Editorial

Mesazhet e FMN-së

Më 12 tetor, Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi përmbledhjen e gjetjeve pas misionit të radhës në Shqipëri. Ky dokument vjen pas disa zhvillimesh të rëndësishme ekonomike e politike në…

Nr: 1002 monitor 1002 Abonohuni

A ndihmon ulja e TVSH-së kundër rritjes së çmimeve?

Rritja e çmimeve në muajt e fundit ka rikthyer propozimet për uljen e shkallës së Tatimit mbi Vlerën e Shtuar për disa prej mallrave më të domosdoshëm të konsumit. Eksperti i çështjeve fiskale, Eduart Gjokutaj, thotë në “Monitor Brief Insgiht” se ulja e TVSH-së nuk…

Te Fundit nga Koronavirus

Fakti që ka të vaksinuar që vdesin nga Covid-19, nuk do të thotë se vaksinat janë joefektive

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell, vdiq të hënën nga komplikimet e Covid-19. Familja e tij njoftoi se ai ishte plotësisht i vaksinuar. Ishte 84 vjeç…


Pfizer dhe Moderna parashikojnë se shitjet e vaksinave në vitin 2022 do të dyfishohen

Kompanitë BioNTech/Pfizer dhe Moderna do të mbizotërojnë tregun e vaksinave Covid-19 vitin e ardhshëm, duke arritur një shumë prej…

18/10/2021 11:13 AM

Grupi i ri i OBSH-së mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e virusit

Organizata Botërore e Shëndetesisë (OBSH) thotë se një grup i ri pune mund të jetë shansi i fundit për…

14/10/2021 5:52 PM

Kina do të analizojë mijëra kampionë gjaku Covid-19 në Wuhan

Kina po përgatitet të testojë dhjetëra mijë mostra të bankave të gjakut nga qyteti Wuhan si pjesë e një…

13/10/2021 5:15 PM

Kosova

Pandemia në kulturë; Teatrot, kinematë e galeritë pa shikues, vizitorë dhe para

2020 ka qenë i rëndë edhe për kulturën në Kosovë. Vitin e kaluar, për shkak të pandemisë dhe masave të marra nga Qeveria, teatrot, kinematë, galeritë,…


Zgjedhjet në Kosovë: 17 komuna bëhen me kryetarë, 21 në balotazh

Sipas rezultateve paraprake të shpallura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në 17 komuna janë shënuar fitore të partive dhe…

18/10/2021 11:07 AM

Kosova voton

Qytetarët e Kosovës sot do të zgjedhin kryetarët e rinj dhe asambletë komunale në 38 komuna. Numri i qytetarëve…

17/10/2021 11:49 AM

Edhe Kosova kërcënohet nga kriza dhe çmimet në energji e derivate

Kriza e ashpër energjetike ka prekur shumë shtete të Europës. Ajo po shprehet me rritjen e madhe të çmimeve…

15/10/2021 10:04 PM

Europa

Pasardhësja e Alitalia-s, ITA Airways kryen fluturimin e parë

Kompania Kombëtare Ajrore e Italisë, ITA Airways, realizoi të premten e kaluar fluturimin e saj inaugurues, duke zbuluar edhe markën dhe logon e ricikluar nga tri…


Epoka pas Covid, BE drejt rishikimit të rregullave të buxhetit

Bashkimi Europian fillon këtë të martë rishikimin e rregullave të tij për buxhetin e vendeve anëtare për t’iu përshtatur…

19/10/2021 11:27 AM

Gazi kap majat

Çmimet e gazit natyror po rriten në të gjithë botën. Shkaktarët janë moti i pazakontë dhe ndërprerjet e furnizimit,…

16/10/2021 10:00 PM

Masat për parandalimin e përhapjes së Covid-19 kanë shmangur edhe gripin

Teksa bota po rihapet, a do të ketë një shpërthim të gripit, shkruan The Economist   Në shtator 2020,…

15/10/2021 10:00 PM

Rajoni

Banka Qendrore e Serbisë mban normën kryesore REPO në 1.0% 

Banka Qendrore e Serbisë, NBS, tha se vendosi të mbajë normën kryesore të marrëveshjes së riblerjes (REPO) në nivelin 1.0%.  Banka i mbajti të pandryshuara normat…


BEI mbështet modernizimin hekurudhor të rajonit, potencialet e Shqipërisë  

Opinion i posaçëm për “Monitor” nga zëvendëskryetarja Lilyana Pavlova, përgjegjëse për Ballkanin Perëndimor e Bankës Europiane të Investimeve (BEI)…

16/10/2021 10:10 PM

Kroaci, bie papunësia 

Shkalla e papunësisë në Kroaci ra paksa në gusht, treguan shifrat nga Zyra Kroate e Statistikave. Shkalla e regjistruar…

15/10/2021 6:15 PM

Slloveni, Mercator realizon fitim neto në TM1

Shitësi me pakicë slloven Mercator arriti një fitim neto prej 10.6 milionë eurosh (12.4 milionë dollarë) në gjysmën e…

14/10/2021 2:35 PM

Te Tjera nga Bota

Ekonomia e Kinës rritet 4.9% në tremujorin e tretë, ngadalësohet rimëkëmbja

Ekonomia e Kinës u rrit me 4.9% në tremujorin e tretë, nga korriku deri në shtator, në krahasim me një vit më parë. Një ritëm më…


