Subvencione direkte për fermerët, fondet e pamjaftueshme

Ish sekretari i përgjithshëm i Ministrisë të Bujqësisë, Vojo Bregu në intervistën për Monitor Brief Insight tha se pamundësia e buxhetit për të mbuluar skemat e subvencionimit direkt të fermerëve, pas vendosjes të TVSH-së 10% te inputet bujqësore do të rrisin kostot e prodhimit dhe…

Te Fundit nga Koronavirus

Bota i ka të gjitha mjetet për t’i dhënë fund pandemisë së koronavirusit, por ato nuk po përdoren siç duhet

Pandemia e Covid-19 nuk do të zgjasë përgjithmonë. Ka të ngjarë që ajo të vazhdojë të zbehet teksa po fillon viti i tretë i saj, duke…


Omicron mund të ‘dominojë dhe pushtojë’ botën në 3-6 muaj

Varianti i ri Omicron i Covid-it ka të ngjarë të "pushtojë të gjithë botën" në muajt e ardhshëm, sipas…

03/12/2021 12:05 PM

Pfizer, Moderna dhe BioNTech ‘fitojnë 48 mijë paund ҫdo minutë nga shitja e vaksinave’

Ekonomisti Frederic Bizard ka dhënë alarmin për fitimet e larta që gjenerohen nga Pfizer, Moderna dhe BioNTech, pasi çmimet…

02/12/2021 10:14 AM

Gjoba deri në 7,200 euro kush refuzon të vaksinohet në Austri

Qytetarët austriakë që refuzojnë të marrin vaksinën e tyre kundër Covid-19 nga shkurti, kur ajo do të jetë e…

01/12/2021 11:16 AM

Kosova

Kosova nga e hëna me masa të reja, Kurti alarmon për katër rreziqe nga Omicron

Qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja parandaluese për parandalimin e përhapjes së virusit koronavirus, e sidomos tashmë kur është zbuluar varianti i ri Omicron.…


Kosova detyron qytetarët të paguajnë tatim për kriptovalutat

Kosova ende nuk ka ligj që përcakton rregullat e përdorimit të kriptovalutave, apo parave digjitale, brenda territorit të saj.…

03/12/2021 12:00 PM

Eksportet nga Kosova në Gjermani janë rritur me 39%

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare (OEGJK) bën të ditur që sipas të dhënave nga Enti Federal i Statistikave, në periudhën janar-shtator…

03/12/2021 11:34 AM

Kosova prej një muaji në krizë energjetike, KEDS kërkon ndihmë

Kriza energjetike prej më shumë se një muaj e ka prekur edhe Kosovën. Tregu energjetik europian pjesë e të…

02/12/2021 2:00 PM

Europa

Nëse bota i do pyjet, duhet të vendosë një çmim për karbonin e tyre

Më shumë pemë, përndryshe, mbjellja e më shumë pemëve nuk mund t’i ngadalësojë ndryshimet klimatike, shkruan The Economist   Udhëheqësit e vendeve mund të ngurrojnë për…


Pse pasaportat e vaksinave po shkaktojnë kaos

Problemi qëndron te njerëzit, jo teknologjia, shkruan The Economist   Para Luftës së Parë Botërore, shumë vende nuk kërkonin…

03/12/2021 10:02 PM

Bukuria e fshehtë e energjisë bërthamore  

Ajo e bën shumë më të lehtë luftimin e ndryshimeve klimatike, shkruan The Economist   Në negociatat e Samitit…

03/12/2021 10:00 PM

OECD: Ekonomia britanike do të rritet më shpejt se ajo e BE-së në 2021 dhe 2022, Omicron një kërcënim global

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar (MB) do të rritet me një ritëm më të shpejtë se sa ajo e…

02/12/2021 2:19 PM

Rajoni

Europa Qendrore-Lindore, rreziku i inflacionit të lartë 

Ndërprerjet në zinxhirët e vlerës globale ndikuan negativisht në Europën Qendrore dhe Lindore në tremujorin e tretë dhe varianti Delta mjegullon perspektivën për tremujorin e katërt.…


Serbi, BEI vazhdon të mbështesë tranzicionin dixhital

Banka Europiane e Investimeve (BEI) nënshkroi një grant prej 1.2 milionë eurosh, për mbështetjen e zbatimit të programit Connected…

04/12/2021 10:10 PM

Kompanisë europiane i jepet koncesioni për terminalin e portit kroat, pas anulimit të tenderit me kompaninë kineze

Një kompanie europiane i është dhënë një koncesion 50-vjeçar për ndërtimin dhe përdorimin e një terminali të ri kontejnerësh,…

04/12/2021 9:08 AM

SHBA do të ndërtojë, për herë të parë, një reaktor të vogël modular në Rumani

John Kerry, i dërguari presidencial i SHBA-së për klimën, deklaroi se Rumania do të jetë vendi i parë që…

02/12/2021 2:58 PM

Te Tjera nga Bota

Pandemia e ardhshme mund të jetë më vdekjeprurëse se Covid-19

Pandemitë e ardhshme mund të jenë më vdekjeprurëse se kriza aktuale e Covid-19, ka paralajmëruar një nga krijuesit e vaksinës Oxford-AstraZeneca. Prof. Dame Sarah Gilbert tha…


