La Liga bën llogaritë me COVID-19, skenarët dhe fitimet e munguara

02/05/2020 9:00 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

La Liga spanjolle do të humbë 300 milionë euro nëse do të rinisë të luhet në stadium me porta të mbyllura. Kështu shkruan gazeta e përditshme Expansiòn, e cila thekson se nëse kampionati nuk rinis, humbjet do të ishin rreth 1 miliard.

Gazeta spanjolle shkruan se sektori i futbollit në Spanjë përfaqëson rreth 1,37% të PBB kombëtare dhe punëson rreth 185 mijë persona.

Artikulli shpjegon se nëse sezoni do të mbyllej tani, duke marrë në konsideratë edhe ndalimin teorik të Champions dhe Europa League, fitimet e munguara do të shkonin rreth 1 miliard euro.

Por nëse La Liga spanjolle do të riniste, fitimet e munguara do të reduktoheshin në 300 milionë euro, falë mbrojtjes së të ardhurave nga të drejtat televizive që vlerësohen në 500 milionë euro.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of