Ku udhëtuan shqiptarët për festat e Nëntorit?

Prej disa vitesh, shqiptarët zgjedhin të “festojnë” jashtë trojeve për Festën e Pavarësisë dhe Çlirimit. Po këtë vit, si ishin tendencat në kushtet e një pandemie botërore që po zgjat? Kemi ftuar të na flasë në Monitor Bried Insight, drejtuesi i agjencisë turistike UNION TRAVEL,…

Te Fundit nga Koronavirus

Gjoba deri në 7,200 euro kush refuzon të vaksinohet në Austri

Qytetarët austriakë që refuzojnë të marrin vaksinën e tyre kundër Covid-19 nga shkurti, kur ajo do të jetë e detyrueshme, do të përballen me gjoba deri…


Varianti Omicron, rrezik global ‘shumë i lartë’ dhe me gjasa për t’u përhapur, paralajmëron OBSH

Varianti Omicron i koronavirusit ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet dhe paraqet një rrezik "shumë të lartë" global,…

30/11/2021 2:16 PM

Sa duhet të shqetësohemi për variantin Omicron?

Varianti i ri i koronavirusit Omicron – i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, por gjithashtu…

29/11/2021 1:30 PM

BE drejt vendosjes së vaksinave përforcuese të Covid në krye të rregullave të udhëtimit

Të gjithë ata që shpresojnë të udhëtojnë në Bashkimin Europian vitin e ardhshëm do të duhet të marrin një…

26/11/2021 10:36 AM

Kosova

Polemika e reagime; Pse iku investimi 110 milionësh nga Kosova për në Maqedoni

Raportimi se kompania franceze “Akou Energy” edhe pse kishte bërë plane për investime në Kosovë, ishte larguar për t’i zhvendosur investimet e planifikuara në Maqedoninë e…


Ikën kompania franceze, që mund t’i investonte 110 milionë në Kosovë, shkon në Maqedoni

Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu, ka treguar se është larguar një investitor nga Kosova. Sipas tij, një investitor potencial…

30/11/2021 11:00 AM

Ambasada e Gjermanisë ndryshon procedurën e caktimit të kushteve për viza pune për qytetarët e Kosovës

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka dalë me një njoftim për qytetarët e Kosovës lidhur me terminin për aplikim…

29/11/2021 4:53 PM

Pesëfishohet çmimi i importimit të energjisë në Kosovë

Kriza energjetike globale ka ndikuar dukshëm në rritjen e çmimeve të importit të energjisë në Kosovë. Dallimi është tejet…

25/11/2021 3:00 PM

Europa

Inflacioni në Eurozonë rritet në 4.9% në nëntor, më i larti që nga hyrja e Euros në treg

Inflacioni në 19 vendet anëtare të Eurozonës u rrit në 4.9% në nëntor, duke tejkaluar parashikimet dhe duke bërë presion mbi Bankën Qendrore Europiane për të…


A është Turqia në prag të hiperinflacionit?

Turqia është treguar tërësisht e pakujdesshme, ndërkohë që pjesa tjetër e botës po shqetësohet për rritjen e inflacionit. Banka…

29/11/2021 5:42 PM

Ngritja e barrierave të Europës

BE-së i kërkohet të paguajë për të ndërtuar gardhe kufitare që të mbajë jashtë emigrantët. Ajo ngurron, por në…

27/11/2021 10:00 PM

Vala e Covid kërcënon rimëkëmbjen ekonomike të Europës

Një valë e re e rasteve të koronavirusit në të gjithë Europën po ushqen frikën se rimëkëmbja e fortë…

25/11/2021 1:54 PM

Rajoni

Inflacioni rritet më shumë se parashikimet në Rumani

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u rrit më shumë se sa pritej në tetor, tregoi Instituti Kombëtar i Statistikave.  Inflacioni i çmimeve të konsumit…


Kina dhe Serbia vlerësojnë miqësinë e tyre “prej çeliku”

Zyrtarët serbë vlerësuan "miqësinë prej çeliku" me Kinën gjatë bisedimeve me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi, mes shqetësimeve…

27/11/2021 10:01 PM

“Certifikata e Gjelbër” mund të ngadalësojë ekonominë bullgare

Një mënyrë për t'u përballur me inflacionin e lartë është duke mbështetur prodhimin në vend dhe duke ulur taksat.…

26/11/2021 10:01 PM

Kroaci/ Euroskeptikët kërkojnë referendum për adoptimin e euros 

Partia konservatore dhe euroskeptike e Kroacisë, Hrvatski Suverenisti, po kërkon të grumbullojë nënshkrime në një përpjekje për të detyruar…

23/11/2021 4:21 PM

Te Tjera nga Bota

Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar, kryeson Tel Aviv

Tel Avivi është renditur qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar falë rritjes së shpejtë të inflacionit që ka rritur koston e një game…


OBT: Pandemia do t’i kushtojë turizmit global 2 trilion dollarë në 2021

Pandemia e koronavirusit do t'i kushtojë sektorit të turizmit global 2 trilion dollarë të ardhura të humbura në vitin…

