Jeni duke lexuar në: Art

Abonohuni:

Biznesi social në Shqipëri

Juliana Hoxha, Drejtore ekzekutive Partnerët shqipëri

[shikoni]

Grafitët më emocionues për pandeminë në të gjithë botën

Australi, Indonezi, Xhakarta – në të gjithë botën artistët e rrugës janë frymëzuar nga situata emergente për veprat e tyre...   Banksy Pandemia e COVID-19 ka nxitur krijimtarinë e artistëve…

Biblioteka ëndrrash, 10 vende ku do të dashuroheni me librat

Biblioteka është vendi i ruajtjes së kulturës. Në këto ndërtesa te vërteta të dijes e kujtesës nuk mund të mos mrekulloheni nga mjedisi. Më poshtë janë dhjetë biblioteka ëndrrash, ku…

Moska bashkëkohore, një fundjavë mes galerive të arteve dhe muzeve të rinj

Udhëtim në kryeqytetin rus, laborator i artit bashkëkohor...   Një erë e re fryn në Moskë, pavarësisht protestave dhe arrestimeve në masë në lidhje me zgjedhjen e kryebashkiakut, që nxorën…

Përurohet Muzeu Kombëtar i Katarit, mban firmën e arkitektit francez Jean Nouvel

“Një muze që tregon historinë e popullit të Katarit, në mënyrë inovative, të plotë dhe gjithëpërfshirëse”   Në peizazhin kozmopolit të Dohës ka çelur trëndafili imagjinar i shkretëtirës, i cili…

Zvicër, lind në Luzanë lagjja e artit

Luzanë, e cila ndodhet pranë liqenit të Gjenevës, është një qytet zviceran, në të cilin është rritur gjithnjë e më shumë numri i turistëve. I famshëm për Muzeun Olimpik dhe…

Holanda dhe Shekulli i Artë / 2019, viti i Rembrandt

2019-a shënon 350-vjetorin e vdekjes së Rembrandt van Rijn. Vepra e mjeshtrit të madh dhe periudha gjatë së cilës jetoi, do të përkujtohen në Holandë gjatë gjithë vitit 2019 me…

Da Vinçi, udhëtim në gjurmët e një Gjeniu

2019 shënon 500-vjetorin e vdekjes së Leonardo da Vinçi, një nga figurat-ikonë të historisë së njerëzimit – piktor, shpikës, arkitekt, studius. Një Gjeni.   Platforma Virail sugjeron një itinerar në…

Tavanet artistike më të bukur në botë

Çdo herë që vizitoni një vend të ri është e nevojshme t’i mbani mirë sytë hapur – mrekullia mund të fshihet kudo. Dhe nuk po flasim vetëm për peizazhe. Edhe…

IK LAB, një ndër galeritë më të bukura të artit në botë

IK LAB ndodhet në Meksikë. E zhytur në natyrë, në një distancë të afërt nga Tulum. Për ta projektuar, Santiago Rumney Guggenheim bashkëpunoi me Jorge Eduardo Neria Sterkel, me një…

Shtëpia më e lumtur në botë…

Nëse mendoni se nuk ekziston një ndërtesë, që mund t’ju vjedhë buzëqeshje të gjithëve që e shohin dhe t’i sjellë në humor të mirë ata që punojnë aty, duhet ta…

Festivalet më të mirë verorë në Shqipëri

"Culture Trip", një faqe e cila publikon artikuj për artin, arkitekturën, kulturën, modën, letërsinë etj., nëpër botë, i ka kushtuar një artikull Shqipërisë dhe festivaleve më të mirë verorë që…

19 biblioteka të mrekullueshme nëpër botë të cilat ia vlen t’i vizitoni

Richard Silver është një fotograf 56-vjeçar nga Nju Jorku dhe seria e tij e fotografive me biblioteka nga gjithë bota është e mrekullueshme. Duke folur për BuzzFeed, Silver shpjegon: “Si…

10 muzetë më të mirë të artit bashkëkohor nëpër botë

Sot ju mund të eksploroni gjatë gjithë ditës Google Arts and Culture, por nuk është njësoj sikur të kesh përballë një vepër arti të mrekullueshme. Kur ju vizitoni një vend…

Festivale muzikore në vende të pazakonta në Europë

Në Europë, në muajt e ardhshëm do të zhvillohen disa festivale muzikore të mrekullueshëm, disa prej të cilëve edhe në vende të çuditshme. Nga anije kroçerë në kështjella e manastire...…

Dita Botërore e Librit / Zakone të leximit të njerëzve të suksesshëm

Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit lindi nën patronazhin e UNESCO-s në vitin 1996 për të nxitur leximin, botimin e librave dhe të drejtën e autorit.…

Teatrot më të bukur në Itali

Italia është e pasur me Teatro të bukur dhe historikë Operash, shumë prej të cilëve funksionojnë ende si të tillë. Artdashësit duhet të vizitojnë të paktën një teatër në Itali…

20 muze të rinj që do të hapen në Europë gjatë 2018

Shumë qytete shpresojnë, por vetëm disa prej tyre ia dalin mbanë. Për të ndezur motorin e një revolucioni të vogël apo të madh kulturor urban duhet të paktën një nga…

Një udhëtim në hotelet-muze nëpër botë

Galeri arti në holl. Vepra arti të të rinjve të talentuar. Dhoma të personalizuara nga artistë të mëdhenj. Instalacione apo koleksione private të cilat ekspozohen vetëm për të ftuarit. Ekzistojnë…