Editorial

Sirenë alarmi për shuarjen e Shqipërisë

Rënia e popullsisë me rreth 420 mijë persona në dekadën e fundit, duke zbritur në 2.4 milionë banorë, sipas rezultateve të Censit 2023, u duk sikur nuk kapi…

Barazia gjinore nuk dhurohet, fitohet!

Hendeku në paga midis grave dhe burrave është ende një temë e nxehtë. Gratë vazhdojnë të jenë të nënpërfaqësuara në disa industri dhe profesione. Shumë gra luftojnë për të kombinuar aspiratat për punë dhe familje. Në një cikël episodesh të podcast-it tonë Business Plus do…

Kosova

Të dhënat e zyrtare: Kosova ka 1 milion e 586 mijë banorë, në diasporë janë afro 600 mijë

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat paraprake nga regjistrimi i fundit i popullsisë. Sipas ASK-së, në Kosovë jetojnë 1 milion e 586 mijë…


AKB: Këtë vit 55% e qytetarëve të Kosovës do të shkojnë në pushime me para borxh dhe hua

Këtë vit 55% e qytetarëve të Kosovës do të shkojnë në pushime me paratë nga burimet e borxhit dhe…

11/07/2024 3:00 PM

Kosova humb 21 milionë euro, “Contour Global” fitoi rastin në arbitrazh

Mbi 21 milionë euro do i ndahen kompanisë Contour Global, pasi që ka fituar arbitrazhin ndaj Republikës së Kosovës…

10/07/2024 6:22 PM

Qytetarët e Kosovës përfitojnë nga liberalizimi, rritet numri i udhëtarëve në Aeroportin e Prishtinës

Numri i pasagjerëve që kanë kaluar përmes aeroportit ndërkombëtar të Prishtinës në Kosovë është rritur në 1,839,112 në gjysmën…

09/07/2024 12:59 PM

Europa

Përqindja e grave në Parlamentin Europian bie për herë të parë në 45 vjet

Përqindja e grave në Parlamentin Europian është ulur për herë të parë, tregojnë të dhënat, ndërsa mosha mesatare është rritur lehtë. 720 anëtarët e sapozgjedhur të…


Përshpejtimi i rritjes së pagave ngre dyshime mbi shkallën e uljes së normave të BQE

Gjurmuesi i faqes së internetit Indeed ka arritur në vlerën 4.2%, nga 3.5%. Rritja e pagave në Eurozonë u…

11/07/2024 1:52 PM

Zyrtarja e lartë e BQE jep alarmin për rreziqet në hije nga ndërmjetësit financiarë jo-bankarë

Elizabeth McCaul thotë se rritja e shpejtë e institucioneve huadhënëse, mund të përkthehet në kërcënim 'sistematik'.   Një zyrtare…

10/07/2024 3:32 PM

Normat e interesit në Mbretërinë e Bashkuar duhet të mbeten të pandryshuara këtë verë, paralajmëron zyrtari i BoE

Tregu i punës në Mbretërinë e Bashkuar është aktualisht shumë i fortë për të filluar uljen e normave të…

09/07/2024 2:37 PM

Rajoni

Pesë parajsa ballkanike për nomadët dixhitalë, mes tyre edhe Ksamili

Europa nuk njihet saktësisht si një destinacion ekonomik për nomadët dixhitalë, veçanërisht me krizën e kostos së jetesës, por zona juglindore e kontinentit ofron një lehtësim…


BE-ja u ofron ndërmarrjeve kroate qasje në tregjet aziatike

Bashkimi Europian (BE) u ofron ndërmarrjeve të përzgjedhura kroate që operojnë brenda sektorit të gjelbër dhe dixhital, qasje në…

04/07/2024 3:45 PM

Gjendja financiare është më e mirë për një të tretën e kroatëve

Gjendja financiare është përgjithësisht më e mirë për rreth një të tretën e kroatëve, dhe të rinjtë tani janë…

13/06/2024 3:20 PM

Kroacia si destinacion për pensionistët. A mund të mësojë nga Portugalia?

Kroacia, më në fund, përfitoi nga viza nomade dixhitale disa vite më parë dhe ishte një sukses. A mund…

30/05/2024 2:52 PM

Të Tjera nga Bota

Raporti i OKB: Popullsia globale do të arrijë kulmin brenda këtij shekulli me rënien e lindjeve

Popullsia botërore është në rrugën drejt kulmit, më herët se sa pritej këtë shekull, pasi disa nga vendet më të mëdha të botës përballen me rënie…


Inflacioni në SHBA bie në 3% në qershor, tejkalon pritshmëritë

Inflacioni në SHBA ra më shpejt se parashikimi, në 3% në qershor, një shenjë inkurajuese për Rezervën Federale, teksa…

11/07/2024 3:25 PM

Rimëkëmbja e PBB të Kinës mund të humbasë fuqinë në tremujorin e dytë pasi konsumi po ulet

Ekonomia e Kinës ka të ngjarë të rritet 5.1% në tremujorin e dytë, duke u ngadalësuar nga një fillim…

