Editorial

Shansi i industrisë së tekstileve e këpucëve

Goditja e COVID-19 ishte një surprizë e madhe, duke ekspozuar brishtësinë në sistemet e ekonomisë dhe të biznesit. Në vitin 2020, ishte e qartë se pandemia COVID-19 pengoi…

Nr: 1015 monitor 1015 Abonohuni

Si do të ndikojë interesi tavan te mikrofinanca

Në mesin e muajit janar, Banka e Shqipërisë publikoi për herë të parë normën efektive maksimale të interesit për kreditë konsumatore. Brunilda Isaj, Sekretare e Përgjithshme e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare thotë për “Monitor Brief Insight” se kjo masë do të ndikojë në përfitueshmërinë e institucioneve…

Te Fundit nga Koronavirus

Pfizer dhe BioNTech fillojnë provat klinike për vaksinën specifike kundër Omicron

Pfizer dhe BioNTech kanë filluar një provë klinike për vaksinën specifike të zhvilluar prej tyre, e cila do të targetojë variantin Omicron të Covid-19. Ky studim…


OBSH: Kushtet globale, perfekte për shfaqjen e varianteve të tjera të Covid

Zyrtari i lartë i OBSH-së, Tedros, paralajmëroi të hënën se kushtet globale janë të përshtatshme për shfaqjen e mutacioneve…

25/01/2022 11:25 AM

OBSH: Fundi i pandemisë në Europë, “i mundshëm” pas Omicron

Drejtori rajonal paralajmëron se pavarësisht shpresave që varianti Omicron do ta bëjë COVID-19 një sëmundje endemike më të menaxhueshme,…

24/01/2022 10:09 AM

Kompanitë e barnave nënshkruajnë marrëveshje për prodhimin e ilaçit low-cost kundër Covid për 105 vende

Një organizatë e mbështetur nga OKB njoftoi të enjten se ka nënshkruar marrëveshje me më shumë se njëzet kompani…

21/01/2022 10:32 AM

Kosova

“Asnjë cent më shumë”, protestë në Prishtinë kundër shtrenjtimit të energjisë

Sot në Prishtinë do të mbahet një protestë për të kundërshtuar aprovimin e bllok tarifës të propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE), si dhe…


Gastronomët dhe Hotelierët kundër masave të Qeverisë: Nuk jemi vatër e infeksioneve

Pas rritjes shqetësues të rasteve me koronavirus, Qeveria e Kosovës në ka vendosur masa shtesë mbrojtëse. Me masat e…

26/01/2022 9:52 AM

“Nuk gjendet fajtori i krizës energjetike”; Kosova mes dy opsioneve, reduktime të ashpra ose rritje të tarifave

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur sot seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike.…

24/01/2022 5:39 PM

Shtrenjtim e energjisë në Kosovë, Kuvendi sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike. Në…

24/01/2022 10:42 AM

Europa

Bota do të përballet me një mungesë prej 13 milionë infermierësh në vitin 2030

Numri i punonjësve që janë pjesë e sistemit të kujdesit shëndetësor është reduktuar ndjeshëm në të gjithë botën, si pasojë e burnout-it, rraskapitjes, keqtrajtimit, si dhe…


Rimëkëmbja ekonomike e Eurozonës po i mbijeton valës Omicron

Sipas analizës së të dhënave me frekuencë të lartë nga Financial Times, varianti Omicron po shkakton shumë më pak…

24/01/2022 2:00 PM

EQL: Rreziku i inflacionit i detyron bankat qendrore të rrisin normat e interesit

Ndërprerjet në zinxhirët e furnizimit ndikuan rëndë në Europën Qendrore dhe Lindore (EQL) në tremujorin e tretë, ndërsa varianti…

22/01/2022 10:25 PM

Dhjetë prirjet që duhen vëzhguar këtë vit

Nga Tom Standage, redaktor i "The World Ahead 2022", The Economist   Nëse viti 2021 ishte viti kur bota…

21/01/2022 10:21 PM

Rajoni

Të rinjtë e aftë po largohen nga Ballkani Perëndimor 

Ballkani Perëndimor po përballet me një krizë emigracioni.  Kjo është veçanërisht e dukshme në Maqedoninë e Veriut, siç tregon censusi i saj më i fundit.  Vendi…


Ballkani Perëndimor, BEI vazhdon të investojë në sigurinë energjetike

Banka Europiane e Investimeve (BEI) po vazhdon të investojë në sigurinë energjetike të Ballkanit Perëndimor, duke dhënë një kredi…

22/01/2022 10:33 PM

Rio Tinto pezullon ndërtimin e minierës së litiumit në Serbi

Kompania Rio Tinto do të pezullojë projektin e minierës së litiumit në Serbinë Perëndimore, raportoi një agjenci lajmesh, duke…

21/01/2022 10:29 PM

Rritje rekord e të ardhurave shtetërore në Bullgari

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave dhe Agjencia Kombëtare e Doganave janë autoritetet kryesore të angazhuara në mbledhjen e të…

20/01/2022 3:58 PM

Te Tjera nga Bota

FMN ul parashikimin për rritjen e ekonomisë globale në 4.4% në 2022

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur parashikimin për rritjen e ekonomisë globale për këtë vit pasi rastet në rritje të Covid-19, ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe…


