Jeni duke lexuar në: Kuriozitete

Abonohuni:

Polakët nuk e braktisin Golemin edhe në pandemi

Hotelet: këtë vit kemi kosto të shtuara për shërbimet

[shikoni]

Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati?

Merrni kazmën dhe lopatën!   Erdhi pranvera! Erdhi momenti të nisni të mbjellat, në ballkonin apo kopshtin tuaj. Edhe në kohë izolimi, le t’i përvishemi punës. Ata që tashmë mbjellin…

Qeveria nepaleze mbyll Everestin. Sherpat duan ta pastrojnë: Pa alpinistë, më e thjeshtë!

Këtë vit, Everesti, maja më e lartë në botë, tashmë edhe në klasifikimin vendeve më të mëdha me mbeturina - nuk do të pastrohet. Qeveria e Nepalit rrëzoi një kërkesë…

Koronavirus në muret e së gjithë botës, sipas versionit të ‘street artist’

Nga Los Anxhelosi në Romë, nga Parisi në Mumbai e Hong-Kong. Pandemia e COVID-19 frymëzon “street artist” (artistët e rrugës). Një gjuhë unike ku ndërthuren ironia dhe pakënaqësitë dhe peizazhi…

Metroja e Moskës, ‘tour’ virtual në stacionet më të bukura të qytetit

Metroja e Moskës është një ndër atraksionet turistike më të famshme të qytetit; nga arkitektura sovjetike tek ajo moderne, çdo stacion ka një histori dhe identitet unik. Metroja funksionon ende…

Nga shkollat në Shangai te piknikët në Caracas… Si koronavirus e ka zhvendosur jetën online

Miliona njerëz në të gjithë botën janë detyruar të “përqafojnë” jetën të mbyllur në katër muret e shtëpisë, ndërkohë që qeveritë janë duke luftuar për të reduktuar përhapjen e koronavirusit.…

Toka merr frymë… Bie ndjeshëm ndotja atmosferike

Me shumë gjasa ju po i lexoni këto radhë ndërkohë që jeni izoluar në shtëpi, si masë e marrë nga shumë shtete në botë, për të mos përhapur koronavirusin. Ndërsa…

Hotelet nëpër botë po shndërrohen në spitale për shkak të Covid-19

Ndërkohë që pandemia e shkaktuar nga Covid-19 vijon të përhapet, hotelet po shndërrohen në spitale, për të ulur tensionin në sistemin shëndetësor nëpër botë   Në Manchester, dy hotele do…

Pamje të pabesueshme të destinacioneve më të famshme turistike në botë për shkak të Covid-19

Në janar, nga Kina u përhap lajmi se një koronavirus i ri, i njohur si Covid-19, po shkatërronte qytetin e Wuhan, në provincën e Huebei. Në pak javë, virusi u…

Një kompani italiane krijon një test të shpejtë për diagnostikimin e koronavirus

Kompania italiane DiaSorin njoftoi se ka përfunduar në Spitalin Spallanzani në Romë dhe në Poliklinikën San Matteo në Pavia, studimet e nevojshme për të mbështetur miratimin e CE dhe FDA…

Lisbona, kryeqyteti i gjelbër për vitin 2020

Lisbona, kryeqyteti i Portugalisë, vlerësohet për atmosferën e tij të pakohë. E pasur me histori, ky qytet ndërthur natyrshëm kulturën, jetën e natës dhe argëtimin. Lisbona tashmë ka edhe një…

Shkolla në kohën e Koronavirusit. Miliona fëmijë nuk po shkojnë në shkollë…

Për 18-vjeçaren Huang Yiyang, shkolla fillon kur ajo hap laptopin. Në dy javët e fundit, nuk ka pasur zile që tregojnë nisjen e mësimit, korridore të mbushura, mensa plot apo…

Koronavirusi mund të reduktojë deri në 6% numrin e vizitorëve në SH.B.A

Për shkak të përhapjes së madhe dhe shumë të shpejtë të koronavirusit, Shoqata e Udhëtimit në SHBA, shprehet se numri i vizitorëve që do të hyjnë në këtë shtet gjatë…

Epidemia e koronavirusit ul emetimet ndotëse në Kinë me 100 milionë tonë

Është paradoksale, kriza e koronavirusit, që po paralizon ekonominë botërore dhe po shton frikën në të gjitha vendet, sjell me vete një efekt anësor pozitiv: rënien e emetimeve ndotëse në…

Rriten rastet e të prekurve me Koronavirus jashtë Kinës. OBSH: Si të mbrohemi nga Covid-19

Rriten shqetësimet për përhapjen nëpër botë të Koronavirusit, pas një shtimi të numrit të rasteve jashtë Kinës, ndër personat që nuk kanë asnjë lidhje me Kinën apo qytetin e Wuhan,…

Muzetë e shumëpritur nëpër botë që do të hapen këtë vit

Inovativë, krijues, avangardë. Të ndërtuar brenda pallateve të cilët mbartin histori, apo brenda qiellgërvishtësve. Muzetë e rinj të vitit 2020, të cilët janë projektuar nga emra të mëdhenj në arkitekturë,…

Ndërtesat publike franceze do të ndërtohen me 50% material druri

Qeveria franceze bëri publike planet e saj për një ligj të qëndrueshmërisë, që do të mundësojë që të gjitha ndërtesat e reja publike të ndërtohen me të paktën 50 për…

Mbi 43% e amerikanëve e quajnë tani socializmin “gjë e mirë”

Forumi Ekonomik Botëror ka ngritur pyetjen: A po e pranojnë më shumë amerikanët socializmin? Më shumë se një deklarim politik, socializmi po kthehet në ndërgjegjen publike, i përforcuar nga politikanët…

“Aguahoja I” fiton çmimin projekti i vitit në Dezeen 2019

I quajtur si “Projekti i Vitit” në Çmimet Dezeen 2019, Aguahoja I nga Mediated Matter Group tregon se si materialet që rrjedhin nga organizmat e gjallë mund të përdoren edhe…