Shoqëritë që keqtrajtojnë gratë, janë më të varfra dhe më pak të qëndrueshme

Kostoja e mizogjinisë. Shtypja e grave nuk dëmton vetëm gratë, por edhe burrat, shkruan The Economist   “Një grua…

08/10/2021 10:00 PM

FAO: Çmimet e ushqimeve në botë arrijnë nivelin më të lartë në 10 vjet

Çmimet botërore të ushqimit u rritën për të dytin muaj radhazi në shtator, duke arritur kulmin 10-vjeçar, deklaroi agjencia…

07/10/2021 3:28 PM

Rimëkëmbje e ngadaltë/ Industria ajrore globale pritet të zvogëlojë humbjet në vitin 2022 me 78%

Industria globale e linjave ajrore pritet të humbasë rreth 12 miliardë dollarë vitin e ardhshëm, duke ulur humbjet nga…

05/10/2021 4:03 PM

Makina

MUNDJE NË BALTË

Ende ka debat nëse Defender i vjetër ishte më i mirë apo nëse i riu është në gjendje të ruajë hapin me një Wrangler? Këtu është…


MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo…

15/09/2021 1:04 PM

AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

Teknologji

Facebook, 10 mijë vende të reja pune në BE në 5 vitet e ardhshme

Facebook do të investojë në Europë, duke krijuar 10 mijë vende të reja pune në pesë vitet e ardhshme, të gjitha kushtuar platformës teknologjike të së…


Qytetet inteligjente janë fantastike, por kemi nevojë edhe për fshatra inteligjentë

Qeveritë po kuptojnë nevojën për të përmirësuar aksesin në internet për gjithë qytetarët, veçanërisht ata në komunitetet rurale  …

18/10/2021 9:00 AM

Shqipëria në Samitin Dixhital të Ballkanit, shkolla kodimi për të rinjtë

Samiti i 4-të Dixhital në Ballkanin Perëndimor në Mal të Zi hap disa mundësi të reja për Shqipërinë. Drejtoresha…

13/10/2021 3:42 PM

Kakofonia e informacionit për dronët në Shqipëri

Nga Adrian Haxhiaj*   Shpejtësia supersonike e lajmeve nga të gjitha fushat nëpërmjet qindra kanaleve informativë, e ka zënë…

12/10/2021 9:00 AM

Menaxhim

13 rregullat e Colin Powell për suksesin dhe udhëheqjen

Colin Powell, 84 vjeç, sekretari i parë i Shtetit me ngjyrë në SHBA, u largua nga jeta të hënën për shkak të komplikimeve nga Covid –…


20 punëdhënësit më të mirë në botë

Klasifikimi i 2020-s pasqyronte se si kompanitë iu përgjigjën emergjencës shëndetësore. Renditja e këtij viti, mënyrën se si ditën…

18/10/2021 4:48 PM

Aksident në punë apo sëmundje profesionale, harta e statusit juridik të Covid-19 në Europë

Të gjithë vendet europiane ju lejojnë ta lidhni sëmundjen e Covid-19 me një aktivitet në punë – shkruan një…

15/10/2021 5:14 PM

Dy gazetarë, Maria Ressa dhe Dmitry Muratov, fitojnë Çmimin Nobel për Paqen

Komiteti norvegjez i Nobel vendosi t’u japë Çmimin Nobel për Paqen këtë vit dy gazetarëve Maria Ressa dhe Dmitry…

08/10/2021 11:25 AM

Sport

Forbes / 10 basketbollistët më të paguar në NBA

Rriten emocionet për fillimin e sezonit të NBA 2021-22, mbrëmjen e së mërkurës javën tjetër. Me këtë rast, Forbes përpiloi klasifikimin e 10 basketbollistëve më të…


Dy klubet e Manchester kryesojnë renditjen e klubeve me vlerën më të lartë të transferimit

Dy gjigantët e Premier League të qytetit të Manchester-it kryesojnë klasifikimin e klubeve europiane për vlerën më të lartë…

08/10/2021 6:37 PM

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester…

22/09/2021 5:21 PM

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Life Style

Studimi i ri / 20 qytetet më të qeta në botë

Kur na duhet të zgjedhim një vend të ri për të jetuar janë disa faktorët që marrim në konsideratë. Kostoja e jetesës dhe larmishmëria e aktiviteteve…


Shëtitje në parkun e Chișinău, Moldavi, ku lulëzojnë dashuria dhe poezia

Chișinău është kryeqyteti i Republikës së Moldavisë, qendra kryesore dhe ekonomike e vendit, nyje për transportin dhe industrinë. Por…

06/10/2021 3:30 PM

Yerevan, origjina misterioze e Qytetit Rozë në Armeni

Kryeqyteti i Armenisë karakterizohet nga mijëra nuanca rozë...   Në shpatet e malit biblik Ararat dhe në brigjet e…

01/10/2021 5:22 PM

6 ishuj privatë që kushtojnë më lirë se një apartament në Europë

Nga vilat e zhytura në diell, të fshehura pranë një liqeni të qetë, tek apartamentet e zhurmshme të qytetit…

25/09/2021 10:02 PM