Kroaci, kërkohet arrestimi i kreut të Agrokor, gjigandit ballkanas të shitjeve me pakicë

23/10/2017 2:04 PM 0 komente

Zyra e Prokurorisë shtetërore të Kroacisë ka lëshuar një urdhër arresti për themeluesin e kompanisë më të madhe private të vendit, Agrokor, si pjesë e një hetimi mbi kolapsin financiar të gjigandit të shitjes me pakicë.

Televizioni shtetëror thotë se urdhri për të kapur Ivica Todoriç u lëshua të shtunën, disa ditë pasi policia bastisi shtëpinë e tij në Zagreb. Mediat kroate raportojnë se ai mund të jetë në Londër.

Todoriç dhe 14 drejtuesit e tij dyshohen për “vepra penale kundër ekonomisë dhe mashtrimit”. Ai i ka hedhur poshtë akuzat si “politike”.

Agrokor, shitësi më i madh në Ballkan, ka akumuluar rreth 6.5 miliardë dollarë (5.8 miliardë euro) në borxh. Autoritetet e Kroacisë janë përpjekur të dorëzojnë Agrokor për të shmangur një ndikim të valëzuar mbi ekonominë dhe për të shpëtuar dhjetëra mijëra vende pune

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of