Kur dridhet toka

20/03/2011 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nën arkipelagun japonez fshihet një mustak mitik, i vrazhdë dhe kapriçioz. Në pjesën më të madhe të kohës, koka e tij është e mbuluar nga një gur graniti, që mbahet në atë vend nga Shinto, zoti i tokës, shkruan “The Economist”. Por, me raste, zoti e ul vëmendjen e tij. Atëherë peshku fillon goditjet, duke tronditur tokën. Në mesditën e 11 marsit, një tërmet masiv ndodhi 24 kilometra larg bregdetit verilindor të ishullit kryesor të Japonisë. Një cunami e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of