Editorial

Shansi i industrisë së tekstileve e këpucëve

Goditja e COVID-19 ishte një surprizë e madhe, duke ekspozuar brishtësinë në sistemet e ekonomisë dhe të biznesit. Në vitin 2020, ishte e qartë se pandemia COVID-19 pengoi…

Nr: 1015 monitor 1015 Abonohuni

Një skemë kombëtare e pagesave me kartë do të ulte kostot

Skemat kombëtare të pagesave me kartë mund të ulin ndjeshëm kostot dhe të rrisin përdorimin e këtyre instrumenteve të pagesave. Eneida Thomaj, Drejtore e Përgjithshme e kompanisë Paylink, thotë për “Monitor Brief Insight” se një zgjidhje e tillë mund të zbatohet në disa faza, duke…

Te Fundit nga Koronavirus

OBSH: Fundi i pandemisë në Europë, “i mundshëm” pas Omicron

Drejtori rajonal paralajmëron se pavarësisht shpresave që varianti Omicron do ta bëjë COVID-19 një sëmundje endemike më të menaxhueshme, ky patogjen mund të vazhdojë të pësojë…


Kompanitë e barnave nënshkruajnë marrëveshje për prodhimin e ilaçit low-cost kundër Covid për 105 vende

Një organizatë e mbështetur nga OKB njoftoi të enjten se ka nënshkruar marrëveshje me më shumë se njëzet kompani…

21/01/2022 10:32 AM

Studimi/ Dozat përforcuese të Covid nuk ofrojnë mbrojtje kundër Omicron

Dozat përforcuese nga vaksinat me mARN, të tilla si ato të prodhuara nga Pfizer Inc. dhe BioNTech SE, nuk…

20/01/2022 2:55 PM

OBSH: Nuk ka asnjë provë që fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për dozën përforcuese të Covid

Nuk ka "asnjë provë deri më tani" që tregon se fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për doza…

19/01/2022 1:14 PM

Kosova

Shtrenjtim e energjisë në Kosovë, Kuvendi sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike. Në rend dite është vetëm një pikë, debat…


Kthehet ora policore, gastronomët punojnë deri në ora 21:00- Kosova miraton masat e reja

Qeveria e Kosovës, ka miratuar masat e reja kundër pandemisë COVID-19, ku ora policore nga nesër do të nis…

21/01/2022 8:49 PM

Vitin e kaluar 111 persona kanë vdekur nga aksidentet në Kosovës, janë paguar mbi 10 mln euro dëme

Vetëm në vitin 2021 si pasojë e aksidenteve kanë humbur jetën 111 qytetarë të Kosovës. Është bërë me dije…

20/01/2022 2:51 PM

Ligji për Pagat në Kosovë shkon në Qeveri në muajin mars

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se Ligji për Paga do të procedohet për…

20/01/2022 2:48 PM

Europa

EQL: Rreziku i inflacionit i detyron bankat qendrore të rrisin normat e interesit

Ndërprerjet në zinxhirët e furnizimit ndikuan rëndë në Europën Qendrore dhe Lindore (EQL) në tremujorin e tretë, ndërsa varianti Omicron mjegullon perspektivën për peridhën në vijim.…


Dhjetë prirjet që duhen vëzhguar këtë vit

Nga Tom Standage, redaktor i "The World Ahead 2022", The Economist   Nëse viti 2021 ishte viti kur bota…

21/01/2022 10:21 PM

Europa, rimëkëmbja e varur nga pandemia

Ekonomia e BE-së po rimëkëmbet nga kriza e pandemisë më shpejt se sa parashikohej. Ndërsa numri i të vaksinuarve…

21/01/2022 10:00 PM

Taksat e turizmit, vendet ku do të duhet të paguani për të hyrë në vitin 2022

Ndërsa pandemia COVID-19 vazhdon, sektori i turizmit po përpiqet të rigjallërohet pavarësisht kufizimeve dhe mbylljeve. Vendet që po përballen…

21/01/2022 10:35 AM

Rajoni

Ballkani Perëndimor, BEI vazhdon të investojë në sigurinë energjetike

Banka Europiane e Investimeve (BEI) po vazhdon të investojë në sigurinë energjetike të Ballkanit Perëndimor, duke dhënë një kredi investimi prej 28.9 milionë eurosh, për ndërtimin…


Rio Tinto pezullon ndërtimin e minierës së litiumit në Serbi

Kompania Rio Tinto do të pezullojë projektin e minierës së litiumit në Serbinë Perëndimore, raportoi një agjenci lajmesh, duke…

21/01/2022 10:29 PM

Rritje rekord e të ardhurave shtetërore në Bullgari

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave dhe Agjencia Kombëtare e Doganave janë autoritetet kryesore të angazhuara në mbledhjen e të…

20/01/2022 3:58 PM

Investim 40 milionë euro për fabrikën e biçikletave elektrike në Bullgari  

Ministri i Inovacionit dhe Rritjes, Daniel Lorer, deklaroi fillimin e një projekti për ndërtimin e një fabrike të biçikletave…

17/01/2022 3:23 PM

Te Tjera nga Bota

Rritja e PBB, më e shpejtë në këto vende

Sipas të dhënave të reja, India, Arabia Saudite, Franca dhe Turqia po udhëheqin rimëkëmbjen nga COVID-19 në të gjithë forumin e G20 të ekonomive kryesore të…


Lituania përfiton një investim të papritur nga Tajvani për mikroҫipet, shkak përplasja me Kinën

