës Covid-19 për të gjithë te rriturit, ka rekomanduar…

24/11/2021 3:22 PM

Kosova

Polemika e reagime; Pse iku investimi 110 milionësh nga Kosova për në Maqedoni

Raportimi se kompania franceze “Akou Energy” edhe pse kishte bërë plane për investime në Kosovë, ishte larguar për t’i zhvendosur investimet e planifikuara në Maqedoninë e…


Ambasada e Gjermanisë ndryshon procedurën e caktimit të kushteve për viza pune për qytetarët e Kosovës

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka dalë me një njoftim për qytetarët e Kosovës lidhur me terminin për aplikim…

29/11/2021 4:53 PM

Pesëfishohet çmimi i importimit të energjisë në Kosovë

Kriza energjetike globale ka ndikuar dukshëm në rritjen e çmimeve të importit të energjisë në Kosovë. Dallimi është tejet…

25/11/2021 3:00 PM

Ministrja e Tregtisë: Do të vendosim reciprocitet për mallrat serbe

Ministrja e Tregtisë, Rozeta Hajdari, ka thënë se Qeveria e Kosovës, veçse ka nisur vendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë.…

24/11/2021 3:04 PM

Europa

A është Turqia në prag të hiperinflacionit?

Turqia është treguar tërësisht e pakujdesshme, ndërkohë që pjesa tjetër e botës po shqetësohet për rritjen e inflacionit. Banka qendrore e vendit uli normën e saj…


Ngritja e barrierave të Europës

BE-së i kërkohet të paguajë për të ndërtuar gardhe kufitare që të mbajë jashtë emigrantët. Ajo ngurron, por në…

27/11/2021 10:00 PM

Vala e Covid kërcënon rimëkëmbjen ekonomike të Europës

Një valë e re e rasteve të koronavirusit në të gjithë Europën po ushqen frikën se rimëkëmbja e fortë…

25/11/2021 1:54 PM

Aktiviteti i biznesit në Eurozonë pёrmirёsohet pavarësisht rritjes së inflacionit

Aktiviteti i biznesit në eurozonë u përmirësua këtë muaj pavarësisht rritjes së inflacionit për shkak të ndërprerjeve në zinxhirin…

24/11/2021 12:03 PM

Rajoni

Inflacioni rritet më shumë se parashikimet në Rumani

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u rrit më shumë se sa pritej në tetor, tregoi Instituti Kombëtar i Statistikave.  Inflacioni i çmimeve të konsumit…


Kina dhe Serbia vlerësojnë miqësinë e tyre “prej çeliku”

Zyrtarët serbë vlerësuan "miqësinë prej çeliku" me Kinën gjatë bisedimeve me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi, mes shqetësimeve…

27/11/2021 10:01 PM

“Certifikata e Gjelbër” mund të ngadalësojë ekonominë bullgare

Një mënyrë për t'u përballur me inflacionin e lartë është duke mbështetur prodhimin në vend dhe duke ulur taksat.…

26/11/2021 10:01 PM

Kroaci/ Euroskeptikët kërkojnë referendum për adoptimin e euros 

Partia konservatore dhe euroskeptike e Kroacisë, Hrvatski Suverenisti, po kërkon të grumbullojë nënshkrime në një përpjekje për të detyruar…

23/11/2021 4:21 PM

Te Tjera nga Bota

OBT: Pandemia do t’i kushtojë turizmit global 2 trilion dollarë në 2021

Pandemia e koronavirusit do t'i kushtojë sektorit të turizmit global 2 trilion dollarë të ardhura të humbura në vitin 2021, tha të hënën organi i turizmit…


Stabilizimi i klimës

Nuk ka pasur kurrë një përpjekje kolektive njerëzore më ambicioze se stabilizimi i klimës. Në këtë reportazh të posaçëm,…

27/11/2021 10:02 PM

Rritja e kostove të letrës është një lajm i keq për gazetat

Kjo mund të përshpejtojë lëvizjen drejt dixhitalizimit...   "Është njëlloj si t’i japësh goditjen e fundit një të moshuari…

27/11/2021 10:02 PM

Inflacioni në SHBA, një nga më të lartit në botë

Kohët e fundit, inflacioni ka prekur pjesën më të madhe të botës, por Shtetet e Bashkuara kanë dalluar si…

26/11/2021 3:08 PM

Makina

Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja të instalojnë rikarikues për automjete elektrike  …


Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Range Rover, makina e parë në botë me filtra anti-Covid

