Jeni duke lexuar në: Life Style

Abonohuni:

MONITOR EKONOMI 4. Qeveria shtrëngon rripat për buxhetin 2020. Në pikëpyetje, rritja ekonomike. Me pasaporta në duar për festat e nëntorit

Qeveria parashikon të mbledhë nga taksat që paguajnë bizneset dhe individët rreth 4 miliardë euro vitin e ardhshëm…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« November 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Statistikat e Kulturës all day
2 3
4 5 6 7 8* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Rezultatet Paraprake të Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Vjetari Statistikor all day
13 14* Treguesit Demografikë all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit në Familje all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
* Vjetari Statistikor Rajonal all day
23 24
25* Llogaritë financiare të sektorit të korporatave jo financiare dhe ekonomive all day
* Llogaritë financiare të të gjithë sektorëve all day
* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Llogaritë financiare të sektorit të qeverisë së përgjithshme all day
* Llogaritë financiare të sektorit jo rezident all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Llogaritë financiare të sektorit financiar all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistikat e Transportit all day
27* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim-kreditit all day
* Agregatët monetarë all day
* Lejet e Ndërtimit all day
28 29 30* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
 

Biblioteka ëndrrash, 10 vende ku do të dashuroheni me librat

Biblioteka është vendi i ruajtjes së kulturës. Në këto ndërtesa te vërteta të dijes e kujtesës nuk mund të mos mrekulloheni nga mjedisi. Më poshtë janë dhjetë biblioteka ëndrrash, ku…

Bécherel, qyteza franceze që rikrijoi vetveten falë librave

Rrugët me kalldrëm dhe çatitë me majë. Dyert shumëngjyrëshe dhe tavolinat përgjatë trotuareve. Shtëpitë me tulla, lulet në ballkone dhe majat e çative që ndjekin njëra-tjetrën në horizont. Bécherel do…

Ndryshon totalisht interiori i dyqanit të një prej brandeve më të njohura në botë, Louis Vuitton

Peter Marino, arkitekti amerikan, në bashkëpunim me Tracy Emin dhe vëllezërit Campana, ka ndryshuar totalisht interiorin e një prej dyqanve të brandit të mirënjohur Louis Vuitton, në rrugën Neë Bond,…

Ribrandimi i Facebook, për të dalluar lehtësisht kompaninë nga aplikacioni

Facebook-u ka prezantuar së fundmi brandimin e ri për kompaninë e tij, brandim ky që përbëhet i gjithi nga gërma kapitale, të cilat ndryshojnë ngjyrë në varësi të shërbimit të…

Qytetet më të rrezikuara nga ndryshimet klimatike

Rio de Zhaneiro (35), Barcelona (30), Parisi (24), Venecia (21), Cape Town (20), Kinshasa (17), Kalkuta (16). Ne mund të vijojmë me një listë të gjatë qytetesh. Por, në të…

Berlin / Një valë paqeje për të kujtuar rënien e Murit

Me rastin e 30-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, më 9 Nëntor, në Berlin po organizohen evente dhe instalacione me këtë temë. Mbi të gjitha, spikat vepra përpara Portës…

Stefano Boeri prezanton planet për Smart Forest City për Meksikën

Arkitekti italian Stefano Boeri ka zbuluar planet për të krijuar një qytet të mbushur me pemë, në Kankun të Meksikës, që do të quhet Smart Forest City, i cili është…

“Kopshti artificial me ujë” fiton çmimin Obel, me vlerë 100,000 euro

Art Biotop Water Garden, një peizazh artificial nga Junya Ishigami pranë Maleve Nasu në Japoni, ka marrë çmimin Obel të këtij viti. Çmimi i ri ndërkombëtar me vlerë prej 100,000…

Vankuver, qyteti më i gjelbër në botë?

Në vitin 2011, kur Vankuver, metropol i Kanadasë Perëndimore, i rrethuar me male, njoftoi se do të bëhej qyteti më ekologjik në botë brenda një dekade, shumë mbetën të hutuar.…

Lonely Planet / Destinacionet që duhet të vizitoni në vitin 2020

Nëse doni të njihni botën shpirtërore të dikujt, vëzhgoni me vëmendje cilat janë “ëndrrat” e tij për të udhëtuar. Po, sepse zgjedhja e një vendi tregon shumë për shijet dhe…

Muzeu i Dizajnit në Londër shpëtohet nga kredia prej 3 milionë paund

Rënia e pjesëmarrjes në muzeun e Dizajnit në Londër shkaktoi krizën që e përfshiu këtë institucion në fillim të vitit, duke e lënë atë me një deficit prej 1.2 milionë…

Profesionet më të çuditshme për ata që punojnë në industrinë e turizmit

Të gjithë ata që kanë zgjedhur të punojnë në industrinë e turizmit e dinë fare mirë se sa të vështira mund të jenë disa profesione të caktuara që janë pjesë…

Clelia Tower, kulla me pishina me pamje nga Mesdheu

Në mesin e ndërtesave moderne që mbizotërojnë Mesdheun, shumë shpejt, në Qipro, do të spikasë Clelia Tower. Për të, është pak të thuash të thuash “e bukur”... E projektuar nga…

Forbes / Vendet me reputacionin më të mirë për vitin 2019

Si vendosim për të shkuar në një vend apo në një tjetër për pushime? Në mënyrë të vetëdijshme apo të pavetëdijshme, ka disa faktorë që ndikojnë te njerëzit kur vendosin…

Shtëpia blu e Claude Monet, tashmë në Airbnb

Ndërtesa e Giverny, e pikturuar shpeshherë nga piktori Claude Monet në disa prej veprave të tij më të famshme, tashmë është e disponueshme në Airbnb, për të gjithë të apasionuarit…

Bailong, ashensori 326 metra i gjatë

Imagjinoni të hipni në një ashensor të jashtëm, i gjithë prej xhami, i cili ju lejon që të shikoni të gjithë peizazhin rreth e rrotull. Kjo përvojë bëhet edhe më…

3 destinacione, 3 udhëtime të paharrueshme

Nëse jeni të lodhur nga udhëtimet e zakonshme dhe po kërkoni një përvojë të paharrueshme, nëpër botë ka pafund vende të mrekullueshme, që do t’ju magjepsin...   Kështjella Predjama, Slloveni…

Çdo vit zhduket një pjesë e Amazonës. Zjarret, shpyllëzimi dhe ndikimi në ekonominë botërore

Çdo vit, humbim një pjesë të pyllit të Amazonës. Të dhënat, të konsoliduara nga Satellite Legal Amazon Deforestation Monitoring Project (PRODES) të National Institute for Space Research (INPE), tregojnë shifra…