Kina përgatitet për më të keqen në luftën tregtare, pas goditjeve të Trumpit

28/08/2019 9:16 AM 0 komente

Ndoshta askush nuk u çudit më shumë sesa qeveria vetë në Pekin, kur dëgjoi që Kina kishte thirrur administratën e Presidentit Donald Trump për të rifilluar bisedimet tregtare.

Pas një fundjave me sinjale konfuze, besueshmëria e Trump është bërë një pengesë kryesore për Kinën, për të arritur një marrëveshje të qëndrueshme me SHBA., sipas zyrtarëve kinezë të njohur me bisedimet, raporton sot Bloomberg. Vetëm disa negociatorë në Pekin e shohin një marrëveshje në të vërtetë të mundshme përpara zgjedhjeve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës 2020.

Në fjalët e marra për gazetarët në samitin e Grupit të Shtatë në Francë të hënën, Trump pretendoi se zyrtarët kinezë thirrën “njerëzit tanë të tregtisë së lartë” dhe thanë “le të kthehemi në tryezë.” Në paraqitjet pasuese, ai portretizoi afrimin si provë që Kina ishte e dëshpëruar për të bërë një marrëveshje. “Ata janë lënduar shumë keq, por ata e kuptojnë se kjo është gjëja e duhur për të bërë”-tha ai.

“Rrëzimi i Trump ka zmadhuar më tej mosbesimin,” tha Tao Dong, nënkryetar për Kinën e Madhe në Credit Suisse Private Banking në Hong Kong. “Kjo e bën një zgjidhje të shpejtë gati të pamundur.”

Dy zyrtarë kinezë krahasuan afrimin e vendit ndaj SHBA-së gjatë Luftës Koreane, duke thënë se ajo përbëhej nga luftime gjatë bisedës dhe përdorimi i luftimeve për të shpejtuar bisedimet. Kina ka përgatitur plane emergjente në rast të një skenari pa marrëveshje, thanë tre zyrtarë, përfshirë vendosjen e kompanive amerikane në listën e saj të besueshme të njësive ekonomike dhe stimulimin e ekonomisë.

Ministria e Jashtme e Kinës të martën përsëri tha se nuk ishte në dijeni të telefonatave të përmendura nga Trump, duke përsëritur një deklaratë menjëherë pas vërejtjeve të tij. Një nga të parët që e quajti Trump ishte Hu Xijin, kryeredaktori në gazetën Global Times, i mbështetur nga Partia Komuniste, i cili tha të hënën se presidenti amerikan po e ekzagjeronte rëndësinë e bisedimeve të nivelit të ulët dhe pozicioni i Kinës nuk do të ndryshonte.

Ndërsa zyrtarët në Pekin janë ende të gatshëm të përfshihen në bisedime tregtare, ata po bien dakord njëkohësisht për një shkëputje nga ekonomia më e madhe në botë – një përpjekje që e bëri këtë ide më të mprehtë, kur Trump “urdhëroi” kompanitë e ShBA-së përmes Twitterit që të kërkojnë alternativa për Kinën. Pasi bisedimet tregtare u prishën në maj, Xi ripërtëriu thirrjet që Kina të ndiqte “vetëbesim” në teknologjitë kryesore dhe madje u bëri thirrje qytetarëve të bashkohen me një “Mars të Ri”.

“Një shkëputje graduale po ndodh de fakto sepse kompanitë duhet të bëjnë plane alternative kur ka kaq shumë pasiguri,” tha Tim Stratford, kryetari i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Kinë dhe një ish-ndihmës përfaqësues i tregtisë amerikane.

Konflikti i ka shkaktuar ‘dhimbje’ Kinës, duke përkeqësuar zgjerimin më të ngadaltë ekonomik në pothuajse tre dekada pasi autoritetet gjithashtu kërkojnë të mbajnë kapakun e rreziqeve të borxhit dhe të stabilitetit financiar. Megjithatë, zyrtarët kanë hapësirë ​​për të qetësuar politikat e mëtejshme: Banka qendrore javën e kaluar zbuloi një reformë të madhe të krijuar për të ndihmuar në uljen e kostove të huamarrjes, dhe qeveria po mendon t’i lejojë provincat të lëshojnë më shumë obligacione për investime në infrastrukturë.

Politikisht, Xi nuk ka shumë hapësirë ​​për të tërhequr Trump. Sa herë që Trump ka shpartalluar një armëpushim të përkohshëm, sipas analistëve e ka goditur më shumë Kinën, nga ngritja e tarifave deri tek lista e zezë e kompanisë kryesore të teknologjisë Huawei Technologies Co.

Ndërsa Kina ka qenë e hapur për një marrëveshje që përfshin blerje më të mëdha të mallrave të SHBA-së bujqësore, është e pa mundur për Xi të nënshkruajë një marrëveshje që lë tarifat ndëshkuese. Ai gjithashtu nuk mund të pajtohet të privatizojë pjesë të ekonomisë që janë thelbësore për kontrollin e pushtetit të Partisë Komuniste, siç janë ndërmarrje të caktuara shtetërore.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of