30/11/2021 3:49 PM

Stabilizimi i klimës

Nuk ka pasur kurrë një përpjekje kolektive njerëzore më ambicioze se stabilizimi i klimës. Në këtë reportazh të posaçëm,…

27/11/2021 10:02 PM

Rritja e kostove të letrës është një lajm i keq për gazetat

Kjo mund të përshpejtojë lëvizjen drejt dixhitalizimit...   "Është njëlloj si t’i japësh goditjen e fundit një të moshuari…

27/11/2021 10:02 PM

Makina

Europë, automjetet Plug-in zënë 23% të tregut në tetor 2021

Tregu automobilistik europian po vuan gjithnjë e më shumë me mungesën e vazhdueshme të gjysmëpërcjellësve dhe mungesën e makinave të reja në koncesionarë. Regjistrimet e automjeteve…


Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja…

23/11/2021 2:18 PM

Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Range Rover, makina e parë në botë me filtra anti-Covid

“Është vërtetuar shkencërisht – shpjegojnë teknikët britanikë – se teknologjia e avancuar nanoe redukton në mënyrë të ndjeshme viruset…

05/11/2021 4:33 PM

Teknologji

Ericsson rrit parashikimin në 660 mln abonime 5G në fund të vitit

Trafiku i të dhënave në rrjetet mobile është rritur rreth 300 herë në dhjetë vitet e fundit. Brenda vitit 2027, 5G do të bëhet teknologjia mobile…


Këshilla për të mos rënë pre e mashtrimeve online

Këtë vit, shpenzimet në blerje online për festat e fundvitit (periudha 1 nëntor - 31 dhjetor) do të kapërcejnë…

29/11/2021 1:40 PM

SmartFlower Solar, paneli diellor inteligjent që ndjek diellin për më shumë energji

“Me rritjen e kërkesës për energji diellore dhe ruajtjen e energjisë, lehtësia e instalimit të Smartflower +Plus do të…

27/11/2021 10:07 PM

Mashtrimet në pagesat online rriten me 208% përpara “Black Friday”

Sezoni i uljeve pëlqehet edhe nga kriminelët informatikë, që përpiqen të fitojnë para, duke krijuar faqe false   Numri…

26/11/2021 9:00 AM

Menaxhim

5 aftësitë më të mira ‘soft’ që u duhen punonjësve për të qenë të suksesshëm në punën hibride

Ndërsa tregu i punës vazhdon të rikuperohet nga tronditja e pandemisë së koronavirusit, e ardhmja e punës ka qenë shpeshherё e pasigurt. Por një ndryshim është…


7 pyetje që duhet t’i bëni vetes për të zhvilluar këtë aftësi soft të rëndësishme

Megjithëse e pati debutimin e tij më shumë se pesë vite më parë, libri Grit: The Power of Passion and…

30/11/2021 10:09 AM

Punët që njerëzit pëlqejnë më shumë – dhe më pak – pas pandemisë

A i ka ndryshuar pandemia prioritetet tona kur bëhet fjalë për llojet e punëve që duam të bëjmë? Sipas…

29/11/2021 6:17 PM

7 zakone të njerëzve produktivë

Nëse po pyesni veten se si të jeni produktiv, nuk jeni vetëm. Shumica prej nesh nuk kanë gjithmonë produktivitet…

27/11/2021 10:11 PM

Sport

Lionel Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë 2021

"Topi i Artë 2021" Lionel Messi fiton për herë të shtatë çmimin “Topi i Artë”. 34-vjeçari argjentinas e ka fituar këtë çmim në vitin 2009, 2010,…


Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund…

24/11/2021 3:44 PM

Bayern kërcënon me shkurtim pagash futbollistët e pavaksinuar

Ndërkohë Covid detyron mbylljen e pjesshme të stadiumit   Protestat në nivel europian kundër kufizimeve të reja për shkak…

22/11/2021 6:41 PM

Real Madrid shet shfrytëzimin e stadiumit për 400 milionë euro

Real Madrid siguron përfitime nga stadiumi i ri Santiago Bernabéu. Klubi spanjoll - shkruan El Confidencial - ka arritur…

18/11/2021 3:19 PM

Life Style

Destinacionet më të mira në dhjetor për klimën dhe kulturën

Ndërsa dhjetori po fillon dhe ju përgatiteni për të hequr nga kalendari juaj 31 ditët e fundit të vitit, mund të tundoheni për të lënë mënjanë…


Kabinat e projektuara në mënyrë tё veҫantё ofrojnë një përvojë mbresёlёnёse në një qytet historik kinez

Vizitorët e Hotelit Guilin Lebei Homestay në Guilin, Kinë, do të shijojnë një përvojë mbresëlënëse në këtë qytet historik.…

27/11/2021 10:12 PM

Zbulohet një mozaik i rrallë që tregon betejën epike të Luftës së Trojës

Arkeologët në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan të enjten një mozaik të mrekullueshëm të periudhës romake, që përshkruan betejën e…

26/11/2021 8:44 AM

Studimi i ri, qytetet më të mira për të jetuar në mbarë botën

Pandemia ka rritur vlerësimin tonë për vendin ku jetojmë, ndёrsa shumë njerëz po rikonsiderojnë qytetin e tyre tё banimit.…

25/11/2021 4:28 PM