Kandidati i Angela Merkel për zëvendësimin e Juncker është duke ‘luftuar’

18/06/2019 10:16 AM 0 komente

Kandidati i Kancelares gjermane Angela Merkel për Komisionin Evropian po has vështirësi, duke ngritur perspektivën që ajo mund të ketë nevojë për t’i dhënë përparësi punës së lartë të Bankës Qendrore Evropiane.

Zyrtarët gjermanë e pranojnë se Manfred Weber po përpiqet të bindë pjesën tjetër të BE, si president i ardhshëm i Komisionit dhe po përgatitet për një ndryshim në themel, nëse është e nevojshme, për ofertën e shefit të Bundesbank, Jens Weidmann për BQE, sipas Bloomberg News.

Strategjia dypalëshe e Merkel për të siguruar një rol të lartë të BE-së për Gjermaninë pas më shumë se gjysmë shekulli, është të arrijë Komisionin ose bankën qendrore për një nga bashkëatdhetarët e saj. Ndërsa fushata e Weber ka qenë e dobët, kundërshtimi i Weidmannit ndaj disa politikave të Presidentit të BQE, Mario Draghi ka mbushur kandidaturën e tij me polemika.

“Nëse gjermanët nuk e marrin presidencën e Komisionit, atëherë presioni do të rritet për BQE”, -tha Janwillem Acket, ekonomisti kryesor në Julius Baer. “Nuk ka qenë kurrë një gjerman në krye të BQE-së më parë”.

Bisedimet midis liderëve janë aktualisht në një ngërç, e komplikuar më tej nga nevoja që Parlamenti Evropian të miratojë kandidatin e Komisionit. Kancelari dhe homologët e saj pritet të diskutojnë mbi grupin e vendeve të lira të punës në BE që do të ndodhin këtë vit në një samit në Bruksel më vonë këtë javë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of