Kundërshtarët e ‘mosmarrëveshjes’ Brexit mposhtin kryeministrin Johnson, i cili premton zgjedhje të parakohshme

04/09/2019 9:03 AM 0 komente

Ligjvënësit britanikë mposhtën të martën Boris Johnson në parlament në një përpjekje për të parandaluar atë që Britania të dilte nga BE pa një marrëveshje divorci, duke bërë që kryeministri të njoftojë se ai menjëherë do të kërkojë zgjedhje të parakohshme.

Qeveria u mund nga 328 deri në 301, në një lëvizje të parashtruar nga partitë e opozitës dhe ligjvënësit rebelë në partinë e Johnson – të cilët ishin paralajmëruar se do të nxirreshin nga Partia Konservatore, nëse ata kundërshtonin qeverinë.

Më shumë se tre vjet pasi Mbretëria e Bashkuar votoi në një referendum për të lënë Bashkimin Evropian, humbja e lë rrugën e Brexitit të pazgjidhur, me rezultate të mundshme që ende shkojnë nga një dalje e trazuar ‘pa marrëveshje’ për të braktisur tërë përpjekjen.

Fitorja e së martës është vetëm pengesa e parë për ligjvënësit, duke u dhënë mundësi atyre të marrin kontrollin parlamentar.

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of