Lisbona r Kryeqyteti europian me me shume diell

14/05/2011 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Kryeqyteti i Portugalisë, Lisbona, është qyteti më i madh i vendit dhe qendra e dytë më e rëndësishme ekonomike dhe financiare në këtë pjesë të Europës. Në këtë qytet jetojnë më shumë se gjysmë milionë njerëz dhe ka një nga arkitekturat më shumëngjyrëshe në Europë – këtu mund të gjeni elementë romakë, gotikë, barokë, tradicionale portugeze, si dhe stil modern dhe postmodern.     Njësoj si homologia e tij – Roma, kryeqyteti i Italisë, Lisbona është ndërtuar mbi shtatë kodra […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of