Korporata e Investimeve / S&P lajmëron se do të bëhet shkak për uljen e vlerësimit të borxhit

10/02/2020 8:06 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintAgjencia e Vlerësimit “Standard & Poor’s” (S&P) ka lajmëruar se do të ulë renditjen për borxhin publik të Shqipërisë nga niveli stabël, që u vlerësua aktualisht, për shkak të materializimit të rreziqeve që mund të vijnë nga aktivizimi i Korporatës së Investimeve dhe PPP-të, të cilat mund të krijojnë detyrim jashtë bilancit fiskal. “S&P” vë në dukje se qeveria shqiptare duke krijuar Korporatën e Investimeve Strategjike, e cila synon devijimin e një pjese të shpenzimeve kapitale jashtë administrimit të buxhetit […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of