Konferenca / Sejko lajmëron përgjysmim të rritjes ekonomike edhe në tremujorin e dytë

08/07/2019 12:09 PM 0 komente

Sipas të dhënave të INSTAT, aktiviteti ekonomik në vend u rrit me 2.2% në tremujorin e parë të vitit nga 4.06% që ishte rritja mesatare në vitin 2018. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, lajmëroi se rritja ekonomike në tremujorin e dytë do të jetë e ngjashme edhe në tremujorin e parë 2019. “Ngadalësimi i ritmit të rritjes erdhi kryesisht si pasojë e tkurrjes së prodhimit dhe eksportit të energjisë elektrike. Të dhënat e tërthorta të disponuara sugjerojnë se […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of