Lajme nga Rajoni: Europa Qendrore e Lindore PBB do te tkurrret me 1.6% ne ‘2009

30/06/2009 12:00 AM 0 komente

Ndërsa vende të rajonit si Turqia, Serbia, Rumania parashikojnë një rënie edhe deri me 5% për 2009-ën. Ringritja e ngadaltë fillon vetëm në vitin 2010 Banka Botërore parashikon që Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i vendeve në Europën Qendrore dhe Lindore do të tkurret me 1.6% në 2009-ën, ndërsa pritet që të qëndrojë në vend në vitin 2010, teksa shumë ekonomi rajonale do të fillojnë të marrin ngadalë veten nga kriza, tha Banka Botërore në Raportin Global të Zhvillimit Financiar. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of