Editorial

Kush e ka fajin për pagat e ulëta?!

Ditët e fundit jemi bërë dëshmitarë të disa ngjarjeve të rënda, që kanë dominuar lajmet dhe diskutimet në një pjesë të opinionit publik. Nga vrasja e një gruaje…

Nr: 1073 monitor 1073 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

A rrezikohen vendet e punës nga ChatGPT?

ChatGPT ka ngjallur frikën se Inteligjenca Artificiale mund të automatizojë miliona vende pune, kudo në botë. A ekziston një rrezik i tillë? Për këtë temë, kemi ftuar të na flasë në "Monitor Brief Insight", ekspertin e teknologjisë, Tomi Kallanxhi.

Kosova

Kosova dhe BE-ja nënshkruajnë një marrëveshje me vlerë mbi 62 mln euro

Kosova edhe Bashkimi Europian kanë nënshkruar një marrëveshje më vlerë mbi 62 milionë euro. Kjo marrëveshje është pjesë e programit IPA 2022, që parasheh financimin e…


Brenda një muaji; Kosova importoi rreth 400 milionë euro, eksportoi veç 73 milionë  

Eksporti i mallrave në muajin shkurt 2023 ka pasur vlerën e vetëm 73.1 milionë euro, derisa importi ka shkuar…

23/03/2023 2:21 PM

Qeveria e Kosovës ndan edhe 6 milionë euro për tejkalimin e krizës energjetike

Qeveria ka ndarë 6 milionë euro për tejkalimin e krizës energjetike. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se…

22/03/2023 3:00 PM

Kosova nis “luftën” me shkelësit e Ligjit të Duhanit, qindra gjoba e inspektime në pak ditë

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka thënë se prej datës 16 mars janë bërë 683 inspektime, duke hasur në…

21/03/2023 1:33 PM

Europa

Investitorët po çmenden pas Inteligjencës Artificiale ChatGPT

Edhe Elon Musk dëshiron chatbot-in e tij të Inteligjencës Artificiale   Që kur u prezantua ChatGPT në nëntor, kjo mini-industri ka sfiduar rënien që është vënë…


Protesta të dhunshme në Francë – 1 milion protestues kundër reformës për rritjen e moshës së pensionit

Më shumë se 1 milion njerëz demonstruan në të gjithë Francën ditën e enjte, kundër reformave të pensioneve. Dhuna…

24/03/2023 11:58 AM

Udhëheqësit e BE-së bëhen gati për të konkurruar me SHBA-në dhe Kinën

Udhëheqësit e Bashkimit Europian ranë dakord ditën e enjte, të mbështesin një rinovim të tregut europian, rregullore të thjeshtuara…

24/03/2023 11:11 AM

Dimri ka ikur, por a ka përfunduar vërtet kriza energjitike e Europës?

Në Europë, dimrit i ka ardhur fundi. Dimri i sapokaluar mbërriti në mes të paralajmërimeve ogurzezë për mungesat e…

22/03/2023 12:54 PM

Rajoni

Politikanët bullgarë mobilizohen për të mbrojtur vajin e trëndafilit kundër Brukselit

Një projekt-rregullore e BE-së për vajrat esencialë, ndezi sërish frikën për një tjetër “komplot europian” kundër një produkti të ndjeshëm bullgar, vajin e trëndafilit. Kapital Insights,…


Qeveria rumune jep 5.5 mln Euro ndihmë shtetërore për mbylljen e dy minierave të qymyrit

Qeveria e Rumanisë se ka miratuar një skemë ndihme shtetërore prej 5,5 milionë Euro (27.242 million lei) për të…

23/03/2023 4:03 PM

Serbi, granti më i madh nga BE për rinovimin hekurudhor Beograd-Nish

Serbia do të marrë një ndihmë prej 600 milion eurosh nga BE-ja, për rindërtimin prej rreth 2.2 miliardë eurosh,…

