Kroaci, Ryanair nis fluturimet në Osijek në verën e vitit 2020

13/11/2019 9:56 AM 0 komente

Transportuesi irlandez me kosto të ulët Ryanair mund të nisë një shërbim sezonal për Osijek, qytetin e katërt më të madh në Kroaci, verën e ardhshme, tha të mërkurën ministria kroate e turizmit.

Çështja u diskutua nga ministri i turizmit, Gari Cappelli dhe përfaqësuesit e Ryanair në ngjarjen e Tregut Botëror të Udhëtimit (WTM) 2019 mbajtur në Londër në 4-6 nëntor, tha ministria në një deklaratë.

“Të dy ne dhe Ryanair dëshirojmë të zgjasim praninë e tyre në Kroaci. Gjatë bisedimeve të sotme me përfaqësuesit e tyre ne insistuam në zgjerimin e tyre në pjesën kontinentale të vendit, zhvillimi i përgjithshëm i të cilit, përfshirë zhvillimin e turizmit, mbështetet nga qeveria kroate,”- tha Cappelli në deklaratë.

Aktualisht, Ryanair është i pranishëm vetëm në qytetin e Zadarit, në bregdetin Adriatik të Kroacisë, duke e lidhur atë me destinacione të ndryshme evropiane.

Nëse arrihet një marrëveshje, e cila duhet të bëhet e qartë deri në fund të nëntorit, Ryanair mund të transportojë rreth 5,000 turistë nga destinacione të ndryshme në Osijek verën e ardhshme.

/SEE NEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of