Mal i Zi, miliarderi kanadez shet aksionet në portin e superjahteve

26/05/2016 9:49 AM 0 komente

Në një lëvizje të papritur miliarderi kanadez Peter Munk po i shet aksionet e tij në resportin e Portit të superjahteve në Mal të Zi. Menaxhmeti i “Porto Montenegro” zotërohe nga qeveria e emirateve. Nga ana e tjetër drejtuesit e porit nuk kanë dashur të japin komente mbi këtë fak që po flitet në median malazeze.
Sipas gazetës kanadeze “The Globe and Mail”. Çmimi i shitjet mund të llogaritet në rreth 200 milionë euro.
Kjo ka qenë një bazë ushtarake e marinës së ish-Jugosllavisë dhe u kthyer në një port tepër luksioz në vitin 2009.
Peter Munk, themeluesi i kompanisë “Barrick Gold”, një prej më të mëdhenjve në prodhimin e arit në botë ishte investitori kryesor me në këtë projekt që në total kushtoi rreth 300 milionë dollarë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of