Kostot e fshehura të Koncesionit Milot – Fier

13/07/2020 12:23 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Koncesioni për ndërtimin e autostradës Milot-Fier, pjesë e Korridorit Adriatiko-Jonian, përveç kostove të larta që do të ketë te përdoruesit (4,1 miliardë euro deri më 2055) do të nxjerrë jashtë funksionit autostradën Durrës-Rrogozhinë, 41 kilometra, dhe do të dëmtojë mbi 2600 hektarë tokë në zonën më prodhuese të vendit. Ekspertët pohuan se ky segment duhet të ishte ndërtuar i pari në vitet 1990, për të lehtësuar qarkullimin në zonën me densitetin më të lartë në lëvizje, por me maturimin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of