Kurthi i Shqipërisë

16/10/2017 11:52 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintVetëpunësimi rritet, kur papunësia është e lartë dhe rrogat janë të ulëta   Shqipëria renditet e para në Europë për sa i përket peshës së vetëpunësimit në tregun e punës. Sipas anketës strukturore për vitin 2016, pesha e të vetëpunësuarve në ekonomi, me gjithë efektin e formalizimit, ishte 34.9% e totalit të tregut të punës. Ky tregues është tipar i një ekonomie jokonkurruese, ndërsa sipërmarrjet me qëllim vetëpunësimin kanë nivel të ulët produktiviteti… Media italiane IlSole24 ka analizuar lidhjen e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of