Kapitalizmi dhe sipermarrjet familjare

06/11/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Duhet të falimentonin bashkë me globalizimin, ndërsa në fakt janë më të gjalla se kurrë në ekonominë komplekse. Deri pak kohë më parë, ekzistonte teza se globalizimi do te vinte me shpatulla pas murit sipërmarrjet familjare. Motivet ishin të shumta: tendenca dhe aspekti monokratik i pronësisë, mungesë eficience dhe dinamike, aftësi të kufizuara të risive, mungesë konkurrence, si dhe forma partiake në sjelljen me vartësit. Pavarësisht nga këto aspekte, kapitalizmi familjar (ku një familje mban kontrollin total të kapitalit […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of