Liderët e eurozonës mblidhen sot, ndërsa Tsipras takim me FMN-në dhe BQE

24/06/2015 9:42 AM 0 komente

Teksa ministrat e financave të eurozonës do të mbajnë një mbledhje sot në Bruksel, për të vlerësuar më tej propozimet ekonomike të Greqisë në një përpjekje për të lëvizur drejt një marrëveshje, Kryeministri Aleksis Tsipras do të takohet me presidentin e Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, Presidentin Evropian të BQE-së Mario Draghi dhe kreun e Fondit Monetar Ndërkombëtar Christine Lagarde në kryeqytetin belg, në një përpjekje për të kapërcyer pengesat zgjatura, raporton Kathimerini.

Një zyrtar evropian i tha Kathimerini ka ende dobësi në propozimet e Greqisë dhe se koha po mbaron. Zyrtari shtoi se propozimet e Greqisë dhunojnë shumë nga “vija të kuqe” e kreditorëve mbi normat e vlerës së shtuar të taksave dhe pensioneve. Kreditorët besojnë se propozimi grek është shumë i rëndë për masat e ngritjes të të ardhurave, të cilat mund ta shtyjnë vendin përsëri më thellë në recesion, në vend se të shkurtojnë shpenzime. Kjo formulë do të zgjerojë hendekun fiskal, gjë që kërkon masa të mëtejshme, argumentojnë ata. Sipas zyrtarit Zidojçe Cajtung nga FMN-ja beson se KE është duke u treguar shumë e butë në Greqi, ndërsa disa zyrtarë europianë thuhet se kanë akuzuar Fondin se realisht ata nuk duan një marrëveshje. FMN-ja duket se kërkon shkurtime të shpenzimeve për pensionet dhe ndryshimet në TVSH-në.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of