Jeni duke lexuar në: Makina

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Dueli emocionues francez

Për një rastësi më shumë unike se sa të rrallë, Peugeot 208 dhe Renault Clio rinovohen në të njëjtën kohë. Kështu, Salloni i Gjenevës i vitit 2019-ës kthehet në një…

Volkswagen T-cross

Më e vogël nga Suv-i i Wolsburgut i konstruktuar mbi platformën e Polo-s, me personalitet të spikatur dhe cilësi solide rrugore. Model me pajisje të respektueshme të Adas   Janë…

Renault Scénic

Pas motorit benzinë 1.3 TCe, gama e modelit francez është pasuruar nga motori i ri 1.7 Diesel Blue dCi, i ofruar në dy furnizime elektrike. Gjithashtu, është në dispozicion edhe…

Nissan Micra

Teknologji inovative dhe performancë më e lartë është ajo çka vihet re në modelin e ri japonez. Kambio Cvt përshtatet më së miri me një model urban si ky  …

FERRARI 488 PISTA SPIDER

Receta është ajo e modelit coupé: 50 kf më shumë, 40 kilogramë më pak, aerodinamikë më e mirë dhe aset i dedikuar. Rezultati? Një makinë ekstreme, sigurisht, por gjithashtu tepër…

Subaru forester

Përshtatja e skemës Sgp përkthehet në rritje të hapësirës së brendshme, komfortit dhe manovrueshmërisë. Sistemi EyeSight është i përditësuar gjithashtu me funksione të njohjes së fytyrës   E studiuar me…

FIAT, KTHIM NË TË ARDHMEN

Me një koncept surprizë, Fiat pararend modelin e ardhshëm Panda, duke marrë zgjidhjet e djeshme e duke i interpretuar ato me çelës të teknologjisë së lartë. Kabina fleksibël dhe motori…

Skoda Kodiaq RS

Versioni më i shkathët i këtij modeli Suv është gjithashtu motori më i fuqishëm me naftë në historinë e kompanisë çeke. Po në lidhje me shkathtësinë? Asnjë refuzim    …

PEUGEOT 508 SW

E ulët dhe e zhdërvjellët, por në të njëjtën kohë me kapacitet të lartë ngarkimi, modeli francez station wagon spikat për stilin e saj magjepsës, komfortin e nivelit të lartë…

Mazda, gjithmonë ndryshe nga tё tjerat

Në një segment të homologuar, modeli "3" konfirmon një propozim me origjinalitet absolut, në stil dhe teknikë. I gjatë pothuajse 4.5 metra, çon në debutim një motor benzine që punon…

HONDA CR-V

Diesel ikën, hibridi vjen: me versionin e elektrifikuar, modeli suv japonez përshëndet një herë e përgjithmonë motorin me naftë, por mbetet njësoj e ekuilibruar, të paktën në qytet   Duke…

Range Rover Evoque, kthimi revolucionar

Pasi ka revolucionarizuar imazhin e markës dhe ka ndikuar tek të gjitha modelet e lindur pas saj, Evoque tani renditet tek stili më i fundit i kompanisë. Pa humbur identitetin.…

PORSCHE MACAN

Ristilim në gjysmë të jetës për modelin suv të Zuffenhausen, e cila vjen me armë vërtetë të mprehura. Drejtim shumë më përfshirës dhe sistem i ri multimedial   Pas pesë…

FORD EDGE

SUV-i më i suksesshëm i markës Ford, bën një hap të rëndësishëm teknologjik duke adoptuar sisteme të avancuara të sigurisë dhe ndërlidhjen me internetin. Motori turbodiesel ka një fuqi pothuajse…

KIA CEED

Humb apostrofin e emrit, por fiton në gjithçka tjetër: dizajn, cilësi e hapësirë. Dinamikat e drejtimit dhe siguria janë gjithashtu në rritje, falë sistemeve të reja të sigurisë   Me…

Mercedes Benz, një hap tjetër, një jetë tjetër

Distanca midis akseve është rritur me plot tetë centimetra. Kjo natyrisht ka rritur hapësirën e bordit por prej saj kanë përfituar edhe linjat e makinës. Praktikisht është një makinë GLE…

CUPRA ATECA

Mos e quani Seat, sepse ajo çka përpara disa kohësh ishte thjeshtë një version sportiv, sot është një markë plot jetë: debuton me një SUV 4x4 me 300 kf  …

BMW X5, AMBICIE TË REJA

Në gjeneratën e tij të katërt, modeli që projektoi kategorinë sportive SUV përqafon një filozofi të re: ajo do t’ju shoqërojë duke ju këshilluar   Në fund të viteve '90,…