Kryeministri spanjoll në vështirësi: protesta dhe debate për buxhetin

11/02/2019 10:35 AM 0 komente

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez po ndjen vështirësi nga të dyja anët pasi mijëra protestues marshuan në Madrid për të kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe planet e tij të buxhetit kërcënojnë të nxisin debate.

Dhjetëra mijëra bllokuan rrugët në Madridin qendror të dielën, duke kërkuar një votim të parakohshëm dhe duke akuzuar kryeministrin se ka qenë i butë në bisedimet me separatistët katalanas. Vendimi i Sanchez të premten për t’u larguar nga negociatat nxiti zemërimin e protestuesve, të cilët tundnin flamujt spanjollë dhe bërtitën: “Jetoni me Kushtetutë, Jetoni në Spanjë”.

Protesta flet për një javë kritike për Sanchez, i cili po lufton për të fituar mbështetjen nga partitë katalanase që ai ka nevojë për të kaluar buxhetin e tij, e cila do shkojë në votim në parlament të mërkurën. Goditja e buxhetit përkon me fillimin e gjykimit të separatistëve që nxitën protestat e 2017 për pavarësinë dhe ligjvënësit katalanas janë të kujdesshëm për të mbështetur qeverinë e tij socialiste.

“Kjo javë do të jetë vendimtare për të parë nëse ka zgjedhje apo jo, në varësi të faktit nëse Pedro Sanchez mund të ecë përpara me buxhetin”, tha Antonio Barroso, një analist në Inteligjencën Teneo.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of