Jeni duke lexuar në: Lajmet e fundit nga kriza në Greqi

Abonohuni:

Deputeti zviceran : Të blejmë ishuj që të rrisim aksesin në det

Të blejmë ishuj grekë për t’i dhënë Zvicrës akses në det. Është kjo ideja e hedhur nga Pierre Rusconi, deputet federal i Unionit Demokratik të qëndrës, që ëshët edhe forca…

Datat kyce mbi bisedimet e financimit të Greqisë me eurozonën

Greqia dhe partnerët e saj në eurozonë kanë nisur zyrtarisht bisedimet më 17 korrik, hartuar për të udhëhequr drejt një programi të tretë ndihme për Athinën që gjason të arrijë…

Greqia duket se do të arrijë marrëveshjen për paketën shpëtuese brenda pak javësh

Greqia duhet të përfundojë bisedimet për ndihmë me huadhënësit ndërkombëtarë deri në 20 gusht, pasi parlamenti të miratojë paketën e dytë të masave të kërkuara nga kreditorët të mërkurën, tha…

Ish-kreu i FMN-së Strauss-Kahn i jep të drejtë Varoufakis

Një letër e kuruar dhe e hapur drejtuar popullit gjerman me një frazë : “Varoufakis ka të drejtë” që ngjan si surreale nëse ai që e shkruan është ish-drejtori i…

Varoufakis në libraritë amerikane dhe britanike : J’accuse ‘minotaurin’ gjerman

Me qëndrimin që ka ngritur shumë polemika, i akuzuar se po mendon më shumë të koleksionojë një best-seller sesa për të shpëtuar popullin e tij nga rrënimi, mbërrin në libraritë…

Greqia dorëzon projektligjin e kërkuar për nisjen e bisedimeve të shpëtimit

Qeveria greke paraqiti në parlament të martën legjislacionin e kërkuar nga huadhënësit e saj ndërkombëtare për të filluar bisedimet mbi paketën e shpëtimit prej miliarda eurosh. Kryeministri Aleksis Tsipras ka…

Greqia paguan këstin ndaj FMN-së

Fondi Monetar Ndërkombëtare ka bërë të ditur sot në një deklaratë për shtyp se Greqia i ka paguar asaj detyrimin prej 2 miliardë eurosh dhe nuk është më debitore ndaj…

Rihapen bankat greke teksa Tsipras synon rikthimin në normalitet

Grekët u vunë në radhë jashtë bankave të hënën teksa ato u rihapën tre javë pas mbylljes për të ndaluar kolapsin e sistemit, e para shenjë që sinjalizon rikthim në…

Ministri i ekonomisë gjermane kritikon propozimin e Schauble për një ‘Grexit’ të përkohshëm

Ministri gjerman i ekonomisë Sigmar Gabriel ka kritikuar ministrin e financave Volfgang Shable në një intervistë televizive se ka sugjeruar që Greqia mund të lërë përkohësisht eurozonën. Schauble ka thënë…

‘Minotauri global’, këndvështrimi i krizës nga Yanis Varoufakis, njeriu që i acaroi të gjithë

Do të duhen disa javë për të shqyrtuar Yanis Varoufakis. Greqia zvarritet në eurozonë, fati i saj është një çështje diskutimesh të egra mes ministrave të financave të eurozonës. Deri…

Hapja e bankave greke të hënën synon të rrisë moralin

Bankat greke do të hapen për herë të parë pas tre javësh të hënën në një përpjekje për të nxitur besimin e depozituesve për huadhënësit problematikë të vendit. Rihapja e…

Kriza “zgjidhet” në Athinë, por mbërrin në Tiranë…

Edhe pas hapjes së bankave këtë javë, bizneset që punojnë me Greqinë nuk janë shumë optimiste që shteti helen do të rimëkëmbet shpejt, teksa ekonomia është përkeqësuar me shpejtësi muajt…

Tsipras synon një fillim të ri, priten zgjedhje të reja në shtator

Qeveria greke urdhëroi bankat që të hapen të hënën, tre javë pasi ato ishin të mbyllur për të parandaluar rënien e sistemit në kolaps si rrjedhojë e një vale tërheqjeje,…

Greqia dhe “kriza” e emigrantëve shqiptarë

Pasojat e krizës për emigracionin shqiptar. Vetëm këto 5 vitet e fundit janë kthyer rreth 160 mijë emigrantë, ku 90% janë kthime nga Greqia. Kthimi i emigrantëve në vendin tonë,…

Ndëshkimi i Greqisë

Një marrëveshje mes Greqisë dhe Europës shmangu një fatkeqësi dhe nxiti një tjetër... Eurozona arriti të shmangë një dalje të menjëhershme të Greqisë nga euro. Por, një marrëveshje e denjë…

Eurobank e Greqisë blen Alpha bank në Bullgari për 1 euro

  Eurobank bleu rrjetin e degëve në Bullgari të Alpha bank, që ishte me humbje, për 1 euro të premten, një lëvizje që do t’i mundësojë Alpha-s të rrisë likuiditetin…

Budestagu “OK” planit për shpëtimin e Greqisë/ Merkel: I dhamë një shans të fundit

E PERDITESUAR/ Plani i tretë i shpëtimit për Greqinë është gati për të nisur, pasi ka kaluar edhe “provën” e Bundestagut. Parlamentiu gjerman, pasi atij finlandez i dhënë “OK” nisjes…

Grexit u shmang, por problemet e borxhit të Eurozonës janë sërish një dhembje koke

Me 86 miliardë euro, paketa e fundit shpëtuese e Greqisë është më pak se 10% e shumës që Italia dhe Spanja kanë nevojë për të marrë hua në tregje, përpara…