“Është vërtetuar shkencërisht – shpjegojnë teknikët britanikë – se teknologjia e avancuar nanoe redukton në mënyrë të ndjeshme viruset…

05/11/2021 4:33 PM

Tesla Model 3, automjeti i parë elektrik më i shitur në Europë, në shtator

Tesla Model 3 është makina e parë tërësisht elektrike që rezulton automjeti më i shitur në Europë. Megjithatë, kjo…

26/10/2021 4:56 PM

Teknologji

Këshilla për të mos rënë pre e mashtrimeve online

Këtë vit, shpenzimet në blerje online për festat e fundvitit (periudha 1 nëntor - 31 dhjetor) do të kapërcejnë shifrën 910 miliardë dollarë në rang global,…


SmartFlower Solar, paneli diellor inteligjent që ndjek diellin për më shumë energji

“Me rritjen e kërkesës për energji diellore dhe ruajtjen e energjisë, lehtësia e instalimit të Smartflower +Plus do të…

27/11/2021 10:07 PM

Mashtrimet në pagesat online rriten me 208% përpara “Black Friday”

Sezoni i uljeve pëlqehet edhe nga kriminelët informatikë, që përpiqen të fitojnë para, duke krijuar faqe false   Numri…

26/11/2021 9:00 AM

Norvegji, përurohet anija e parë elektrike me drejtim autonom për transport mallrash

Zero emisione dhe, së shpejti, pa ekuipazh: anija e parë në botë e mallrave që ka drejtim autonom dhe…

25/11/2021 4:15 PM

Menaxhim

7 pyetje që duhet t’i bëni vetes për të zhvilluar këtë aftësi soft të rëndësishme

Megjithëse e pati debutimin e tij më shumë se pesë vite më parë, libri Grit: The Power of Passion and Perseverance nga Angela Duckworth mbetet një bestseller…


Punët që njerëzit pëlqejnë më shumë – dhe më pak – pas pandemisë

A i ka ndryshuar pandemia prioritetet tona kur bëhet fjalë për llojet e punëve që duam të bëjmë? Sipas…

29/11/2021 6:17 PM

7 zakone të njerëzve produktivë

Nëse po pyesni veten se si të jeni produktiv, nuk jeni vetëm. Shumica prej nesh nuk kanë gjithmonë produktivitet…

27/11/2021 10:11 PM

5 mënyra për t’u rikuperuar nga “burnout”-i në punë

Nëse ndiheni të stresuar në punë, nuk jeni vetëm. Me kaq shumë njerëz që ende punojnë nga shtëpia gjatë…

26/11/2021 9:10 AM

Sport

Lionel Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë 2021

"Topi i Artë 2021" Lionel Messi fiton për herë të shtatë çmimin “Topi i Artë”. 34-vjeçari argjentinas e ka fituar këtë çmim në vitin 2009, 2010,…


Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund…

24/11/2021 3:44 PM

Bayern kërcënon me shkurtim pagash futbollistët e pavaksinuar

Ndërkohë Covid detyron mbylljen e pjesshme të stadiumit   Protestat në nivel europian kundër kufizimeve të reja për shkak…

22/11/2021 6:41 PM

Real Madrid shet shfrytëzimin e stadiumit për 400 milionë euro

Real Madrid siguron përfitime nga stadiumi i ri Santiago Bernabéu. Klubi spanjoll - shkruan El Confidencial - ka arritur…

18/11/2021 3:19 PM

Life Style

Kabinat e projektuara në mënyrë tё veҫantё ofrojnë një përvojë mbresёlёnёse në një qytet historik kinez

Vizitorët e Hotelit Guilin Lebei Homestay në Guilin, Kinë, do të shijojnë një përvojë mbresëlënëse në këtë qytet historik. I frymëzuar nga ndërtesat e udhëtimeve antike,…


Zbulohet një mozaik i rrallë që tregon betejën epike të Luftës së Trojës

Arkeologët në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan të enjten një mozaik të mrekullueshëm të periudhës romake, që përshkruan betejën e…

26/11/2021 8:44 AM

Studimi i ri, qytetet më të mira për të jetuar në mbarë botën

Pandemia ka rritur vlerësimin tonë për vendin ku jetojmë, ndёrsa shumë njerëz po rikonsiderojnë qytetin e tyre tё banimit.…

25/11/2021 4:28 PM

Ekonomitë me “markën” më të mirë

Nuk bëhet fjalë për një çokollatë apo për dyqanin e preferuar, por vendi në të cilin jetoni ka një…

24/11/2021 1:06 PM