Maqedonia e Veriut hap tenderin për ndërtimin e tubacionit të gazit Negotinë-Gjevgjeli

05/02/2021 3:51 PM 1 koment

Maqedonia e Veriut do të hapi një tender për ndërtimin e tubacionit të gazit natyror 68 kilometra Negotino – Gjevgjeli deri në fund të vitit, deklaroi ministri i transportit Blagoj Bochvarski.

Qeveria pret të marrë një leje ndërtimi për tubacionin nga mesi i vitit 2021, shtoi ai.

Bochvarski tha se ndërtimi i tubacionit të gazit nga Negotino në Manastir dhe tubacioni nga Shkupi në Gostivar do të përfundojë në vitin 2021.

Gazsjellësi Negotino – Gjevgjeli do të kalojë nga qyteti i Gjevgjelisë, në kufi me Greqinë, në qytetin e Negotinës ku do të lidhet me tubacionin Shtip – Negotinë.

Kjo ndërlidhje do të lejojë që Maqedonia e Veriut të lidhet me Gazsjellësin Trans Adriatik (TAP) përmes Greqisë./Seenews

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Altin Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Altin
Guest
Altin

Ministrise se Infrastruktures dhe Energjise i rrofshin studimet dhe llafet. Maqedonia Veriut gjoja do lidhej me TAP nepermjet Shqiperise. I rrofshin, llafet, krehjet dhe mburrjet Ballukut. Ai TEC ne Vlore u shit per skrap???