Gara globale e 5G-së, Bashkimi Europian po nxitet të përshpejtojë ritmin

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përballen me problemet që ka shkaktuar në linjat ajrore përhapja e rrjetit 5G, një…

25/01/2022 11:35 AM

Rritja e PBB, më e shpejtë në këto vende

Sipas të dhënave të reja, India, Arabia Saudite, Franca dhe Turqia po udhëheqin rimëkëmbjen nga COVID-19 në të gjithë…

20/01/2022 3:16 PM

Lituania përfiton një investim të papritur nga Tajvani për mikroҫipet, shkak përplasja me Kinën

Përplasja e Lituanisë me Kinën në lidhje me Tajvanin ka sjellë një përfitim të papritur për vendin e vogël…

19/01/2022 1:16 PM

Makina

Lamborghini u thotë lamtumirë motorëve me benzinë

Modeli i parë elektrik mund të jetë një crossover   Qëndrueshmëri, ndryshime klimatike dhe vëmendje ndaj mjedisit. Këto janë çështjet kryesore mbi të cilat po fokusohen…


Volkswagen e Bosch, marrëveshje për software për drejtimin autonom

Divizioni software i Volkswagen (VOWG_p.DE) Cariad dhe distributori i automjeteve Bosch do të bashkëpunojnë për të zhvilluar një software…

25/01/2022 3:45 PM

Elektrifikim dhe diversifikim, si Ford arriti 100 miliardë $ kapitalizim për herë të parë

Tranzicioni drejt makinave elektrike ka shtyrë Ford të kalojë, për herë të parë në histori, 100 miliardë dollarw në…

19/01/2022 3:43 PM

Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas…

17/01/2022 9:15 AM

Teknologji

Mobile World Congress 2022, panairi i teknologjisë në Barcelonë, në rrezik

Pas vështirësive me të cilat u përball Consumer Electronic Show në Las Vegas, panairi më i madh i teknologjisë në botë që u zhvillua në fillim…


Makina fluturuese “AirCar” merr certifikatën e vlefshmërisë

Një makinë fluturuese, e cila mund të arrijë shpejtësinë (160 km/h) dhe lartësi mbi 2500 metra është pajisur me…

25/01/2022 1:52 PM

Krimi kibernetik, thuajse 6 miliardë account-e të shkelura nga hakerat në 2021

2021 është një vit rekord për numrin e të dhënave të shkelura. Sipas të dhënave të mbledhura dhe të…

24/01/2022 4:44 PM

Netflix zhgënjen pritshmëritë mbi rritjen e abonentëve

Aksionet në bursë bien në pak orë në 20%   Numri i abonentëve në Netflix u rrit në 222…

21/01/2022 4:49 PM

Menaxhim

3 këshilla të thjeshta për të marrë vendime më të mira

Arritja e qëllimit që i keni vendosur vetes mund të jetë diҫka sfiduese, sidomos nëse nuk dini hapat që duhet të ndërmerrni. Pavarësisht nëse bëhet fjalë…


5 këshilla për të kuptuar se çfarë kërkoni nga puna e ardhshme

Dy vitet e fundit na kanë bërë të gjithëve të rivlerësojmë atë që duam në të vërtetë. Puna nga…

25/01/2022 4:19 PM

Warren Buffett: Si të shmangni largimin e punonjësve nga puna

Dorëheqja e Madhe ka sjellë Rivendosjen e Madhe. Drejtuesit e niveleve të larta dhe shefat e burimeve njerëzore të…

24/01/2022 5:11 PM

Teknika e thjeshtë për të mësuar çdo gjë shpejt dhe në mënyrë efektive

Fizikani Richard Feynman besonte se çelësi i të mësuarit është thjeshtësia. Feynman punoi për Projektin Manhattan ndërkohë që ai…

22/01/2022 10:14 PM

Sport

Sponsorët heshtin, Djokovic rrezikon të ‘humbasë’ miliona dollarë në fushë

Kompanitë që vitin e kaluar, sipas vlerësimeve të Forbes, investuan 30 milionë dollarë në sponsorizime te Novak Djokovic, zgjodhën rrugën e heshtjes, pasi tenisti serb u…


Efekti i Premier League në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar kapërcen 7.6 mld paund

Industria e futbollit, konfirmon, edhe një herë, ndikimin e madh në ekonomi. Në mënyrë të veçantë, Premier League, e…

21/01/2022 3:17 PM

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet…

15/01/2022 10:03 PM

FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Life Style

Në Amsterdam fillon sezoni i tulipanëve

Tulipanë në një varkë që lundron nëpër rrugët ujore të Amsterdamit, duke shpërndarë buqeta për kalimtarët: e çfarë mund të jetë më tipike holandeze se kaq?…


Hotelet me “5 yje” më të bukura në botë, sipas Instagram

Një studim i kohëve të fundit nga money.co.uk, një faqe financiare me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi së…

25/01/2022 4:08 PM

Destinacioni më i famshëm në botë për vitin 2022 sipas Tripadvisor është…

Tripadvisor thotë se vendi që në shekullin XX ishte thjesht një fshat që njihej për peshkim, është shndërruar tashmë,…

24/01/2022 5:31 PM

Qytetet me më shumë qiellgërvishtëse në botë

Qiellgërvishtëset përkufizohen si ndërtesa të larta dhe të banueshme, që kanë shumë kate. Lartësia që duhet të ketë një…

22/01/2022 10:10 PM