18/03/2023 10:12 PM

Bullgari, BE zbeh shpresat për t’u bashkuar me Eurozonën përpara vitit 2025

Një zyrtar i lartë i Bashkimit Europian, uli aspiratat e Bullgarisë për një adoptim të shpejtë të monedhës Euro,…

17/03/2023 10:10 PM

Të Tjera nga Bota

Opsioni “Altazi”

Firmat globale po shikojnë alternativa aziatike ndaj prodhimit kinez. A mundet “Altazia” të vjedhë vrullin e Kinës? Shkruan The Economist   Në vitin 1987, Panasonic vendosi…


OpenAI: 80% e punëve mund të ndikohen nga inteligjenca artificiale, profesionet më të prekura

OpenAI, kompania që qëndron pas chatbot-it të njohur ChatGPT, ka publikuar shifrat për ekspozimin e punëve të ndryshme ndaj…

24/03/2023 2:13 PM

SHBA rrit normat e interesit pavarësisht trazirave në sektorin bankar, lëvizje të njëjtë edhe bankat europiane

Banka Qendrore e SHBA (Federal Reserve, Fed) ka rritur sërish normat e interesit, pavarësisht frikës se masa mund të…

23/03/2023 1:05 PM

Fitimet në tregjet e mallrave shënuan rekord në vitin 2022

Drejtuesit financiarë të kompanive më të mëdha të tregtimit të mallrave në botë, thanë se viti 2022 ishte një…

22/03/2023 3:18 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Gjermania mirëpret propozimet e BE për mosmarrëveshjen e e-karburanteve

Kërkon kuadër ligjor   Gjermania mirëpriti projekt-propozimin e BE-së për të zgjidhur mosmarrëveshjen mbi eliminimin gradual të makinave të reja me motor me djegie të brendshme,…


BE, plan për lejimin e makinave me motor që përdor karburante neutrale

Komisioni Europian hartoi një plan që lejon shitjen e automjeteve të reja me motor me djegie të brendshme që…

21/03/2023 1:13 PM

E ardhmja pa makina

Në këtë qytet suedez, tuneli për biçikleta më i gjatë në Europë synon të reduktojë trafikun   Qyteti norvegjez…

09/03/2023 10:00 AM

BE e shtyn votimin për ndalimin e makinave me motor me djegie të brendshme

Pas kundërshtimit gjerman...   Vendet e Bashkimit Europian shtynë votimin e parashikuar javën e ardhshme mbi ligjin historik të…

03/03/2023 3:00 PM

Art

Lajme TIRART/ Punime nga Fatmir Tufina

Panairit të arteve pamore TIRART iu bashkuan edhe punimet e artistit Fatmir Tufina Tufina prezantoi në panair 6 piktura të stilit surrealist që variojnë nga 3000…


Lajme TIRART/ Punime nga Jeton Cini

Jeton Cini është një nga artistët që ekspozoi punimet e tij në panairin e arteve pamore TIRART, Cini prezantoi…

23/03/2023 3:30 PM

Lajme TIRART / Punime nga Arjan Zurbo

Arjan Zurbo është një nga artistët e shumtë që iu bashkua panairit të arteve pamore TIRART. Zurbo prezantoi në…

22/03/2023 3:32 PM

Lajme TIRART / Punime nga Egla Memaj

Tablo të pikturuara jo me penel, por me gjilpërë. Arti i qëndisjes nuk mund të mungonte në panairin e…

21/03/2023 4:21 PM

Teknologji

Rregulla të reja në BE. Kompanitë do të duhet të ofrojnë riparime për produktet e vjetruara deri në 10 vjet

Redukto, Ripërdor, Riciklo dhe Riparo. Me direktivën e re për të reduktuar mbetjet, Bashkimi Europian synon të prezantojë të drejtën e dëmshpërblimit për konsumatorët, duke shtuar…


Për herë të parë, tregu premium i smartphone përbën më shumë se gjysmën e të ardhurave globale në 2022

Megjithëse shitjet e përgjithshme globale të smartphone në vitin 2022 ranë 12% me baze vjetore, për shkak të vështirësive…

22/03/2023 9:00 AM

Gjithë qeveritë që kanë ndaluar TikTok, a do t’i mbijetojë kësaj vale ndalimesh?

