Editorial

Nearshoring, erërat që mund të shfrytëzohen

Më herët, kryefjalë e delokalizimit të prodhimit në sektorin e industrisë ishte "offshoring" (delegimi i prodhimit në tregje të largëta) dhe Kina sfidonte gjithkënd me kostot e veta…

Video / Monitor Ekonomi

Faktorët pas rritjes së kreditimit

Faktorët pas rritjes së kreditimit

Kredia për ekonominë po rritet me ritme relativisht të larta edhe këtë vit. Brunilda Isaj, eksperte e sektorit financiar, shprehet se kjo rritje është nxitur nga kërkesa ende e lartë e sektorit privat, por edhe nga normat ende të ulëta të interesit në monedhën vendase.

Kosova

Rreth 21 mijë familje në nevojë në Kosovë, Qeveria ndan 5 mln euro për ngrohje

Qeveria e Kosovës ka prezantuar masën 1.2 për zbutjen e ndikimit të menjëhershëm socio-ekonomik të krizës energjetike përmes mbështetjes shtesë të njëhershme për blerjen e lëndës…


Afro 80 mijë euro borxh, “Trepça” një javë afat për realizmin e pagesave ndaj minatorëve

Sindikata e pavarur e minatorëve të "Trepçës" ka thënë se menaxhmenti i "Trepçës" i ka rreth 80.000 mijë euro…

04/12/2023 3:25 PM

Bizneset në Kosovë i thonë JO monedhës dy euro, Banka Qendrore del me rekomandim për qytetarët

Kosova është duke u përballur me qarkullim të madh të monedhës metalike prej dy euro të falsifikuar. Qytetarëve, me…

01/12/2023 3:10 PM

“12 cent fitim”, naftëtarët e Kosovës dalin kundër shtetit për tavanin e vendosur

Marzha tregtare maksimale e lejuar e shitjes me shumicë është dy centë për një litër dhe marzha tregtare maksimale…

30/11/2023 2:24 PM

Europa

Italia tërhiqet nga projekti kinez “Një Brez një Rrugë“

Italia do të tërhiqet nga nisma kryesore e Kinës, “Një Brez një Rrugë“ (Belt and Road, BRI), ka konfirmuar qeveria. Administrata e kryeministres Giorgia Meloni njoftoi…


BE do të shtyjë tarifat për automjetet elektrike në Mbretërinë e Bashkuar deri në 2027

Tarifat për automjetet elektrike që tregtohen mes Britanisë së Madhe dhe BE-së do të shtyhen edhe për tre vjet,…

06/12/2023 2:56 PM

Ekonomia botërore po sfidon gravitetin

Kjo nuk do të zgjasë. Ka shumë rreziqe, duke përfshirë norma të larta interesi për një kohë më të…

02/12/2023 10:02 PM

Norma më të larta, për një kohë më të gjatë

Tregjet parashikojnë se normat e interesit mund të qëndrojnë të larta për një dekadë ose më shumë. Pasojat ekonomike…

02/12/2023 10:00 PM

Rajoni

Ambiciet e Bullgarisë për Euron: Luftë inflacionit për hyrjen në Eurozonë

Disa vite më parë, Bullgaria bëri hapa të rëndësishëm me hyrjen në Mekanizmin e Kursit të Këmbimit II (ERM II), duke shpallur synimin që deri në…


Banka Qendrore e Turqisë rrit normat e interesit në 40%

Banka qendrore e Turqisë ka rritur normën e saj kryesore të interesit në 40% si pjesë e një nisme…

24/11/2023 12:25 PM

Anketa ballkanike, Serbia dhe Shqipëria me nivelet më të larta të korrupsionit

Qytetarët e Serbisë dhe të Shqipërisë perceptojnë një nivel më të lartë korrupsioni në vendet e tyre, në krahasim…

15/11/2023 11:01 PM

Serbia marrëveshje me Kinën për ndërtimin e rrugëve dhe trenave

Kina dhe Serbia nënshkruan dy marrëveshje për ndërtimin e rrugëve me vlerë totale prej afro 4 miliardë eurosh (4.2…

10/11/2023 2:59 PM

Të Tjera nga Bota

Intervistë me Henry Kissinger/ Kujtimi i një burri shteti

Të paktë kanë qenë njerëzit që kanë pasur një ndikim aq të madh sa Henry Kissinger, në mënyrën se si është bota sot. Ai këshilloi presidentët…


Qytetet më të shtrenjta për të jetuar, Singapori dhe Zyrihu kryesojnë listën

Singapori është renditur sërish si qyteti më i shtrenjtë për të jetuar, duke ndarë vendin e parë me Zyrihun…

30/11/2023 3:27 PM

Izraeli dhe Hamasi arrijnë një marrëveshje për lirimin e pengjeve, pauzë 4-ditore e luftimeve

Marrëveshja vjen pas javësh negociatash në Katar, i cili së bashku me SHBA-në dhe Egjiptin ka vepruar si ndërmjetës…

22/11/2023 1:56 PM

OpenAI njofton se Sam Altman do të kthehet si shef ekzekutiv nën mbikëqyrjen e një bordi të ri

Shefi i larguar i OpenAI, Sam Altman do të kthehet për të drejtuar kompaninë që ai bashkëthemeloi, pas disa…

