Jeni duke lexuar në: Makina

Abonohuni:

HONDA CR-V

Diesel ikën, hibridi vjen: me versionin e elektrifikuar, modeli suv japonez përshëndet një herë e përgjithmonë motorin me naftë, por mbetet njësoj e ekuilibruar, të paktën në qytet   Duke…

Range Rover Evoque, kthimi revolucionar

Pasi ka revolucionarizuar imazhin e markës dhe ka ndikuar tek të gjitha modelet e lindur pas saj, Evoque tani renditet tek stili më i fundit i kompanisë. Pa humbur identitetin.…

PORSCHE MACAN

Ristilim në gjysmë të jetës për modelin suv të Zuffenhausen, e cila vjen me armë vërtetë të mprehura. Drejtim shumë më përfshirës dhe sistem i ri multimedial   Pas pesë…

FORD EDGE

SUV-i më i suksesshëm i markës Ford, bën një hap të rëndësishëm teknologjik duke adoptuar sisteme të avancuara të sigurisë dhe ndërlidhjen me internetin. Motori turbodiesel ka një fuqi pothuajse…

KIA CEED

Humb apostrofin e emrit, por fiton në gjithçka tjetër: dizajn, cilësi e hapësirë. Dinamikat e drejtimit dhe siguria janë gjithashtu në rritje, falë sistemeve të reja të sigurisë   Me…

Mercedes Benz, një hap tjetër, një jetë tjetër

Distanca midis akseve është rritur me plot tetë centimetra. Kjo natyrisht ka rritur hapësirën e bordit por prej saj kanë përfituar edhe linjat e makinës. Praktikisht është një makinë GLE…

CUPRA ATECA

Mos e quani Seat, sepse ajo çka përpara disa kohësh ishte thjeshtë një version sportiv, sot është një markë plot jetë: debuton me një SUV 4x4 me 300 kf  …

BMW X5, AMBICIE TË REJA

Në gjeneratën e tij të katërt, modeli që projektoi kategorinë sportive SUV përqafon një filozofi të re: ajo do t’ju shoqërojë duke ju këshilluar   Në fund të viteve '90,…

JEEP, GLADIATORI ЁSHTЁ KTHYER

Në gamën e konstruktorit amerikan, rishfaqet një makinë pick-up, e menduar për të përballuar seksione ekstreme rruge ose tërhequr varkën në qetësi të plotë, modeli Gladiator do të mbërrijë në…

DS 3 CROSSBACK, KËTU VENDOSET E ARDHMJA

Modeli kompakt DS 3 Crossback do të jetë një version kyç për fatet e markës së re të grupit PSA. Avantazhet? Paraqitje Suv, dizajni provokues dhe për herë të parë,…

FORD FOCUS

Për të frenuar fuqinë e Golfit rival, hatchback i ri fokusohet në komfort dhe teknologji. Cilindrat EcoBoost janë të gatshëm dhe elastik, më pak bindës për kambion manuale dhe timonin…

“N” – jo Suv

Modeli i30 Fastback, deri tani i vetmi version coupé me pesë dyer i kategorisë C, ka përfituar përkujdesjen e divizionit sportiv: pra, e pajisur me vetëm më të mirën. Një…

Skoda që nuk e prisnit

Kompania çeke nuk kishte pasur kurrë një makinë sportive, dy vëllimshe, e tipit Golf, me përjashtim të meteorit të modelit Rapid. Modeli i ri do të ofrojë hapësirë dhe teknologji.…

Mercedes-Benz, klasike? Jo faleminderit!

Tani Mercedes-Benz synon versionet me tre vëllime dhe pas hatchback, do të lançojë modelin A-Class veturë. Rezultati: valëzime të shkurtra, linjë e suksesshme dhe hapësirë më e madhe në bagazh…

McLAREN SENNA

Me njëvendëshen e kompanisë angleze, kampioni brazilian ka fituar 3 herë Me njëvendëshen e kompanisë angleze, kampioni brazilian ka fituar 3 herë kampionatin botëror të Formula 1. Në Woking vendosën…

MAZDA 6

Me përditësimin e fundit, i cili vihet re më qartë në kabinë, vetura japoneze bën një kërcim cilësor. Për t`iu afruar edhe më tepër konkurrentëve të famshëm   Sigurisht që…

FIAT 500X

Me motorin e ri turbo trecilindërsh me benzinë, kjo është një makinë e shkëlqyer dhe shumë e manovrueshme. Në sajë të fenerëve LED dhe sistemeve ADAS makina është bërë më e…

ROLLS-ROYCE PHANTOM

Ndryshon e gjitha, por nuk sjell “shpikje”, madje as nuk “shpik” vetveten, thjesht përditësohet, duke ruajtur në maja klasin dhe stilin e përhershëm, pa humbur nga sytë traditat e kompanisë…