10/07/2024 1:25 PM

Popullsia e milionerëve me rritjen më të shpejtë në një dekadë

Fuqitë ekonomike të botës, si SHBA-ja apo Kina, mbajnë shumicën e milionerëve në terma absolutë. Por cilat vende po…

09/07/2024 1:53 PM

Makina

Shitjet globale të makinave elektrike rriten me 13% në qershor

Bien me 7% në Europë, sipas Rho Motion   Shitjet globale të makinave tërësisht elektrike dhe plug-in hibride u rritën me 13% në qershor krahasuar me…


Dërgesat e Tesla në T II mundin parashikimet, falë uljes së çmimeve dhe stimujve

Tesla raportoi të martën një rënie më të vogël se sa pritej të dërgesave të automjeteve në tremujorin e…

02/07/2024 5:07 PM

Volkswagen synon të rrisë shitjet e makinave elektrike me panele diellore

Shtëpia automobilistike gjermane thotë se kjo do të reduktojë kostot për drejtuesit me rreth 40%, pasi ata do të…

18/06/2024 11:00 AM

Tesla pritet të rrisë çmimet e Model 3 në Europë

Kjo vjen për shkak të taksave shtesë të importit, që ka të ngjarë të vendosen për automjetet elektrike të…

14/06/2024 3:09 PM

Teknologji

Tuneli më i gjatë në botë, më shumë dëme apo përfitime?

Tuneli Fehmarn Belt Link pritet të përfundojë në Europë deri në vitin 2029. Por kritikët thonë se do të sjellë ndikime të rënda në mjedis  …


Inteligjenca Artificiale rrit me 48% emetimet e Google

Sipas raportit të fundit mjedisor të Google, emetimet e gazit serrë në 2023 u rritën me 48% krahasuar me…

04/07/2024 5:32 PM

Qendra të dhënash në hapësirë?

Studimi i ASCEND, i financuar nga BE me 2.1 milionë dollarë, arriti në përfundimin se transferimi i qendrave të…

01/07/2024 2:13 PM

Google thotë se Gemini AI i fundit është 20% më i shpejtë se versioni i ri i ChatGPT

Në një konferencë për shtyp të mërkurën, Google deklaroi se modeli i tij i fundit i Inteligjencës Artificiale, Gemini…

27/06/2024 5:01 PM

Menaxhim

Këshilla e produktivitetit që vërtet ndihmon karrierën

Qëndrueshmëria fizike është një superfuqi e anashkaluar çuditërisht në jetën moderne të punës.   Pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve në Mbretërinë e Bashkuar, vendi do…


Universitetet më të mira të Europës, Zvicra kryeson, Britania dominon renditjen

QS Quacquarelli Symonds, platforma analiste globale e arsimit të lartë, ka publikuar edicionin e dytë të renditjes së universiteteve…

11/07/2024 3:30 PM

Si të bëni një listë detyrash efektive

Gjithçka që ju nevojitet për të nisur ditën si duhet. Çelësi i një dite produktive është, për shumëkënd, një…

09/07/2024 3:00 PM

Këshilla se si të përmirësoni jetën personale dhe profesionale

Shprehja "do ta bëj gjithsesi" mund të katalizojë fuqishëm shndërrimin dhe rritjen personale. Ajo mishëron një frymë elasticiteti, vendosmërie…

08/07/2024 12:00 PM

Sport

EURO 2024, ekipet gjobiten me më shumë se 1.2 milionë euro nga UEFA

Federatat Kombëtare të Futbollit, të përfaqësuara në Kampionatin Europian të Futbollit, EURO 2024 janë gjobitur më shumë se 1.2 milionë euro nga UEFA gjatë fazës së…


10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga…

24/06/2024 5:07 PM

Sa vlen Euro 2024, të ardhurat, kostot dhe ndikimi në vendin pritës

Një xhiro të ardhurash thuajse 2.5 miliardë euro, që do të sjellë më shumë se 1 miliard euro në…

14/06/2024 5:02 PM

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët…

17/05/2024 12:20 PM

Life Style

Galeri arti dhe kapsula kohe, metrotë më të bukura në Europë

Për banorët e qyteteve, rrjetet hekurudhore nëntokësore janë vetëm një pjesë e rutinës së përditshme, një mjet për të shkuar shpejt nga pika A në B.…


Kopenhagën shpërblen turistët që kryejnë vepra miqësore me mjedisin

Organizata zyrtare e turizmit në Kopenhagën, Wonderful Copenhagen, ka nisur një iniciativë të re që inkurajon turistët të veprojnë…

10/07/2024 1:00 PM

Protestuesit në Barcelonë hedhin sende dhe spërkasin turistët me ujë

Problemet e turizmit masiv po shtohen në Barcelonë, ndërsa protestuesit hedhin sende dhe spërkasin turistët me pistoleta uji dhe…

09/07/2024 12:30 PM

Vendet më të mira për financat personale të emigrantëve në 2024

Kur vendosni nëse do të lëvizni jashtë shtetit për të jetuar apo punuar, një nga faktorët më të mëdhenj,…

08/07/2024 2:00 PM