Konkurrenca e pronesise industriale

26/08/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga Pajtim Melani*   Debati mbi efektet pozitive dhe negative te monopolit mbi shpikjet dhe pronesine intelektuale dhe roli i konkurrences para dhe pas dhenies se te drejtave ekskluzive Mbajtja e te drejtave ekskluzive per prodhimin apo tregtimin e nje produkti apriori duket se e kufizon konkurrencen ne treg. Por nga ana tjeter, studime te ndryshme kane arritur ne perfundimin se produktiviteti per produktet e pronesise intelektuale ose industriale eshte me i madh se ne rastet kur produktet nuk […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of