Përplasja e Lituanisë me Kinën në lidhje me Tajvanin ka sjellë një përfitim të papritur për vendin e vogël…

19/01/2022 1:16 PM

Kina ul normat e interesit ndërkohë që rritja ekonomike ngadalësohet

Kina ka ulur papritur një normë bazë të interesit për herë të parë në pothuajse dy vjet, pasi shifrat…

18/01/2022 12:30 PM

Mashtrimet kripto, kërcënimi më i madh për investitorët gjatë vitit 2022

Investimet që lidhen me kriptomonedhat dhe asetet dixhitale janë deri më tani kërcënimet më të mëdha me të cilat…

17/01/2022 2:54 PM

Makina

Elektrifikim dhe diversifikim, si Ford arriti 100 miliardë $ kapitalizim për herë të parë

Tranzicioni drejt makinave elektrike ka shtyrë Ford të kalojë, për herë të parë në histori, 100 miliardë dollarw në kapitalizim. Kjo do të thotë më shumë…


Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas…

17/01/2022 9:15 AM

CES 2022, John Deere zbulon traktorin e automatizuar

CES 2022 në Las Vegas përfundoi më 7 janar, një ditë para nga planifikimi, për shkak të situatës së…

11/01/2022 5:01 PM

CES 2022, Sony prezanton konceptin e makinës Vision-S SUV, një hap pranë prodhimit

Në CES të këtij viti (Consumer Electronics Show) të Las Vegas, presidenti dhe CEO i Sony, Kenichiro Yoshida, paraqiti…

07/01/2022 2:26 PM

Teknologji

Netflix zhgënjen pritshmëritë mbi rritjen e abonentëve

Aksionet në bursë bien në pak orë në 20%   Numri i abonentëve në Netflix u rrit në 222 milionë vitin e kaluar. Por kompania e…


Prodhimi i çipëve, Von der Leyen do të prezantojë planin në shkurt

"Europa nuk mund t’ia lejojë vetes të varet nga të tjerët për furnizimet e mikroprocesorëve"   “Deri në vitin…

21/01/2022 12:52 PM

Canalys: Apple kalon Samsung, kryeson tregun global të smartphone në T IV

Apple rikthehet në majë, pasi dërgoi numrin më të madh të smartphone-ve se çdo prodhues tjetër në tremujorin e…

19/01/2022 5:12 PM

Një të tretën e kohës, njerëzit e kalojnë në aplikacione mobile

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione në celular arritën në 170 miliardë dollarë në vitin 2021, sipas raportit "State of…

17/01/2022 9:20 AM

Menaxhim

Teknika e thjeshtë për të mësuar çdo gjë shpejt dhe në mënyrë efektive

Fizikani Richard Feynman besonte se çelësi i të mësuarit është thjeshtësia. Feynman punoi për Projektin Manhattan ndërkohë që ai ishte vetëm 20 vjeç. Në vitin 1965,…


3 trende që do të dominojnë punën në vitin 2022

Në vitin 2021, fjalët që karakterizuan botën e punës ishin: "Dorëheqja e madhe". Anthony Klotz, psikolog organizativ dhe profesor…

21/01/2022 10:35 AM

Edhe Britania e Madhe eksperimenton javën e punës me 4 ditë

...me të njëjtën pagë   Punonjësve në Mbretërinë e Bashkuar do t’u ofrohet mundësia për të punuar katër ditë…

20/01/2022 4:20 PM

Arsyeja kryesore pse punonjësit japin dorëheqjen, 10 herë më e rëndësishme se paga

Drejtuesit e bizneseve e kaluan pjesën më të madhe të vitit 2021 duke menaxhuar largimet masive nga puna gjatë…

19/01/2022 9:10 AM

Sport

Sponsorët heshtin, Djokovic rrezikon të ‘humbasë’ miliona dollarë në fushë

Kompanitë që vitin e kaluar, sipas vlerësimeve të Forbes, investuan 30 milionë dollarë në sponsorizime te Novak Djokovic, zgjodhën rrugën e heshtjes, pasi tenisti serb u…


Efekti i Premier League në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar kapërcen 7.6 mld paund

Industria e futbollit, konfirmon, edhe një herë, ndikimin e madh në ekonomi. Në mënyrë të veçantë, Premier League, e…

21/01/2022 3:17 PM

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet…

15/01/2022 10:03 PM

FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Life Style

Qytetet me më shumë qiellgërvishtëse në botë

Qiellgërvishtëset përkufizohen si ndërtesa të larta dhe të banueshme, që kanë shumë kate. Lartësia që duhet të ketë një ndërtesë që të konsiderohet si qiellgërvishtëse nuk…


Verërat e bardha më të mira që duhen shijuar në vitin 2022

Sa shpesh ju ndodh të dëgjoni dikë që të refuzojë një gotë verë të bardhë, duke këmbëngulur që konsumon…

21/01/2022 1:28 PM

Vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, çfarë i bën ato kaq të veçanta?

Kur një vend bëhet pjesë e "Listës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s", ai merr një rëndësi të veҫantë. Por,…

20/01/2022 4:46 PM

Pushimet në qytetet më të mira italiane për ushqimin, kulturën dhe bukuritë

Për të rifilluar përsëri udhëtimet tuaja në botën e mrekullueshme të kuzhinës së shkëlqyer, peizazheve dhe kulturës mbresëlënëse nuk…

19/01/2022 10:19 AM