Jeni duke lexuar në: Kuriozitete

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

5 prej bibliotekave më antike në botë

Biblioteka John Rylands - Mançester, Mbretëria e Bashkuar Një prej bibliotekave më antike në botë është ajo e John Rylands në Mançester, që është themeluar nga Enriqueta Rylands, në kujtim…

10 Riad-et më të bukura në Marrakesh

Riad-et janë shtëpi karakteristike marokene, disa prej të cilave janë shndërruar në hotelet më trendy në qytet. Në Marrakesh ka shumë të tilla, disa luksoze, të cilave u është kushtuar…

Zvicër, udhëtim në fshatin e librave Saint-Pierre-de-Clages

Në Saint-Pierre-de-Clages, në pjesën frankofone të Alpeve, ndodhet një fshat i vogël malor, ku librat vlerësohen dhe duhen nga të gjithë. Në këtë vend zhvillohen edhe ngjarje e festivale të…

13 ndërtesat që ndryshuan botën e arkitekturës në 5 vitet e fundit

Dizajnet e ndërtesave për zyra, muzeve, aeroporteve, stacioneve të trenave dhe shtëpive nuk mund të përbëjnë gjithmonë revolucion. Në fakt, pjesa më e madhe e dizajneve arkitekturore janë më se…

Firma e arkitektëve Henning Larsen fiton çmimin Europian për Arkitekturën

Firma e arkitektëve Henning Larsen, është fituesja e çmimit prestigjoz Europian për Arkitekturën 2019. Edhe pse emri i kësaj firme mund të ketë qenë surprizë për shumë prej të pranishmëve,…

Ideas Island, ishulli ku mund të shkoni për pushime falas

Vende të largëta, nga gjithçka dhe të gjithë, për të gjetur paqen me veten dhe përqendrimin e nevojshëm. Pas ishullit të veçantë ku koha nuk ekziston, është edhe ishulli ku…

Teleferiku mbi lumin Amur, do të lidhë Rusinë me Kinën

Rusia dhe Kina do të lidhen nga teleferiku i parë ndërkombëtar mbi lumin Amur, i cili do të transportojë njerëzit nga qyteti Blagoveschensk në Rusi në qytetin Heihe në Kinë.…

10 gjëra që nuk duhet të bëni në Europë!

Londra, “ju lutem, thoni ju lutem”   A e keni parasysh atë gjë të jashtëzakonshme sa i përket formës që e ka bërë të famshëm stilin ‘british’? Atëherë, mirë, kini…

10 teatrot më spektakolarë në botë

Të gjithë të lënë me gojë hapur. Teatrot ndodhen në cepa të ndryshëm të planetit, janë ndërtuar në epoka të ndryshme dhe kanë aftësinë të befasojnë spektatorin me veçantinë e…

Letërsia arrin kulmin… në librarinë më të lartë në botë

Shtëpia botuese Feltrinelli, e themeluar në vitin 1954 nga Giangiacomo Feltrinelli, hap librarinë më të lartë në Europë, në Malin e Bardhë, në lartësinë 3.466 metra.   Në stacionin Punta…

Historia e pishinës Molitor, “Monument Historik” në Paris

Na ishte një herë, në perëndim të Parisit, një ndërtesë e jashtëzakonshme, në formën e trekëndëshit, prej betoni, ku parisienët mund të notonin gjatë gjithë vitit e të çlodheshin. Të…

9 teatrot më të vjetër dhe të bukur në Europë

Dashamirësit e operës, poezisë dhe aktrimit adhurojnë të shkojnë në teatër. Teatri përcjell histori, emocione, tregon ngjarje dhe vuajtje, por dhuron edhe të qeshura dhe momente gëzimi. Por cilët janë…

Një botë për t’u shpëtuar…

Nga Baku, lista e re e UNESCO-s. Identifikimi, mbrojtja dhe përcjellja te brezat e ardhshëm e pasurisë kulturore dhe natyrore nga e gjithë bota janë ndër misionet kryesore të UNESCO-s…

Veprat e pabesueshme të Saype, artisti i cili pikturon në bar

Alpet franceze nuk kanë qenë ndonjëherë kaq të bukura sa kohët e fundit. Merita është e Saype, artisti i cili ka dhuntinë e jashtëzakonshme që të pikturojë natyrën. Emri i…

Koleksioni i rrallë me skateboard në ankand me vlerë fillestare 125,000 dollarë

131 skateboard me përmasa reale do të shiten ditën e sotme në një ankand në Bonhamas të Londrës. Impresionues është fakti se secila prej tyre është pikturuar më të njëjtin…

Itali, plazhet u thonë jo plastikës dhe cigareve

Janë gjithnjë e më të shumta plazhet italiane “plastic free”, nga Romagna në Toscana, e duke shkuar më tej në Puglia e Lazio...   WWF (World Wide Fund for Nature)…

Groenlandë, shteti ku ndërtesat kodoheshin sipas ngjyrave

Kur flasim për variacion ngjyrash, shteti i Groenlandës (Greenland - toka e gjelbër) ndryshe nga cka thotë emri i saj për të, ka shumë pak për të ofruar, sepse në…

Rihapet Teatri Napoleoni III. I braktisur prej 140 vjetësh, sot rijeton falë një sheiku

Teatri i vogël që ndodhet në Kështjellën Fontainebleau, 60 kilometra në jug të Parisit, rilind pas 12 vitesh punime. Hapja është parashikuar më 23 qershor...   Pas 12 vitesh do…