Editorial

Vetëkënaqësia nga turizmi

Turizmi ka qenë në kuptimin e plotë të fjalës shpëtimi i ekonomisë vendase gjatë viteve të fundit. Në verën e 2020-s, hyrjet e larta të shtetasve të huaj…

Video / Monitor Ekonomi

Bankat dhe transformimi teknologjik

Bankat dhe transformimi teknologjik

Sektori bankar po kalon përmes një transformimi teknologjik, që po sjell rritje të shpejtë të përdorimit të shërbimeve që ofrohen nëpërmjet kanaleve elektronike. Flutura Veipi, Drejtore e Përgjithshme e Union Bank, komenton në podcastin “Business Plus” këtë proces transformimi, mënyrën se si po e ndryshon…

Kosova

BQK i transferon Qeverisë së Kosovës mbi 10 milionë euro

 Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se Banka Qendrore e Kosovës javën e kaluar ka transferuar në llogari të Qeverisë shumën prej 10.38…


DASH: Tensionet me Serbinë pengesë për tërheqjen e investimeve të huaja në Kosovë

 Një raport i përvitshëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Klimën e Investimeve ofron informacion mbi mjedisin e të…

19/07/2024 1:26 PM

Rritet konsumi, Kosova po importon 1 milion euro energji elektrike në ditë

Ngritja e temperaturave që ka prekur këto ditë në Kosovën ka rritur edhe kërkesën për energji elektrike. Aktualisht Kosova…

18/07/2024 12:00 PM

Kosova ende nën masa ndëshkuese, BE-ja pa vendim për heqjen e tyre

Masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian ka vendosur ndaj Kosovës gjatë vitit të kaluar, ende nuk janë hequr. BE-ja ende…

16/07/2024 1:20 PM

Europa

Lufta për talentet në Inteligjencën Artificiale po nxehet

Kompanitë e mëdha teknologjike po përpiqen të plotësojnë boshllëqet ndërsa ka nisur largimi i trurit, shkruan The Economist   Departamenti i burimeve njerëzore në kompaninë OpenAI…


Një verë mizore

Nxehtësia vdekjeprurëse po bëhet gjithnjë e më normale, shkruan The Economist   Në Japoni, ardhja e verës shoqërohet me…

19/07/2024 10:02 PM

Bandat europiane po bëhen më të afta në prodhimin e drogave të paligjshme

Sa më rreptë godet policia, aq më shpejt bandat përshtaten me metodat e reja   Kur policia spanjolle përndoqi…

19/07/2024 10:00 PM

Mbi 2000 fluturime të anuluara nga problemet globale me IT

Mijëra fluturime janë anuluar në mbarë botën pasi linjat ajrore dhe aeroportet pësuan ndërprerje të mëdha të aktivitetit, të…

19/07/2024 5:01 PM

Rajoni

Greqia është vendi më kompleks i Europës për të bërë biznes

Greqia është vendi më kompleks i Europës për të bërë biznes sipas Indeksit Global të Kompleksitetit të Biznesit (GBCI) të publikuar nga TMF Group, një ofrues…


10% rumunëve zotërojnë 58% të pasurisë

Rreth 10% e rumunëve zotërojnë afërsisht 58% të pasurisë totale neto në vend, sipas një raporti të ri nga…

17/07/2024 2:33 PM

Ndërtimi në Serbi, nxitësi kryesor i PBB-së

Punësimi në sektorin e ndërtimit arriti në nivele rekord në muajin mars. Ndërtimi i shtëpive të reja dhe i…

16/07/2024 3:10 PM

Pesë parajsa ballkanike për nomadët dixhitalë, mes tyre edhe Ksamili

Europa nuk njihet saktësisht si një destinacion ekonomik për nomadët dixhitalë, veçanërisht me krizën e kostos së jetesës, por…

09/07/2024 2:21 PM

Të Tjera nga Bota

Kina ul normat e interesit në përpjekje për të mbështetur rritjen e vonuar ekonomike

Reduktimet vijnë në vazhdën e plenumit të tretë të partisë komuniste, por ndikimi ka të ngjarë të jetë i moderuar, paralajmërojnë analistët. Kina ka treguar ulje…


Biden tërhiqet nga gara presidenciale 2024

Presidenti Joe Biden njoftoi këtë të diele se do të tërhiqet nga gara presidenciale e vitit 2024, një vendim…

21/07/2024 8:37 PM

Zyra e botës

Kompanitë globale po punësojnë punëtorët e Indisë si kurrë më parë. Tashmë kompanitë dëshirojnë punën e tyre mendore, më…

20/07/2024 10:00 PM

Përditësimi i softuerit solli ndërprerjet globale të IT-së, CEO i CrowdStrike: Po punohet për ta rregulluar

Crowdstrike pranon se 'defekti' në përditësimin e softuerit është shkaku i ndërprerjes së IT, duke shkaktuar kaos në mbarë…

19/07/2024 12:51 PM

Makina

ACEA: Shitjet e makinave të reja në BE rriten me 4.3% në qershor

Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 4.3% në qershor, duke arritur nivelin më të lartë që nga korriku 2019, falë tregjeve…


