Jeni duke lexuar në: Udhetim

Abonohuni:

Arti shqiptar si biznes

I ftuar: Genc Përmeti, producent

[shikoni]

Sloganet e turizmit të vendeve të botës, mes tyre edhe Shqiperia; Si i tërheq ajo të huajt?

Nuk është e çuditshme që vendet bëjnë marketing në përpjekje për të rritur turizmin dhe një ndër to është përdorimi i sloganeve. FamilyBreakFinder, një faqe web me seli në Mbretërinë…

Mini Veneciat në Europë

Nëse ka një gjë që dimë për Venecian, është se ajo është unike. Cili qytet tjetër është i ndërtuar mbi ujë, dhe karakterizohet nga një stil arkitekturor i rrallë? Na…

Ideja origjinale nga Molise, dhuro një libër dhe do të mirëpresin falas…

Të flesh falas, në një fshat në Molise. Kjo është e mundur: mjafton të dhurosh një libër. Roman, libër me ese, libër për fëmijë, libër me poezi – pak rëndësi…

Një tjetër qytet italian po shet shtëpi për 1 euro

Rregullat e karantinës po ndryshojnë nga dita në ditë, dhe ka ende paqartësi se kur mund të shkojmë me pushime përsëri. Por një gjë mbetet konstante në botën e udhëtimeve:…

35 vite nga katastrofa bërthamore, Çernobili përgatitet për një fluks turistësh

Në 35 vjet pas katastrofës bërthamore të Çernobilit, rruga më e afërt kryesore e Pripyat, në Ukrainë, është pushtuar nga bimët, pemët dhe kafshët e egra. E braktisur pas shpërthimit…

21 udhëtime që të gjithë duhet t’i bëjnë të paktën një herë

Nga udhëtimet në safarin afrikan në qytetet që s’mund të lihen pa u vizituar të paktën një herë, lista me 21 destinacionet e mëposhtme do t’ju bëjë me siguri që…

Venecia ndalon anijet kroçerë në qendrën historike

Autoritetet italiane miratuan ndalimin e hyrjes së anijeve kroçerë në qendrën historike të Venecias   Ministri i Kulturës i vendit tha të mërkurën se vendimi vjen si përgjigje e kërkesës…

Seychelles do të hapet për turistët; synon të bëhet vendi i parë në botë që arrin imunitetin e tufës

Seychelles mund të jetë vendi i parë në botë që do të arrijë imunitetin e tufës, falë dhurimeve të vaksinave nga India dhe Emiratet e Bashkuara. Vendi ishullor pritet të…

TripAdvisor, plazhet më të mira në botë për vitin 2021

Whitehaven Beach në ishullin e Whitsunday në Australi është zgjedhur plazhi më i mirë për këtë vit në “2021 Tripadvisor Travellers' Choice Best of the Best Awards for Beaches” .…

Vendet në botë që do të mirëpresin turistët e vaksinuar

Pas vitit të vështirë që sapo lamë pas, në të cilin udhëtimet mbetën vetëm një ëndërr, tani një shpresë e re duket në sfond dhe shumë vende kanë nisur të…

Udhëtimet për biznes? Do të rinisin në verë…

55% e kompanive europiane ka planifikuar tashmë udhëtimet   Është e vështirë të thuhet me saktësi se kur do të rinisim të zhvillojmë mbledhje kokë më kokë apo evente të…

20 destinacionet më të dashura për të kaluar muajin e mjaltit sipas Pinterest

Muaji i mjaltit përfaqëson një nga momentet më të bukura në jetën e një çifti, që kujtohet gjithnjë, me foto për t’u vënë në kornizë, me momente për t’ua treguar…

Castropignano, një tjetër fshat italian që shet shtëpi me 1 euro

Ju prisni pak kohë për një shtëpi që thuajse ju jepet falas, dhe pastaj, ja tek ju shfaqen tre menjëherë. Po, rikthehen shtëpitë italiane që kushtojnë 1 euro – dhe…

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic

Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, nuk na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i…

Sa avionë ka nëpër botë? E sa qëndrojnë në tokë për shkak të COVID?

Dita më e keqe e 2020 ishte 14 prilli...   80% e avionëve janë për pasagjerë Në botë numërohen thuajse 32 mijë avionë, tetë në dhjetë përdoren për transportin e…

Machu Picchu rihapet pas 8 muajsh mbyllje për shkak të Covid-19

Machu Picchu, qyteti antik në malet e larta të Andeve, u rihap pas rreth 8 muajsh, për shkak të mbylljes nga pandemia e koronavirusit. Autoritetet peruane organizuan një ritual Inka,…

Glasgow, qyteti më i qëndrueshëm në botë për 2020

Lista e qyteteve ‘green’ shtohet... Glasgow fiton çmimin prestigjioz “Global Green City” për 2020   Gjithnjë e më shumë njerëz në botë jetojnë në qytete. Përqindja është e destinuar të…

Udhëtim në Lubjanë

Lubjana është një nga kryeqytetet më të vogla në Europë, e megjithatë nuk ka asgjë për t’u pasur zili atyre më të mëdha. Përkundrazi, pikërisht kjo karakteristikë e bën atë…