Vendet arrijnë ‘marrëveshje historike’ për të ulur kostot tregtare

Anëtarët e Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT) janë dakordësuar për një marrëveshje historike e cila mund të ulë kostot…

03/12/2021 12:26 PM

Omicron pengon rikthimin në normalitet të ekonomisë

Pavarësisht se shkenca mund të jetë ende e pasigurt, varianti Omicron ka ndikuar në euforinë e fundit të tregut…

02/12/2021 10:09 AM

Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar, kryeson Tel Aviv

Tel Avivi është renditur qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar falë rritjes së shpejtë të inflacionit…

01/12/2021 12:32 PM

Makina

Ministri gjerman i Ekonomisë: Tesla nuk donte të priste ndihmën nga BE

Tesla (TSLA.O) nuk donte të priste që autoritetet europiane të merrnin një vendim mbi financimin shtetëror për fabrikën e saj të baterive të planifikuar para se…


Europë, automjetet Plug-in zënë 23% të tregut në tetor 2021

Tregu automobilistik europian po vuan gjithnjë e më shumë me mungesën e vazhdueshme të gjysmëpërcjellësve dhe mungesën e makinave…

01/12/2021 4:34 PM

Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja…

23/11/2021 2:18 PM

Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Teknologji

Nga Amazon në Zoom, çfarë ndodh në internet çdo minutë në vitin 2021

Një infografik i përvitshëm i Domo tregon se sa aktivitete zhvillohen çdo minutë dhe sasinë e të dhënave që gjenerohen nga përdoruesit   Në jetën tonë…


Neil Papworth, njeriu që bëri revolucionin teknologjik me SMS e parë në histori

Më 3 dhjetor 1992 u dërgua SMS i parë në histori, me tekstin “Merry Christmas” (Gëzuar Krishtlindjet). Ai u…

04/12/2021 9:00 AM

Apple shpall Aplikacionet më të Mira për vitin 2021

Apple publikoi sot listën e shumëpritur vjetore të aplikacioneve dhe lojërave më të mira në iPhone, iPad, Mac, Apple…

02/12/2021 5:29 PM

Canalys: HP dërgoi më shumë kompjuterë në Europën Perëndimore në tremujorin e tretë, Apple kryeson në tabletë

Bazuar te të dhënat nga Canalys, tregu i kompjuterëve në Europën Perëndimore për tremujorin e tretë 2021, treg ky…

02/12/2021 4:05 PM

Menaxhim

Kontaktet rastësore me njerëzit në zyrë nuk e rrisin kreativitetin

Po mendoheni për t’u rikthyer në punën në zyrë? Hidhuni një sy këtyre studimeve fillimisht. Ndërkohë që shefat kudo po gjykojnë nëse duhet t’i kthejnë punonjësit…


5 gjërat që duhet t’i negocioni gjithnjë në një ofertë pune

Kur flitet për negocimin e një oferte pune, shumica e njerëzve mendojnë menjëherë për pagën dhe mundësinë për të…

03/12/2021 2:31 PM

6 shenja se ka ardhur koha për të dhënë dorëheqjen

Miliona njerëz e kanë lënë punën e tyre gjatë muajve të fundit. Disa prej tyre gjetën punë të reja,…

02/12/2021 3:49 PM

5 aftësitë më të mira ‘soft’ që u duhen punonjësve për të qenë të suksesshëm në punën hibride

Ndërsa tregu i punës vazhdon të rikuperohet nga tronditja e pandemisë së koronavirusit, e ardhmja e punës ka qenë…

01/12/2021 4:47 PM

Sport

Prokuroria italiane heton mbi transferimin e CR7 te Manchester United

Prokurorët italianë kanë urdhëruar një hetim të ri në zyrat e klubit të Juventus, si pjesë e një hetimi që po zhvillohet te klubet e Serisë…


Lionel Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë 2021

"Topi i Artë 2021" Lionel Messi fiton për herë të shtatë çmimin “Topi i Artë”. 34-vjeçari argjentinas e ka…

29/11/2021 10:21 PM

Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund…

24/11/2021 3:44 PM

Bayern kërcënon me shkurtim pagash futbollistët e pavaksinuar

Ndërkohë Covid detyron mbylljen e pjesshme të stadiumit   Protestat në nivel europian kundër kufizimeve të reja për shkak…

22/11/2021 6:41 PM

Life Style

Brenda hoteleve më spektakolare dhe më të largëta mbi akullnaja në botë

Ideja për të udhëtuar në një vend unik dhe të largët po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për shumë njerëz, veçanërisht tani që resortet po…


Destinacionet më të egra të Mesdheut, mes tyre Laguna e Nartës

Deti Mesdhe është i jashtëzakonshëm dhe i mrekullueshëm, me thesare të pafundme që presin t’i zbuloni. Si Viaggia.it ka…

04/12/2021 10:12 PM

Parisi, plan për t’u bërë plotësisht miqësor për biҫikletat deri në vitin 2026

Shumë qytete europiane janë miqësore për biçikletat, por makinat shpesh vazhdojnë të dominojnë rrugët. Në një nismë të re…

03/12/2021 2:23 PM

“Nudibranch”, hoteli unik, i frymëzuar nga molusqet në Detin e Kinës Lindore

Nëse jeni frymëzuar ndonjëherë nga dizajni i detajuar i guaskave dhe krijesave të vogla që gjenden përgjatë vijës bregdetare,…

02/12/2021 4:13 PM