Italia dhe Spanja mbështesin taksat e BE-së mbi importet e makinave elektrike të prodhuara në Kinë

Italia dhe Spanja mbështesin taksat e Bashkimit Europian mbi importet e makinave elektrike të prodhuara në Kinë – deklaruan…

15/07/2024 4:33 PM

Shitjet globale të makinave elektrike rriten me 13% në qershor

Bien me 7% në Europë, sipas Rho Motion   Shitjet globale të makinave tërësisht elektrike dhe plug-in hibride u…

12/07/2024 2:28 PM

Dërgesat e Tesla në T II mundin parashikimet, falë uljes së çmimeve dhe stimujve

Tesla raportoi të martën një rënie më të vogël se sa pritej të dërgesave të automjeteve në tremujorin e…

02/07/2024 5:07 PM

Teknologji

Huawei ndërton një qendër chip-ash 1.4 miliardë dollarë

...ndërkohë që përballet me sanksionet e SHBA-së   Një ndër konkurrentët kryesorë të Kinës në luftën e chip-ave ka ndërtuar një qendër për kërkimin dhe zhvillimin…


“TikTok duhet të respektojë ligjin e BE-së mbi tregjet dixhitale”

Bytedance humbet apelin e statusit të ‘gatekeeper’ në Gjykatën e Luksemburgut   Bytedance, shoqëria mëmë e aplikacionit për ndarjen…

17/07/2024 2:45 PM

IDC: Tregu i smartphone vijon të rikuperojë terren në tremujorin e dytë

Dërgesat rriten me 6.5%   Dërgesat e smartphone në tremujorin e dytë 2024 u rritën me 6.5% me bazë…

16/07/2024 3:00 PM

Si do ta përcaktojë OpenAI se sa të fuqishëm janë sistemet e tij të IA

OpenAI ka krijuar një sistem për të përcaktuar sa inteligjente janë sistemet e tij të IA, duke nisur nga…

15/07/2024 2:19 PM

Menaxhim

Punësoni këta punonjës, nëse doni të rrisni biznesin tuaj

Shumë kompani kanë punonjës të mirë, por jo të shkëlqyer. Kjo është arsyeja pse nuk po rriten aq shpejt sa duan. Nëse doni punonjësit më të…


Vendi ku të huajt janë të kënaqur me karrierën e tyre

Të huajt që emigrojnë në Danimarkë janë ndër më të lumturit me jetën e tyre të punës, sipas sondazhit…

19/07/2024 2:00 PM

3 mënyra se si drejtuesit mund të frymëzojnë punonjësit

Si të mendoni për të shfrytëzuar kapacitetin e punonjësve në dukje të papërkushtuar. Platforma Gallup, autoritet botëror për të…

17/07/2024 12:30 PM

“Hapini sirtarët me radhë”, mënyra e Napoleonit për të qenë më të zgjuar dhe më të suksesshëm

Dëshironi të jeni më të përqendruar dhe produktivë? Përpjekja për të kryer shumë detyra është e paefektshme. Çelësi është…

16/07/2024 12:30 PM

Sport

Fituesit e Kampionatit Europian në vite

Fituesit e Kampionatit Europian që nga fillimi i Turneut pasi SpanJa mundi Anglinë 2 - 1 në finalen e së dielës në Berlin. Vendet që kanë…


EURO 2024, ekipet gjobiten me më shumë se 1.2 milionë euro nga UEFA

Federatat Kombëtare të Futbollit, të përfaqësuara në Kampionatin Europian të Futbollit, EURO 2024 janë gjobitur më shumë se 1.2…

02/07/2024 3:43 PM

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga…

24/06/2024 5:07 PM

Sa vlen Euro 2024, të ardhurat, kostot dhe ndikimi në vendin pritës

Një xhiro të ardhurash thuajse 2.5 miliardë euro, që do të sjellë më shumë se 1 miliard euro në…

14/06/2024 5:02 PM

Life Style

Ku të shkoni në Europë në shtator

Transilvani, Rumani Transfăgărăşan është përshkruar si "rruga më e bukur në botë". Kjo rrugë e gjatë 90 km me kthesash dhe kalime në lartësi, u ndërtua…


Për herë të parë në Oktoberfest do të shitet birrë pa alkol

Mynihu, shtëpia e festivalit të birrës me famë botërore në Gjermani, Oktoberfest, do të hapë të enjten Biergarten (kopsht…

20/07/2024 12:00 PM

Rruga më e shtrenjtë në Europë ndodhet në Itali

Për drejtuesit e automjeteve, që duan të udhëtojnë në Itali me makinë këtë verë, duke bërë udhëtimin nga Milano…

18/07/2024 12:30 PM

Pse ky ishull përrallor pranon vetëm 400 turistë

Ishulli Lord Howe ka pamjen e një destinacioni të përshtatshëm për turizëm masiv, me maja malesh të gjelbëruara, plazhe…

17/07/2024 3:30 PM