Liberalizim i sherbimeve

01/07/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Lorenzo Bini Smaghi[1] Financial Times Sipas analizes standarde monetare, bankat qendrore nuk duhet te reagojne ndaj nje rritjeje te perkohshme ne nivelin e çmimit, te nxitur per shembull nga çmimet ne rritje te mallrave, ne rast se nje gje e tille nuk gjeneron efekte te nje raundi te dyte ne kostot dhe çmimet e tjera qe mund te sjellin rritjen e inflacionit ne menyre te perhershme. Por çfare ndodh nese rritja e çmimit te mallrave nuk eshte nje fenomen […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of