22/11/2023 12:00 PM

Makina

Shitjet e makinave në BE në tetor u rritën me 14.6%

Shitjet e makinave elektrike regjistrojnë rritje më shumë se 36%   Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 14.6% në muajin tetor,…


Kërkesa për makina elektrike në Europë ngadalësohet, në pritje për automjete me çmime më ekonomike

Pas disa vitesh në rritje të shpejtë, shitjet e makinave elektrike në Europë duket se kanë hyrë në një…

14/11/2023 2:28 PM

Tesla do të ndërtojë një makinë 25 mijë euro në Gjermani

Tesla ka në plan të ndërtojë një makinë 25.000 euro (26.838 dollarë) në fabrikën e saj pranë Berlinit, deklaroi të…

06/11/2023 3:15 PM

Shitjet e makinave tërësisht elektrike të Volvo Cars rriten në tetor

Në muajin tetor, shitjet e Volvo Cars u rritën me 10% krahasuar me një vit më parë, duke arritur…

03/11/2023 5:09 PM

Art

“Britmat pa zë” të Mikel Temo

Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

29/05/2023 3:44 PM

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Google prezanton Gemini, modeli i ri multimodal i IA, i disponueshëm në Bard

Google prezantoi Gemini, modelin e vet të Inteligjencës Artificiale “më i madh dhe më i aftë”. Ai është ndërtuar që në fillim për të qenë multimodal,…


Cilat ishin temat më të kërkuara në Wikipedia në 2023?

Miliona njerëz në të gjithë botën i drejtohen Wikipedia për të kuptuar më mirë botën që i rrethon dhe…

06/12/2023 4:36 PM

ChatGPT mbush 1 vjeç. Si ka ndikuar ChatGPT në tregun e punës?

OpenAI e prezantoi ChatGPT një vit më parë. Chatbot IA ka pasur ndikim të gjerë në botën e punës…

04/12/2023 3:38 PM

Kompanitë më të mëdha të fonderisë së gjysmëpërçuesve në lidhje me të ardhurat

Ata janë kudo – te telefonat tanë, makinat, avionët, madje edhe te frigoriferët. Chip-at e gjysmëpërçuesve janë bërë thelbësorë…

28/11/2023 10:24 AM

Menaxhim

Si ndikon ‘Workaholism’ te shëndeti fizik dhe mendor

Në vitet e fundit është rritur vëmendja për shëndetin dhe mbështetjen mendore në vendin e punës. Është gjithnjë e më e qartë se shumë punonjës janë…


Forbes / Gratë më të fuqishme në botë në vitin 2023

Çdo vit, revista e specializuar Forbes përpilon klasifikimin e 100 grave më të fuqishme në botë. Një listë që…

06/12/2023 2:00 PM

Mirë se vini në epokën e konsumatorit vetmitar

Ekonomia botërore po përjeton një ndryshim në sjelljen e konsumatorëve, me vlerë 600 miliardë dollarë në vit, shkruan The…

01/12/2023 10:00 PM

“Sekreti” për të luftuar “burnout” në punë, sipas një psikoterapisteje

Është e pamundur të eliminoni plotësisht stresin në punë, por është e mundur të reduktoni rrezikun e burnout me…

01/12/2023 4:05 PM

Sport

Aksionerët e Real Madridit miratojnë një hua të re prej 370 milionë eurosh

Ndërkohë që kostot e stadiumit kapërcejnë shifrën 1 miliard euro   Aksionerët e Real Madrid i dhanë dritën e gjelbër bordit për të marrë një hua…


La Liga ndryshon FPF e saj me synimin për të rritur fuqinë e shpenzimeve të klubeve spanjolle

Prej vitesh, La Liga spanjolle ka një Fair Play Financial të vetin, me norma specifike që rregullojnë pagat e…

07/11/2023 3:54 PM

Bayern, Barca, PSG, Napoli dhe Man City, në krye të klasifikimit të klubeve më dominuese në “Big 5”

CIES Football Observatory, duke përdorur të dhënat e Wyscout, publikoi një raport që klasifikon klubet europiane në bazë të…

29/09/2023 3:02 PM

Klasifikimi / Trajnerët që i kanë bërë klubet të shpenzojnë më shumë

Pep Guardiola është trajneri i cili gjatë karrierës së tij ka bërë që klubet e tij të shpenzojnë më…

14/09/2023 4:16 PM

Life Style

Cilat monumente europiane u deshën më shumë për t’u ndërtuar

Sagrada Familia në Barcelonë është e famshme për strukturën e saj idiosinkratike, fasadën e lindjes së Krishtit të gdhendur dhe natyrisht për kohën e gjatë të…


Edinburgu, destinacioni kryesor për qëndrueshmërinë në Europë për vitin 2023

Në zemër të një prej vendeve më të bukura në botë, ku ndërthuren historia dhe inovacioni, ndodhet kryeqyteti i…

07/11/2023 4:33 PM

Lonely Planet zbulon 50 destinacionet që duhet të vizitoni në vitin 2024

Pesëdhjetë destinacione janë përfshirë në renditjen e përvitshme “Best in Travel” të destinacioneve tendencë për vitin 2024, të ndara…

27/10/2023 4:32 PM

Tre fshatra italianë i shtohen listës së fshatrave më të mirë turistikë të vitit 2023

Organizata Botërore e Turizmit e Kombeve të Bashkuara (UNWTO) shtoi tre fshatra në Itali në listën e fshatrave më…

25/10/2023 10:12 AM