Kina promovon “Jo trashëgimtar të qartë”, Xi i hap rrugë qëndrimit në krye për dekada

25/10/2017 10:21 AM 0 komente

Presidenti kinez Xi Jinping zbuloi një linjë të re të lidershipit, që nuk përfshinte një trashëgimtar të qartë të mundshëm, duke thyer kështu një sistem suksesi të shekullit të katërt dhe duke rritur shanset që ai të mund të kërkonte të qëndronte në detyrë përtej vitit 2022.

Të pesë burrat e emëruar për t’u bashkuar me Xi dhe Kryeministri Li Keqiang në Komitetin e Përhershëm të Politburove do të jenë shumë të vjetër për të sunduar për një dekadë, pasi Xi të përfundojë mandatin e tij të dytë. Ata që u promovuan ishin shefi i stafit Xi, Li Zhanshu, 67 vjeç; Zëvendëskryeministri Wang Yang, 62; teoricienisti i partisë Wang Huning, 62; shefi i personelit të partisë Zhao Leji, 60 vjeç; si dhe sekretari i partisë në Shangai Han Zheng, 63 vjeç, raporton Bloomberg.

“Dyzet vjet reforma dhe hapje ka bërë të mundur që populli ynë të udhëheqë jetë të mira, madje edhe të rehatshme”, tha Xi në komentet për gazetarët në Pekin. “Është bindja ime që ringjallja e madhe e kombit kinez do të bëhet realitet”.
Formacioni i ri – i shoqëruar me rishikimet e kartës së partisë që ngriti statusin e Xi-it – krijon bazën që të ndikojë ekonominë e dytë më të madhe në botë për dekadat që do të vijnë. Javën e kaluar ai përmendi një vizion për ta kthyer Kinën në një fuqi udhëheqëse globale deri në vitin 2050, me një klasë të mesme të lulëzuar, mjedis të fortë ushtarak dhe të pastër.

“Udhëheqësi i padiskutueshëm”

Gjatë mandatit të tij të parë, Xi dukej i vendosur për të rritur fuqinë globale të Kinës me një iniciativë të infrastrukturës që lidh Azinë me Evropën dhe e ka siguruar botën se kombi i tij nuk do të kërkojë hegjemoni pasi të rritet më i fuqishëm.
Ai gjithashtu ka kërkuar të shmangë një konflikt në Korenë e Veriut me Presidentin e SHBA Donald Trump, i cili ka planifikuar të vizitojë Kinë muajin e ardhshëm.

“Forca e Xi-së gjithashtu do të thotë se ai nuk duhet të pranojë një pasardhës të caktuar nga paraardhësit e tij”, tha Dali Yang, një shkencëtar politik në Universitetin e Çikagos. “Tani që ai është udhëheqësi i padiskutueshëm, pesë vitet e ardhshme duhet të jenë më të qeta se sa pesë të fundit.
Joseph Feësmith, një profesor i shkencave politike në Universitetin e Bostonit, i cili ka studiuar politikën e elitës së Kinës për më shumë se tre dekada, tha se emërtimi i një trashëgimtari tani do të kishte dobësuar Xi, ndërsa të qenit lideri i ardhshëm fiton pushtet politik.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of