Kosova siguron mbi 100 mijë vaksina Pfitzer, arrijnë në qershor

31/03/2021 11:01 AM 0 komente

Ish-ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka njoftuar se pritet që Kosovës t’i dërgohen edhe 100 mijë e 620 vaksina. Këto vaksina sipas Zemajt do të arrijnë në qershor. Kosova ka nisur këtë javë vaksinimin kundër koronavirusit me vaksinat AstraZeneca.

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se përmes një komunikimi të fundit që ka pasur nga kompania COVAX është bërë e ditur se është konfirmuar ardhja edhe e 100.620 vaksinave anti-Covid në muajin qershor.

Zemaj shprehu falënderim për shtetet mike të Kosovës, derisa theksoi se komunikimin që pati nga COVAC e ka përcjell  tek ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Të dielën në Kosovë arritën dozat e para të vaksinës anti-Covid.

“Nga komunikimi i fundit që arriti sot nga COVAX, ( për sigurimin e radhës së vaksines Pfizer-BioNTech) komunikim të cilin ia përcolla Ministrit Vitia për ta vazhduar atë zyrtarisht, konfirmohen 100.620 vaksina anti-Covid-19 në qershor, për qytetarët e Republikës së Kosovës”, tha Zemaj.

Tutje ish-ministri ka falënderuar të gjithë shtetet mike të Kosovës, organizatat ndërkombëtare dhe vendore që me muaj të tërë u angazhuan për sigurimin e vaksinave.

“Shpreh edhe një herë falënderimin e thellë për shtetet mike, organizatat ndërkombëtare dhe vendore si dhe ekipin profesional të Republikës së Kosovës të cilët u angazhuan me muaj të tërë për sigurimin sa më të shpejtë të vaksinave .Ju faleminderit të gjithëve”, shtoi ai.

Duhet përkujtuar që deri të dielën, Kosova ishte ndër vendet e pakta që nuk pati marrë asnjë dozë të vaksinës anti-Covid.

Tani për tani situata me koronavirus vazhdon të jetë mjaftë e rënduar ku numri i rasteve aktive me virusin SARS CoV-2 është 13 mijë e 666 raste.

Kosova ka regjistruar mbi 88,000 raste me koronavirus. Aktualisht, aktive janë mbi 13,000.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of