Koronavirus, fake news qarkullojnë më shpejt në rrjetet sociale?

12/10/2020 9:15 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Sipas një analize të re, informacionet e rreme mbi koronavirusin nuk qarkullojnë më shpejt se lajmet që vijnë nga burime të besueshme   Përditësime, supozime, konfirmime, mohime, zëra dhe thashetheme. E dimë shumë mirë se gjatë pandemisë së koronavirusit jemi bombarduar nga të dhëna, lajme dhe informacione, si të vërteta, edhe të rreme. Ky fenomen quhet infodemi, ose ndryshe qarkullimi i pakontrolluar i një sasie të tepruar informacionesh (madje jo të besueshme) që e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë për […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of