Këshilltari i FMN-së Valle: Arsyet pse nuk po jepet kredi, ja zgjidhjet

16/11/2018 12:09 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintKreditimi i ulët i sektorit privat shpjegohet me të ardhurat e ulëta, informalitetin e lartë dhe pengesat institucionale, siç është gjyqësori, por edhe kur këta faktorë merren parasysh, kreditimi në Shqipëri është lehtësisht poshtë niveleve që këta faktorë mund të justifikojnë, shprehet Guido Della Valle nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, Këshilltar për Politikën Monetare, në një studim për rritjen e shërbimeve financiare në Shqipëri. Në këtë studim autori nuk pasqyron pikëpamjet e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Sipas tij kreditimi i ulët është […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of