Lajme të këqija për TikTok. Në muajt e fundit, shqetësimi mbi kontrollin kinez të platformës është rritur shpejt, edhe…

20/03/2023 4:09 PM

Meta do të shkurtojë 10,000 vende pune në raundin e dytë të pushimeve nga puna

Meta Platforms (META.O), kompania mëmë e Facebook, tha ditën e martë, se do të shkurtojë 10,000 vende pune këtë…

15/03/2023 3:31 PM

Menaxhim

Punonjësit hibridë po raportojnë shëndet më të mirë mendor se përpara pandemisë

Ndërsa debati i punës në distancë dhe hibrid, kundër punës në zyrë vazhdon, një sondazh i ri sugjeron se rezultatet shëndetësore, mund të luajnë një rol…


Si të përmirësoni të ardhmen tuaj financiare

Nëse vërtet dëshironi të përmirësoni financat tuaja - dhe sigurinë tuaj financiare afatgjatë - do të keni një mundësi…

24/03/2023 11:30 AM

4 mënyra për ta bërë veten më të pëlqyeshëm

Kur bëhet fjalë për të bindur dikë, pëlqimi është çelësi. Në vitin 2021, Mariam Younan dhe Kristy Martire kryen…

23/03/2023 11:17 AM

Burnout – a mund t’i jepet fund?

Me orët e gjata të punës, stresit kronik dhe lodhjes në rritje, mund të jetë koha për të riformuluar…

22/03/2023 12:31 PM

Sport

Allianz zgjat marrëveshjen për të drejtat e emrit të stadiumit të Bayern Munich

Bayern Munich zgjati marrëveshjen për të drejtat e emrit të stadiumit me shoqërinë gjermane të shërbimeve financiare Allianz edhe për 10 vite. Stadiumi do të vazhdojë…


Nga futbolli te Federer, kolapsi i Credit Suisse rëndon edhe në sport

Credit Suisse ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në sportin zviceran. Një panoramë se sa e varur është…

21/03/2023 9:00 AM

50 sportistët më të paguar të të gjitha kohërave

Cilët janë 50 atletët më të paguar të të gjitha kohërave? Faqja e specializuar Sportico përpiloi klasifikimin e 50…

07/03/2023 2:01 PM

Lasry shet pjesën e aksioneve të Bucks, vlerësimi i dytë më i lartë në NBA

Marc Lasry, bashkëpronar i Milwaukee Bucks, ka arritur një marrëveshje për të shitur pjesën e tij të aksioneve te…

27/02/2023 5:18 PM

Life Style

Historia e jashtëzakonshme e urës së Bruklin, simboli i Nju Jorkut

Kuriozitete rreth një prej strukturave më të famshme në botë.   Ura e Bruklin është një nga simbolet më të famshme të qytetit të Nju Jorkut…


Cappadocia, perla e fshehur e Turqisë

Të ardhurat e Turqisë nga sektori i turizmit janë të rëndësishme dhe shumica e vendeve turistike të vendit, si…

24/03/2023 12:00 PM

Një aeroport në Europë do të reduktojë fluturimet për të ulur emetimet e karbonit

Aeroporti Schiphol i Amsterdamit, një nga qendrat më të ngarkuara të aviacionit në Europë, do të detyrohet të kufizojë…

23/03/2023 11:16 AM

Bukuritë e liqenit të Komos

I famshëm për bazilikat, kalatë, verën, vilat historike dhe shëtitjet me varka, liqeni i Komos ka shumë për të…

22/03/2023 12:32 PM